Рогатка (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рога́тка — метальна зброя, в якій прискорене тіло (снаряд) набуває кінетичної енергії за рахунок потенційної енергії, запасеної в розтягнутому гумовому джгуті. Застосовується для розваги, для полювання, для метання різних предметів і іноді як зброя. Рогатки, що спеціально сконструйовані на підвищену потужність і використовують снаряд оптимальної форми і щільності, можуть служити небезпечною зброєю і завдавати серйозних поранень.

Типова рогатка
Сучасна рогатка
Протестувальник стріляє з рогатки під час сутичок 18 лютого в Києві

Походження слова[ред.ред. код]

Слово «рогатка» походить від «ріг» — у значенні «відросток», «гілка». Не пов'язане з «рогатина».

Основні переваги[ред.ред. код]

До основних якостей рогатки як метальної зброї відносяться:

 • Досить висока швидкість метання (більше, ніж у пращі).
 • Простота виготовлення, дешевизна.
 • Компактність.
 • Практична безшумність (лише легкий хлоп гуми, що дуже важливо при полюванні).
 • Доступність безкоштовних снарядів: камені округлої форми тощо.
 • Не вимагає джерел енергії.
 • Легко ремонтувати.

Конструкція рогатки[ред.ред. код]

Рогатка — проста за своїм технологічним влаштуванням зброя, проте, складається з декількох вузлів:

 • Власне рогатка, або рогачок — служить для кріплення метальної джгута, утримання рогатки при пострілі, прицілювання.
 • Метальний джгут, тятива або тяги — служить для накопичення потенційної енергії при розтягуванні (натягуванні).
 • Кожеток, сідло або п'ята — служить для захоплення, утримання снаряда перед і під час пострілу. При використанні як снарядів металевих скоб може бути відсутнім.

Конструктори саморобних традиційних рогаток для виготовлення їх воліють натуральне дерево (бузина, горіх, черешня тощо). Для виготовлення рогатки вибирається молода жива гілка дерева, після чого майбутні «ріжки» рогатки зв'язуються мотузкою, і така гілка залишається «на виріст», з тим щоб по закінченні 2–3 місяців форма «ріжків» придбала U-подібну форму.

Одним з найважливіших критеріїв до вибору гілки служить строго симетричне положення «ріжок» щодо ручки рогатки. Після спилювання заготівля рогатки ретельно очищається від кори і камбію, сушиться протягом тижня загорнута в ганчірку, і потім обпалюється відкритим полум'ям. Отримана рогатка, шліфується наждачним папером, і приводиться до нормального розміру, критеріями якого є достатня товщина для захоплення рукою, відстань між «ріжками» близько 4-5 см, рівна висота вершин «ріжок». Але вибір матеріалу для цієї зброї не обмежується дерев'яними розвилками. Конструкція і матеріали для рогаток — це безмежний простір для творчості. Існують рогатки із сталевого пруту, з фрезерувального алюмінію, мініатюрні кишенькові рогатки, гнуті з дроту, випиляні із пластику, створені методом пап'є-маше, виточені з оленячого рогу і роги великої рогатої худоби і т. д. Форма і конструкція теж доля винахідливості творця. Наприклад, для збільшення швидкості снаряда роги пристрої зміцнюють на виносі довжиною до 70-80 см, чим збільшують розтягнення гуми. Або, наприклад, при використанні трубчастої гуми кріплення на рогах здійснюється посадкою цієї трубки на циліндричні наконечники, зорієнтовані в напрямку натягу. Проектуються рогатки, в конструкції яких застосовуються поліспастні прискорювачі, в яких енергія накопичується в кручений або газової пружині, а зусилля віддається через блоковий помножувач. Такі пристрої по складності наближаються до сучасних блоковим луку, повідомляють заряду енергію, яку можна порівняти з енергією арбалета, але зберігають саму суть рогатки: інтуїтивну стрілянину. Для збереження компактності пристрою використовуються конструктивні рішення, що дозволяють складати рогатку до мінімальних розмірів. Усе-таки головне в рогатці — це акумулятор енергії — тяги або джгути з пружного матеріалу. Важливо, щоб цей матеріал мав достатню здатністю максимально швидко відновлювати початкові лінійні розміри. Протягом багатьох років популярним матеріалом для виготовлення джгутів рогаток був гумовий медичний бинт сірувато -жовтого кольору з високо якісного полі-ізопрену, який до недавнього минулого можна було купити в аптеках. Як джгута легкої рогатки використовували смужку шириною 1,8-2,55 см і довжиною близько 23-25 см, вирізану з цього бинта. При конструюванні рогатки для метання більш важких снарядів як джгут використовували дві таких смужки (в 2 шари). Кріплення джгута проводилося не ниткою, так як остання ріже джгут, а тонкими гумовими смужками (шириною 3-5 мм), так званими «шлейками». Задні кінці джгута кріпилися в кожетке, який являє собою шматочок видубленій шкіри, що має 2 отвори для кріплення джгута. Придатна шкіра зі старого ременя і ін Кожеток зазвичай має такі розміри: довжина ~ 7 см, ширина ~ 25-30 мм, товщина ~ 2 мм, велика товщина шкіри не рекомендується, оскільки менш еластична.

