Степан Держко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Степан Держко
ПсевдоСтепан Кащенко
Народився1912(1912)
Сокаль, Львівське воєводство, Польща
Помер1943(1943)
Юзовка, Сталінська область, Українська РСР
ГромадянствоПольща Польща
СРСР СРСР
Національністьукраїнець
Діяльністьдіяч ОУН на сході України
Alma materЛьвівська політехніка
ЧленствоОУН

Степан Держко (прізвище у підпіллі Кащенко; 1912, Сокаль, Польща1943, Юзовка, УРСР) — український громадський і політичний діяч, керівник Маріупольського проводу ОУН.

Біографія

[ред. | ред. код]

Держко Степан народився 1912 року в місті Сокаль Львівського воєводства, що в Польщі. У молодому віці почав брати участь в українському національному русі в Польщі. Закінчивши гімназію, вступив у Лігу українських націоналістів молоді[1]. У 1933-1934 роках проходив навчання у Львівській політехніці. Входив у керівництво Стрийського студентського земляцтва.

Друга Світова війна

[ред. | ред. код]

Восени 1939 року у зв'язку з радянським вторгненням у Польщу виїхав до Кракова[1].

У червні 1941 року в складі південної похідної групи ОУН (б) вирушив на схід України. Якийсь час був заступником керівника Запорізького проводу ОУН, вів підпільну роботу в Дніпропетровську, Новомосковську, Кам'янському. У Кам'янському створив мережу підпільних гуртків у школах, на заводах, а також у міському театрі та у міській адміністрації, але у червні 1942 року гестапо напало на його слід, і йому довелося тікати[2]. Перебравшись до Маріуполя, став керівником Маріупольського проводу ОУН[3]. Сформував підпільну організацію, яка вела агітацію проти гітлерівського та сталінського режимів, у тому числі на найбільших підприємствах міста Азовсталь та Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча. У липні 1942 року взяв участь в організації міського відділення товариства «Просвіта».

У серпні 1942 року заарештований гестапо та вивезений до Юзовки, помер від побоїв у тюремній лікарні, нікого не видавши та продемонструвавши героїчну витримку[1].

Євген Стахів, український підпільник на Донбасі, назвав Держка «твердим, як граніт»[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Рябченко, М. (2007). Держко Степан. Енциклопедія сучасної України. Процитовано 14 квітня 2022.
  2. Шанковський Л. П. Похідні групи ОУН (Причинки до історії похідних груп ОУН на центральних і східних землях України в 1941–1943 рр.). — Мюнхен : Вид-во "Український самостійник”, 1958. — С. 157.
  3. В. І. Сергійчук. В обороні Української правди. — К., 2010. — С. 116.
  4. Л. П. Шанковський. Похідні групи ОУН (Причинки до історії похідних груп ОУН на центральних і східних землях України в 1941–1943 рр.). — Мюнхен : Вид-во "Український самостійник”, 1958. — С. 169—170.

Література

[ред. | ред. код]
  • М. М. Рябченко. Держко Степан // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [онлайн] / гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007.