Стільниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Робочий стіл з вікнами в KDE

Робочий стіл (англ. desktop metaphor) — це метафора інтерфейсу, яка являє собою набір уніфікованих понять, що використовуються в графічному інтерфейсі користувача, щоб спростити взаємодію користувачів з комп'ютером. Метафора стільниці трактує монітор комп'ютера, як стільницю користувача, на якій зберігаються об'єкти, напр. документи та теки. Документ може бути відкрито у вікні, що відтворює паперову копію документу, на робочому столі. Існують також невеличкі програми, що звуться аксесуарами стільниці, що додають до стільниці додаткові можливості, наприклад, калькулятор, нотатка і т. д.

Метафору стільниці було розширено в різних реалізаціях, оскільки доступ до функцій і зручність роботи з комп'ютером, як правило, є важливішою, ніж збереження «чистоти» метафори. Тому ми бачимо на стільниці такі елементи, як смітники, диски та мережеві томи (які можна розглядати, як скриньки з файлами, що, зазвичай, не є атрибутами звичайного робочого столу). Інші функції, такі як панелі меню, панелі задач або лотки взагалі не мають аналогів навколо робочих столів в реальному світі.

Історія[ред.ред. код]

Метафору стільниці було вперше впроваджено Аланом Кейом (англ. Alan Kay) у Технологічному центрі Пало Альто (Xerox PARC англ. Palo Alto Research Center), після чого її було розвинуто в ряд інноваційних програм, розроблених науковцями PARC протягом наступного десятиліття. Першим комп'ютером, що реально популяризував метафору стільниці після інтерфейсу командного рядка став у 1984 році Apple Macintosh. Метафора робочого столу широко розповсюджена в сучасних персональних комп'ютерах — вона присутня в більшості робочих середовищ сучасних операційних систем: Linux, Windows, Mac OS X та інших систем Unix.

Новітні тенденції[ред.ред. код]

Останнім часом метафори скриньок з файлами та стільниць стали менш важливими, особливо у зв'язку з появою дуже містких носіїв інформації, які можуть зробити просту навігацію по великому числу файлів і тек проблематичною. Набирає популярності підхід більш орієнтований на користувача, в якому користувач може організовувати документи в порядку, що відповідає його або її конкретним потребам, а не примушує до використання структури, що реалізовано файловою системою. Створення «кмітливих тек» та інших концептів призводить до методів розташування файлів, що ґрунтуються на критеріях пошуку важливих для людини, а не на фізичній структурі на диску, яка для користувача не має жодного значення.

Деякі школи дизайну інтерфейсів вважають паперову парадигму, як таку, що погіршує продуктивність, через втягування користувача в свідомі аналогії, що є причиною повільного сприйняття системи новачками. Було розроблено декілька альтернативних концепцій інтерфейсів, однак, фактично, жоден з них не набув популярності або реального вжитку.

Робо́че середо́вище

Стільничне графічне середовище для комп'ютерних систем. Реалізовано вперше на комп'ютерах Apple в операційній системі Mac OS. Найрозповсюдженіші робочі середовища Aero (Windows Vista), Aqua (Mac OS X), Mezzo (Symphony OS), KDE, Gnome, Xfce.

Приклади[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Комп'ютер Це незавершена стаття про комп'ютери.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.