На сьогодні найбільш вдалим матеріалом є натуральний латекс (листовий або трубчастий). Тяги з такого матеріалу, сформовані «методом обливання», при якому молекули розташовуються уздовж напрямку натягу, служать досить довго і мають найвищі показники по швидкості скорочення. Практика показує, що товщина тяг у найшвидших рогатка повинна бути не однаковою по їх довжині. Найкращі виробники гуми для спортивних і мисливських рогаток роблять свої трубчасті тяги конічними, звужуються до кожетку, або клиноподібними, якщо мова йде про листовому латексі. У Росії джерелом доступного латексу є продаються в аптеках катетери Пеццера (номери від 20 до 28). Це практично готові тяги для рогатки, до того ж, мають конічне звуження. Латекс — матеріал натуральний, поступово руйнується під впливом ультрафіолету. Тому його потрібно зберігати в упакованому вигляді в темному, сухому і прохолодному місці. Для досягнення навичок стрільби, достатніх для впевненої полювання, потрібні регулярні тривалі тренування. Як і стрільба з традиційного лука, стрільба з класичної рогатки є інтуїтивною, тому наявність прицільних пристосувань в її конструкції носять в основному декоративний характер. Виняток становлять рогатки, конструкції яких засновані на шарнірних рамках, що обертаються в двох площинах і с само позиціюється по вектору натягу. На них зміцнюється приціл або навіть лазерний ціле-вказівник. Але прицільний постріл з такого пристрою обмежений вузьким діапазоном пристріляної дистанції. Траєкторія кулі недостатньо настильністю, щоб відмовитися від значних поправок, заснованих на інтуїції і досвіді стрільця. Саме тому рогатка пройшла шлях, аналогічний шляху лука. Як на основі лука з'явився арбалет, так на основі рогатки були розроблені шнеппери, мають ложу і приклад для зручної стрільби.

Знаряддя[ред.ред. код]

