Спікер Палати представників США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спікер Палати представників Сполучених Штатів Америки
англ. Speaker of the United States House of Representatives
Печатка спікера Палати представників
Прапор спікера Палати представників
Посаду обіймає
Кевін Маккарті

від 7 січня 2023
Палата представників США
Стиль Пан спікер/Пані спікер
(неофіційний)
Високоповажний/Високоповажна
(офіційний)
Тип спікер
Місце Капітолій
Номінує Політична партія, яка має більшість у Палаті представників (традиційно)
Призначає Палата представників США
Термін каденції Необмежений, на розгляд Палати представників
(формально переобирається раз на два роки із початком кожного дворічного Конгресу)
Твірний інструмент Конституція США
Створення 4 березня 1789
Перший на посаді Фредерік Муленберг[en]
1 квітня 1789
Наступництво другий у лінії наступності президентських повноважень
Платня $223,500 на рік
Вебсайт speaker.gov

Спікер Палати представників США — головна посадова особа Палати представників Сполучених Штатів Америки, нижньої палати Конгресу США. Ця посада заснована 1789 року Статтею І Конституції США. Спікер є політичним та парламентським лідером Палати представників, а також одночасно її головною посадовою особою та очільником адміністрації Палати[1]. Чинним Спікером Палати представників є представник Республіканської партії Кевін Маккарті із 7 січня 2023 року.

Опис посади та історія[ред. | ред. код]

Окрім церемоніального лідерства у Палаті представників, спікери виконують різноманітні адміністративні та процедурні обов'язки, як-то призначення членів обраних і конференційних комітетів, затвердження порядку денного, підтримання порядку у Палаті представників, а також адміністративне управління найманим персоналом нижньої палати парламенту[2].

Традиційно посаду Спікера Палати представників обіймає лідер партії, котра має більшість у палаті. Зважаючи на ролі та обов'язки Спікера Палати представників, він чи вона зазвичай не головує під час парламентських дискусій — натомість цю роль виконують представники лідерства партії більшості; також Спікер не бере регулярної участі в дебатах і голосуваннях[1].

Попри те, що Конституція формально не вимагає від Спікера Палати представників бути обраним членом цієї інституції, поки що всі спікери в історії Палати представників обиралися з числа її членів. У лінії спадкування президентських повноважень Спікер займає другу позицію — після віцепрезидента і перед Тимчасовим президентом Сенату.

Фактична роль спікерів Палати представників еволюціонувала з часом: тоді як багато ранніх спікерів виконували здебільшого церемоніальні ролі, зараз спікери мають значну фактичну владу над Палатою представників і зокрема своєю фракцією[1]. Спікери Палати представників зазвичай входять до числа лідерів своєї політичної партії та є де-факто лідерами своєї партії у Конгресі, якщо у Сенаті більшість має інша партія.

Першим спікером був Фредерік Муленберг[en], котрий обіймав цю посаду у 1789—1791 і 1793—1795 роках. Найдовше в історії Палату представників очолював Сем Рейберн: понад 17 років, із двома перервами, у період із 1940 до 1961 року[3]. Станом на 2021 рік 54 члени Палати представників займали пост спікера.

Із 7 січня 2023 року посаду Спікера обіймає член Палати представників із Каліфорнії Кевін Маккарті, представник Республіканської партії[4]. Замінив на ній представницю Демократичної партії Ненсі Пелосі, котра була спікером із 2019 до 2023 року, а до цього з 2007 до 2011 року.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Speakers of the House (1789 to present) | US House of Representatives: History, Art & Archives. history.house.gov (англ.). Архів оригіналу за 6 січня 2021. Процитовано 8 січня 2021. 
  2. Speaker of the U.S. House of Representatives | Definition & Facts. Encyclopedia Britannica (англ.). Архів оригіналу за 20 січня 2021. Процитовано 8 січня 2021. 
  3. Robert Caro, 1982.
  4. Kevin McCarthy wins House speaker bid after four days and 15 votes. The Guardian (англійською). 7 січня 2023. Процитовано 7 січня 2023. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Caro, Robert (1982). The Years of Lyndon Johnson: The Path to Power. Alfred A. Knopf. ISBN 978-0679729457. 
  • Garraty, John, ред. American National Biography (1999); містить наукові біографії усіх спікерів Палати представників, які померли на час видання.
  • Green, Matthew N. The Speaker of the House: A Study of Leadership (Yale University Press; 2010).
  • Grossman, Mark. Speakers of the House of Representatives (Amenia, NY: Grey House Publishing, 2009).

Посилання[ред. | ред. код]