Сенат США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сенат Сполучених Штатів Америки
Seal of the United States Senate.svg

111th US Senate class photo.jpg

Тип двопалатний парламент
Палати верхня палата
Депутати 100 сенаторів
Політичні групи Республіканська партія, Демократична партія
Останні вибори 6 листопада 2018
Зала засідань Капітолій. Вашингтон, округ Колумбія.
Веб-сторінка www.senate.gov

Commons-logo.svg Сенат Сполучених Штатів Америки у Вікісховищі


Сена́т США (англ. the United States Senate) — верхня палата Конгресу США. Разом з нижньою палатою — Палатою представників утворює американський парламент. Формально головою Сенату вважається Віце-Президент США.

Сенат має ряд виключних прав, таких як затвердження міжнародних договорів, згода на призначення Президентом послів та інших високопосадовців.

Сенат засідає у північному крилі Капітолію у Вашингтоні, а Палата представників у південному крилі.

Порядок формування[ред. | ред. код]

Сенат США складається з 100 членів, обраних у різний час. Відповідно до статті першої Конституції США в Сенат обираються по два представники від кожного штату. Кожен сенатор обирається на 6 років. Вибори в Сенат виходять із принципу рівного представництва всіх штатів, на відміну від виборів Президента США, де кількість представників штату залежить від його кількості населення. Після прийняття сімнадцятої поправки до Конституції США з 1913 року свого представника до Сенату вибирає напряму населення штату[1]. Раніше це робили законодавчі зібрання штатів.

Кожні два роки відбуваються проміжні вибори до Сенату, які оновлюють приблизно третину його складу. В окремому штаті вибори сенаторів завжди розведені у часі, тобто в певний рік вибирається тільки один сенатор.

Посада сенатора[ред. | ред. код]

Членство в Сенаті вважається більш престижним і значимим, ніж членство у Палаті представників. Кожен сенатор має більший вплив у верхній палаті, бо сенаторів менше. Сенатор представляє більше виборців, ніж член Палати представників. Термін перебування сенатора на посаді втричі більший. Багато Президентів і Віце-Президентів США були сенаторами.

Основна діяльність сенатора проходить у комітетах (16 постійних).

Порядок роботи[ред. | ред. код]

Сенат США проводить збори у Капітолії у Вашингтоні

Кожен сенатор має один голос. Віце-президент США є головою Сенату, проте брати участь в голосуванні може лише в тих випадках, коли голоси діляться порівну.

Тільки Сенат має виняткове право розглядати всі справи в порядку імпічменту. Засідаючи з цією метою, сенатори приносять присягу або дають урочисту обіцянку. Коли розглядається справа Президента США, на засіданні головує Голова Верховного Суду США; жодна особа не може бути засуджена без згоди двох третин присутніх сенаторів.

Конгрес збирається не рідше одного разу на рік, і його сесії починаються в перший понеділок січня, якщо тільки законом Конгрес не призначить інший день.

Нинішній склад[ред. | ред. код]

На виборах, що відбулися 6 листопада 2018 року, більшість у сенаті отримала Республіканська партія — 53 представники вз 100 місць. Шість років до того більшість була у Демократичної партії — 53 сенатори від партії та ще 2 незалежні, але які голосували разом з демократами.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Артемьев М. Как работает Америка. — М.: Фонд «Либеральная миссия»; Новое литературное обозрение, 2010 — с.135-139