Станіслав (київський князь)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Станіслав Іванович
Князь Київський
Початок правління:перша чверть XIV ст.
Кінець правління:1321
Інші титули:князь рязанський

Попередник:Володимир-Іван Іванович
Наступник:Міндовг Гольшанський

Дата народження:невідомо
Дата смерті:після 1321
Дружина:Ольга Рязанська
Діти:Іван Станіславич
Династія:Рюриковичі, Ольговичі
Батько:Іван Іванович

Станісла́в Іва́нович (1278 — лютий 1339) — легендарний київський князь (13011321), відомий лише з пізніших білорусько-литовських літописів, пізніше князь рязанський.

Літописні перекази виводять Станіслава з путивльської гілки роду Рюриковичів. Ця династія отримала Київ з допомогою хана Токти бл. 1300/01 років. Станіслав успадкував київський престол після князя Володимира-Івана Івановича.

1321 року Великий князь Литовський Гедимін переміг військо київського князя Станислава, що складалось з руських та татарських загонів «за шість миль від Києва над рікою Пірною чи Ірпінню». В цій битві загинули князь Лев Юрійович та князь Олег Переяславський. Станислав втік до князя Рязанського, одружився з його донькою Ольгою, а згодом став князем Рязанським.

Після перемоги Гедимін нібито призначив намісником Київського князівства Ольгимонта Міндовговича, князя гольшанського.

У науковій літературі Станіслав інколи ототожнюється з Федором Київським або ж ідентифікується як батько згаданого в Любецькому синодику князя Іоанна Станіславовича. Та попри ці спроби довести історичність даного літописного персонажа видається за очевидне, що як він сам, так і все оповідання загалом є вигадкою білорусько-литовських книжників XVI ст., спрямованою на доведення історичного права Литви на інкорпоровані в XIV ст. укр. землі та уславлення роду князів Гольшанських.

Джерела та література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]