Сонячний факел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The Sun as seen in January 1st 2015.jpg

Сонячні факели (сонячні смолоскипи) — яскраві поля, що оточують сонячні плями. Факели являють собою більш яскраві в порівнянні із загальним фоном утворення, які можуть займати більшу частину видимої поверхні Сонця.

Структура факелів[ред. | ред. код]

Структура факелів досить складна. Вона складається з великої кількості прожилок, яскравих вузликів, точок, іншими словами факельних гранул, величина кожної з яких становить до 30000 км.

Утворення факелів[ред. | ред. код]

Сонячні факели утворюються в активних областях магнітного поля Сонця. Як і все в природі, факели не народжуються просто так. Їх виникнення обумовлено однією з властивостей магнітного поля, а саме: магнітне поле перешкоджає руху речовини в тому випадку, коли воно відбувається поперек силових ліній. Якщо енергія магнітного поля велика, то можливий рух речовини виключно уздовж силових ліній. В іншому випадку слабке магнітне поле в факельній області не здатне зупинити досить потужних конвективних рухів, хоча і може надати їм більш впорядкований характер. Варто відзначити, що безладні рухи відбуваються як у вертикальній площині (більшою мірою), так і в горизонтальній. Останні призводять до появи тертя між окремими конвективними потоками, а потім вони гальмуються магнітним полем, напруженість якого в області факела набагато менше, ніж в інших областях. Це дозволяє газам підніматися вище і переносити набагато більший потік енергії. Таким чином, факели з'являються при посиленні конвекції, яке викликане слабким магнітним полем.

Особливості факелів[ред. | ред. код]

Ближче до центру смолоскипи практично не видно, зате на лімбі сонячного диска вони дуже помітні. Ця особливість вказує на те, що на деякому рівні в фотосфері температура смолоскипів відрізняється від температури сусідніх факелів, розташованих в інших областях, на 200–300 К. У порівнянні з температурою навколишнього середовища, температура факелів більше приблизно на 2000 К. Як правило, факели об'єднуються в факельні поля. Нерідко зустрічаються факельні поля, в яких не з'являються плями. Таким чином можна зробити висновок, що в факелах не обов'язково повинні бути сонячні плями. Тривалість життя сонячного факела становить 3-4 місяця. Так само, як і кількість плям, кількість смолоскипів залежить від сонячної активності.