Союз-ТМА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Союз-TMA)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Союз-TMA

Союз-ТМА
Опис
Призначення: Транспортування космонавтів на орбіту Землі, доставку екіпажів на орбітальні станції, повернення на Землю.
Екіпаж: 3 чоловіки
Габаритні розміри
Висота: 6,98 м
Діаметр: 2,20 м
Об'єм: 10,70 м³ (5 + 5,7)
Маса
Загальна: 7220 кг
Незаправленого: 6320 кг
Двигунна установка
Тип Комбінована
Кількість ДПО
  • Тяга першого колектора
  • Тяга другого колектора
28 (на 2-х колекторах)

-

Двигун ЗКД
  • Кількість
  • Тяга
  • 2 (1 резервний)
  • 300 кгс
Експлуатація
Носій виведення Союз-ФГ
Місце запуску Байконур
Початок експлуатації 20 жовтня 2002
Кінець експлуатації 26 листопада 2010
Ресурс
Тривалість автономного функціонування:: 30 діб
Тривалість функціонування в складі ОС:: 180 діб

Союз-TMA — російський пілотований космічний корабель. Модифікація корабля Союз TM в Союз-ТМА була здійснена для його використання як рятувальної шлюпки для Міжнародної космічної станції (МКС).

Особливості модифікації

[ред. | ред. код]

«Союз-ТМА» є модифікацією корабля Союз TM. Індекс «А» означає «антропометричний». Корабель був доопрацьований для польотів на МКС, у ньому можуть працювати космонавти, які не помістилися б у «Союз TM» по зросту. Було здійснено кілька поліпшень для виконання вимог НАСА, зокрема збільшено максимально допустимі висоту, вагу екіпажу та поліпшені парашутні системи. Космічний апарат також має у своєму складі два нових дисплеї в спускному апараті. На додаток до трьох членів екіпажу, Союз-ТМА може доставляти до 100 кг корисного вантажу на станцію і повертати до 50 кг.

Для вишукування резервів пульт космонавтів замінений на новий, з сучасною елементною базою, поліпшена парашутна система, зменшений теплозахист. Останній політ корабля цієї модифікації запланований на 30 вересня 2011 року.

З 2009 року «Союз-ТМА» літають з новою «ЦВМ-101» на місці старої ЕОМ Аргон-16 (введена на кораблях серії Союз T в 1970-х роках). «ЦВМ-101» була набагато продуктивнішою, набагато меншою, і в 9 разів легшою (8,3 кг проти 70 кг). У зв'язку з цим системи телеметрії з аналогових були замінені на менші цифрові системи.

Історія

[ред. | ред. код]

Ці модифікації спочатку були заплановані на кінець 1990-х, але відкладені через фінансові причини. Однак конструкторське бюро «НДІ Аргон» припинило виробництво старого комп'ютера, примушуючи Ракетно-космічну корпорацію «Енергія» до фінансування робіт по «ЦВМ-101» в НДІ Субмікрон.

«Союз-ТМА», оснащений новими комп'ютерами, отримав новий номер — 11Ф732A47 й новий серійний номер, який починався з 701. Комп'ютери були встановлені в службовому модулі. У другій модифікації, але не раніше 2010 року комп'ютер КС-020M в апараті, що спускається, який використовується для контролю при вході в атмосферу, буде замінений на «ЦВМ-101», який буде перенесений зі службового модуля в модуль, що спускається.

Джерела

[ред. | ред. код]