Зручність рогатки як стрілецької зброї полягає в тому, що снаряди, використовувані в ній, цілком доступні і безкоштовні, оскільки часом являють собою всього лише камені, форма і розміри яких вибираються стрільцем з особистих міркувань і конструкції самої рогатки. Для підвищення дальності стрільби, точності та різкого збільшення забійної сили стрільці часто використовують металеві снаряди: сталеві підшипникові кулі, кулі для кульових млинів, свинцеву картеч, круглі кулі, рубаний свинець, а також скло, яйця, лошат — рубаний на 6–9-міліметрові відрізки свинцевий або стальний прутик діаметром 5–7 мм, дужки — зігнуті шматочки товстого дроту, гайки. У більшості випадків стрілець надає перевагу найщільнішому матеріалу снаряда й формі, найближчій до сферичної. Крім того, існує тип рогаток, що стріляють стрілами чи дротиками. Потужні рогатки, в яких використовуються свинцеві кульки масою від 2 до 7г, дозволяють закинути їх на 350—400 метрів з середньою швидкістю 100—120 м/с і вести прицільне і точне метання на відстань до 40 метрів. Параметри точності цілком залежать від наявності хорошого зору стрільця, конструкції рогатки, наявності бічного вітру, форми й щільності метану снаряда та вміння стрільця користуватися рогаткою. Вбийна сила рогатки перебуває в широких межах і залежить як від конструкції рогатки й типу застосовуваного снаряда, так і від фізичної сили стрільця, і легко регулюється вручну ступенем натягу метального джгута. У цілому, енергія, що передається снарядові, невелика й рідко перевищує 25 джоулів (що, однак, порівнювано з потужними пневматичними гвинтівками). Цього достатньо для враження дрібної тварини, пробивання тонкої (0,2–0,5 мм) сталевої бляхи , 3–4 мм багатошарової фанери. Велика тварина, наприклад, собака, або людина можуть бути серйозно травмовані, оглушені чи навіть убиті ударом снаряда, випущеного з рогатки. Теоретично, рогатка може бути сконструйована таким чином, що в її конструкції буде реалізована максимальна енергія, що забезпечується мускульною силою людини, і не поступатися енергії пострілу з лука. Особливу роль у цьому відіграє щільність і форма метану снаряда, тобто він повинен бути металевим і мати обтічну форму, подібно кулі вогнепальної зброї. В даний час випускаються рогатки, здатні розвинути потужність до 40 Дж за рахунок використання плечового упору і противаги, так само є саморобні рогатки, здатні розвивати енергію пострілу 100 Дж (світовий рекорд 272 Дж). Подібні рогатки були заборонені в Німеччині, оскільки під час заворушень вони показали достатню потужність, щоб пробити шолом.

Застосування[ред.ред. код]

 • Спортивна та розважальна стрільба.

Дитяча розвага (стрільба на влучність по консервних банках, порожніх пляшках, особливо скляних). Пейнтбол з рогатками — для гри в такий пейнтбол не потрібно дорогого спорядження, а витрата снарядів у десятки разів менша. Існують національні асоціації, міські клуби, інтернет-клуби, проводяться змагання зі стрільби із спортивної рогатки.

 • Природокористування.

Полювання на дрібних птахів і тварин. Збивання плодів з дерева. Рогатками користуються спортсмени-рибалки для точної доставки прикормки в місце закидання вудки або спінінга. Мисливські та спортивні рогатки, що серійно випускаються різними фірмами, користуються значним попитом у початківців-стрільців і стрільців зі стажем; і як приклад — фірми-виробники рогаток: TRUMARK, Crosman, Barnett, Saunders Archery, Maksman, Daisy, Megaline і багато інших.

 • Зв'язок.

Метання поштових чи сигнальних снарядів (листи, кіноплівка та ін).

 • Зброя.

Як підручна зброя під час масових заворушень, також для метання запальних снарядів і вибухових пакетів на малі відстані. Відомо, що наприкінці 19 століття існували рогаточні загони, які стріляли тріскачками, щоб імітувати звуки кулемета — про це свідчить експонат одного з ризьких музеїв і снаряд до нього. Рогатка використовується для захисту у випадках, коли застосування вогнепальної зброї з якихось причин неможливе (приклад — використання стрільби гайками з рогаток російськими моряками при захисті від піратів).

 • Злочинність.

Рогатки зрідка застосовуються для розкрадання благородних металів і каменів на закритих копальнях, збагачувальних фабриках і афінажних заводах. Злочинці використовують рогатки для метання дрібних золотих, платинових злитків і смарагдів, алмазів за територію режимного об'єкта, що охороняється, з метою подальшого збору викрадених цінностей в місцях їх падіння. Оскільки дальність польоту злитків і дорогоцінних каменів заздалегідь вивіряється, то з великою точністю відомо, де шукати викрадені предмети.