Mac OS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mac OS
Вигляд графічного меню System 1, першої версії Mac OS
Розробник Apple Inc.
Робочий стан поточна
Тип ядра мікроядро
Інтерфейс
користувача
Aqua
http://www.apple.com/macosx

Mac OS (від Macintosh Operating System; Мак ОС, Операційна Система Макінтош) – перша комерційна графічна операційна система, створена компанією Apple Computer. Перша версія Mac OS вийшла у 1984 році разом з першим комп'ютером Macintosh. Також знана як «класична Mac OS».

Історія[ред. | ред. код]

Перша версія Mac OS вийшла у 1984 році разом із першим комп'ютером Macintosh.

Mac OS версії 6.0.3 (1989 рік) була першою графічною операційною системою, яку переклали українською.

Ще у 1990 році розробники цієї системи створили в рамках проєкту Taligent групи Pink та Blue Mannies. Розробники з групи Blue писали System 7, а розробники з Pink писали зовсім іншу систему, яка після випуску собою замінила б System 7. Але команда Pink розуміла, що їхній проєкт надскладно реалізувати, і їх назад несе саме підтримка старого софту. Згодом, в 1995 році, Apple повністю передала проєкт Taligent IBM, а вона разом із Motorola створила проєкт CommonPoint, на котрій писали софт для систем IBM AIX та OS/2. Проєкт Pink був похований.

Тоді стабільність System Software була на найнижчому рівні, порівняно з MS-DOS. Apple, покинувши Taligent, у 1994 році створила проєкт Copland для сумісності з CommonPoint. Нової системи не було і досі, а System 7 була дуже застаріла. Copland перейменували на System 8 у 1995 році, і, трохи пізніше, в Mac OS 8. Але жодних оновлень не було, там новою була лише назва.

У 2001 році вийшла у світ концептуально нова версія Mac OS — так звана Mac OS X, тобто десята версія, яка базувалася на ядрі Darwin (BSD). Всі попередні версії Mac OS стали називати «класичними».

У зв'язку за переходом Apple на процесори X86, мережею поширилися чутки про реліз Mac OS X для звичайних ПК. Хоча згодом компанія спростувала це, запустити OS X на не-Apple ПК спромоглася група ентузіастів з OSx86 Project.

У Mac OS X Snow Leopard реалізована підтримка Microsoft Exchange та OpenCL (використання потужностей графічних акселераторів для звичайних обрахунків), краща робота на багатоядерних системах (покращений планувальник), підтримка тільки 64-бітних процесорів Intel, також значно зменшений розмір застосунків, що входять в стандартний комплект, а також переписана з нуля більша частина коду ОС.

Остання версія macOS — macOS 11.2.3 Big Sur вийшла 24 березня 2021 року.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]