Радогощ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ретра)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Радогощ (Ретра) (інші назви - Radegost, Riedigost, Redigast, Radigast, Rethra) – столиця ратарів та релігійний центр культу Радогостa-Сварожичa. Зруйнований дощенту після підкорення велетів Священною Римською імперією.

Радогост-Сварожич

Достеменно ніхто не знає де саме було це місто. Найвірогіднішим є ототожнення Радогоща з руїнами, що були знайдені під час археологічних розкопок в місцевості Радонім (Gross Raden) в Мекленбурзі, де знайдено залишки поганських святилищ.

Радогощ відомий з праць німецьких хроністів:

Найдетальніший опис міста, зокрема святині, містить хроніка Тітмара:


« Є в землях ратарів місто у вигляді трикутника із трьома брамами і називається воно Радогощ. А навкруги глухий ліс, куди не ступала людська нога, бо він священний. Двоє воріт того міста відчинені для всіх, треті найменші і знаходяться із східної сторони, від них іде стежка до моторошного озера, що знаходиться трохи далі. В місті крім святині нема нічого, вона майстерно складена із дерева на фундаменті із рогів різних тварин. ЇЇ стіни зовні прикрашають зображення різних богів і богинь. В середині стоять різблені в ручну ідоли в обладунках, що надає їм дуже грізного вигляду, біля кожного зазначене його ім'я. Найшанованішим серед усіх є Сварожич, йому поклоняються всі погани. Там знаходяться знамена, які виносяться тільки у випадку військових дій і лише пішими воїнами. За порядком слідкують старці-віщуни. »

— Тітмар Мерзебурзький, thietmari merseburgensis episcopi chronicon

Хроніка[ред. | ред. код]

  • 957 — імператор Оттон I Великий рушив у похід на ратарів,
  • 965 — перша письмова згадка про місцевість,
  • 1002 — Тітмар в своїй праці описує Радогощ, де ратари воздавали почесті Сварожичу,
  • 1018 — повстання бодричів під проводом віщунів із Радогощу,
  • 1066 — повстання лютичів; єпископ мекленбурзький Ян (Йоганн) потрапив у засідку і йому відтяли голову,
  • зима 10671068 — єпископ Бурхард з Хальберштадту відправляє військо проти велетів, здобуває і руйнує землі ратарів (в тім числі і Радогощ) і відвозить до Саксонії ідола Сварожича на своєму возі,
  • 1125 — здобуття міста військами Лотара ІІІ.

Джерела[ред. | ред. код]