Рок-опера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рок-опера (англ. rock opera) — музично-драматичний жанр, основою якого є рок-музика, а коріння пов'язане з мюзиклом. Подібно до класичної опери, рок-опері характерні різні номери: арія, монолог, хор, розмовні діалоги, танцювальні епізоди зі специфічною пластикою, найрізноманітніші прийоми звукового оформлення та світлові ефекти. Музична мова рок-опер пов'язана з використанням рок-ансамблю, а також класичного оркестрового складу або їх поєднання. Манера виконання наслідує різні види рок-музики, використовує елементи музичної мови інших шарів культури — від фольклору і бароко до джазу і авангарду.

Історія жанру[ред. | ред. код]

Автором першої рок-опери і засновником цього жанру вважається гітарист Піт Таунсенд, лідер гурту The Who, який випустив у 1969 році альбом «Томмі», означений як «рок-опера». Деякі джерела[1] першою рок-оперою називають «Волосся» Г. Макдермота (1967), проте інші[2] називають цей твір мюзиклом.

Однією з найвідоміших в історії стала рок-опера британського композитора Е. Л. Веббера «Ісус Христос — суперзірка», написана в 1970-71 роках. Цей твір був визнаний вдалим і новаторським. Критик Вільям Бендер писав:

"Що б не говорили про Ісуса, Уеббер і Райс зуміли сплавити воєдино слова й музику, знайти таку переконливу мову, що після них рок ніколи вже не буде як раніше... Уеббер і Райс не перевершили Бітлз або Роллінг Стоунз, Прокоф'єва, Орфа, Стравінського, або будь-якого іншого музиканта, чий вплив помітний в їхній рок-опері. Але їм удалося органічно з'єднати всі запозичення й створити свій власний, серйозний і значний твір"
.

Незабаром до жанру рок-опери звернулися радянські музиканти. Першою радянською рок-оперою стала «Орфей і Евридика» (1975)[3] О.Журбіна. Широку популярність здобули опери О.Рибникова «Зірка і смерть Хоакіна Мур'єти»(1976) та «Юнона і Авось» (1981), О. Градського — «Стадіон» (1985) та інші.

Популярною українською рок-оперою стала «Біла ворона», написана композитором Геннадієм Татарченко та поетом Юрієм Рибчинським в 1989 році. Темою цієї рок-опери став подвиг Жанни д'Арк.

Відомі рок-опери[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. напр.Юрій Юцевич. Музика: словник-довідник. — Тернопіль, 2003. — 404 с. — ISBN 966-7924-10-6. (html-пошук по словнику, djvu), список рок-опер в англійській вікіпедії
  2. див. статтю в англ. вікіпедії
  3. Презентация рок-оперы "Орфей и Эвридика". Архів оригіналу за 27 вересня 2007. Процитовано 2 липня 2007. 

Посилання[ред. | ред. код]