Конвекція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Витання паперових листочків у конвекційних потоках повітря над радіатором опалювання

Конвекція — явище перенесення тепла в рідинах, газах або сипких середовищах потоками самої речовини (неважливо, вимушено або мимоволі). Існує так звана природна конвекція, яка виникає в речовині мимоволі при його нерівномірному нагріванні в полі тяжіння. При такій конвекції, нижні шари речовини нагріваються, легшають і спливають вгору, а верхні шари, навпаки, остигають, стають важчими і занурюються вниз, після чого процес повторюється знову і знову. За деяких умов процес перемішування самоорганізовуватиметься в структуру окремих вихорів і виходять більш-менш правильні грати з конвекційних осередків.

Природній конвекції зобов'язано багато атмосферних явищ, зокрема утворення хмар.

Завдяки тому ж явищу рухаються тектонічні плити. Конвекція відповідальна за появу гранул на Сонці. При вимушеній конвекції переміщення речовини обумовлене дією якихось зовнішніх сил (насос, вентилятор тощо).

Конвекція у тектоніці[ред.ред. код]

Конвекція. JPG

У тектоніці конвекція (див. рисунок)- передбачуваний рух мас підкорової або мантійної речовини, на-правлене латерально або вгору-вниз головним чином за рахунок змін у тепловому режимі мас. Згідно з рядом гіпотез саме з конвекцією пов'язане горотворення, утворення океанічних жолобів, острівних дуг, геосинкліналей.

Конвекція у океанографії[ред.ред. код]

У океанографії конвекція — найважливіший механізм перемішування вод океану.

Конвекція у метеорології[ред.ред. код]

У метеорології конвекція — підняття від землі тепліших мас повітря й одночасне опускання холодніших.

Література[ред.ред. код]

Конвекційний потік