Сторожовий птах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сторожовий птах
англ. Watchbird
Жанр науково-фантастичне оповідання[d]
Автор Роберт Шеклі
Мова англійська
Опубліковано 1953

«Сторожовий птах» (англ. Watchbird) — фантастичне оповідання-притча («кібернетична антиутопія»[1]) Роберта Шеклі. Вперше опубліковане в 1953 році в лютневому номері журналу «Гелексі сайєнс фікшн»[2]. Притча ілюструє «те, що можна було б назвати „кібернетичним недомислом“, який виникає з того, що всю владу над певною галуззю явищ необачно довірили логічним машинам»[3]. Оповідання екранізоване в 2007 році в рамках серіалу «Майстри наукової фантастики» (6-й епізод)[4][5].

Сюжет[ред. | ред. код]

Людство зібралося вирішити проблему вбивств за допомогою некерованих самонавчальних летючих роботів: сторожових птахів. Птахи повинні захищати від будь-якого посягання на життя. Проте в процесі експлуатації з'ясовується, що в процесі самонавчання птахи розширили поняття «вбивство» і стали вважати посяганням на життя і рибну ловлю, і знищення комах, і хірургічні операції. Пізніше птахи вирішили, що механізми — теж живі істоти, тому вимикання живлення у машини — вбивство. Землі загрожувало вимирання: птахи не дозволяли орати землю, рвати траву і збирати урожай.

Розробники створили Яструбів — некеровані самонавчальні летючі машини для вбивства сторожових птахів. Але Яструби у процесі самонавчання приходять до висновку, що можна вбивати й інших істот…

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Шекли (Sheckley), Роберт // Энциклопедия фантастики. Кто есть кто / составитель Вл. Гаков. — Минск: Галаксиас, 1995.
  2. Роберт Шекли. Watchbird (en). Проект «Гутенберг». 
  3. Станислав Лем. Фантастика и футурология. Книга 2. (IX. Утопия и футурология. Эвтопия и дистопия научной фантастики).
  4. Вспомнить всё: Экранизации Роберта Шекли // Мир фантастики. — № 5 (81), май 2010. — С. 72-77.
  5. эпизод Watchbird на imdb.com

Посилання[ред. | ред. код]