Сумський державний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
50°53′32″ пн. ш. 34°50′30″ сх. д. / 50.892335° пн. ш. 34.841756° сх. д. / 50.892335; 34.841756
Сумський державний університет
СумДУ
Емблема СумДУ
Сумський державний університет сьогодні
Суми, Конотоп, Шостка
Тип державний класичний університет
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Суми
Гасло Qualitative education secures future укр. Якісна освіта – забезпечене майбутнє
Засновано 1948
Акредитація IV  рівня
Ректор Анатолій Васильович Васильєв
Студентів 16 363
Докторів 77
Професорів 68
Кольори Темно-синій і білий
Адреса вул. Римського-Корсакова, 2
Сайт sumdu.edu.ua

Сумськи́й держа́вний університе́т — вищий навчальний заклад в Україні.

Розташований за адресою: вул. Римського-Корсакова, буд. 2, м. Суми, 40007, Україна.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Свою історію Сумський державний університет (СумДУ) відлічує з 1948 р. Це найпотужніший вищий навчальний заклад Сумщини IV рівня акредитації.

Нині в його складі шість інститутів (медичний інститут Сумського державного університету, Шосткинський та Конотопський інститути СумДУ, Навчально-науковий інститут права, Навчально-науковий інститут фінансів, економіки та менеджменту імені Олега Балацького, Навчально-науковий інститут "УАБС"), 9 факультетів (іноземної філології та соціальних комунікацій, технічних систем і енергоефективних технологій, факультет електроніки та інформаційних технологій, факультет економіки та менеджменту, факультет післядипломної медичної освіти медичного інституту СумДУ, факультет підвищення якості навчання та педагогічних інновацій, по два факультети в Шосткинському та Конотопському інститутах), два центри (заочної, дистанційної та вечірньої форм навчання, та післядипломної освіти), два департаменти (міжнародної освіти та довузівської підготовки), ряд навчально-консультативних пунктів (в тому числі у місті Вінниця).

Навчально-виховний процес забезпечують близько трьох тисяч викладачів, науковців, співробітників, з них: 65 докторів, професорів, більше 400 кандидатів наук і доцентів на 57 кафедрах.

Діють аспірантура за 30 спеціальностями, у якій навчаються більше 150 аспірантів, докторантура, ад'юнктура, ординатура, інтернатура, спеціалізовані ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій за 7 спеціальностями.

Плідно працюють наукові школи. Тільки за 2005—2006 роки обсяг наукових досліджень за госпрозрахунковими договорами та міжнародними грантами збільшився в 11—12 разів у порівнянні з 2003—2004 роками.

СумДУ має розвинену високотехнологічну бібліотечно-інформаційну систему, яка включає: Центральну бібліотеку; філіал бібліотеки у медичному інституті, 36 кафедральних бібліотек, 9 бібліотек при навчально-консультаційних пунктах університету в містах області та бібліотеки комплексу СумДУ: двох інститутів, двох коледжів, двох технікумів. Єдиний бібліотечно-інформаційний фонд становить понад 2,5 млн примірників.

Фонд бібліотеки універсальний за змістом (30 мовами) та складається з книг (підручники, посібники, монографії, довідники, брошури), періодичних видань, дисертацій, авторефератів, звітів про НДР, навчально-методичної літератури, патентної та нормативно-технічної документації). Проводиться робота по формуванню електронної бібліотеки з дворівневим доступом через Електронний каталог бібліотеки (на сьогодні понад 14 тис. найменувань).

Щорічно фонди поповнюються на 55-60 тис. примірників (9,5 тис. назв). З 1999 року бібліотека СумДУ, єдина в Сумській області, занесена до реєстру ВАК на розсилання авторефератів, офіційні видання надсилають понад 20 державних установ, налагоджено книгообмін із 60 бібліотеками, у числі яких 55 — університетських з України, Росії, Польщі, Румунії, Туреччини. Передплачується близько 500 назв періодичних видань.

Автоматизовані всі бібліотечні процеси: комплектування, каталогізація, пошук інформації, книговидача, обслуговування користувачів тощо.

Бібліотека СумДУ є переможцем у Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року» (2009) за проект «Бібліотечно-інформаційний центр СумДУ — відкрита інформаційна система»; переможцем у Всеукраїнському конкурсі «Найкращий сайт бібліотеки вищого навчального закладу» (2011) за проект «Сайт бібліотеки СумДУ — віртуальне інформаційне середовище університету».

Студенти університету постійно знаходяться у трійці лідерів серед вищих навчальних закладів на всеукраїнських студентських олімпіадах. Значні успіхи є у наукових студентських роботах — 18 призових місць на конкурсах наукових студентських робіт у 2006 році.

СумДУ співпрацює з 18 закордонними університетами, а також бере участь у діяльності 10 міжнародних освітніх і наукових організацій.

Активно і ефективно працює студентське самоврядування з чітко визначеними напрямками дій.

Стабільним є авторитет диплома СумДУ у роботодавців (понад 800 замовників) — 100 % розподіл.

Потужна та розвинена інфраструктура як базового вузу, так і позабазових структурних підрозділів, яка містить 21 навчальний корпус, матеріальну базу клінічних кафедр, філій кафедр на виробництві та інше, 13 гуртожитків майже на 3,5 тис. місць, спорткомплекси, плавбасейн, стадіони, лижну та веслувальну бази, Інтернет-кафе, їдальні, буфети тощо.

Організацію дозвілля студентів, викладачів та співробітників університету здійснює студентський клуб, який готує та проводить масові свята, тематичні заходи, концерти, дискотеки, різноманітні фестивалі та конкурси: «Посвята в студенти», «Золотий інтеграл», «День Святого Валентина», «Гуморина» тощо.

Студенти університету мають змогу розвивати та вдосконалювати свої творчі здібності у 16 гуртках художньої творчості та клубах за інтересами. Це вокальні, інструментальні, джазові ансамблі, рок-гурти, танцювальні колективи, драматичні гуртки, театр естрадних мініатюр, фольклорний ансамбль, літературно-творча майстерня та інші.

Команда клубу «Веселих та кмітливих», яка завоювала право виступати у вищій лізі, є лауреатами та переможцями численних престижних фестивалів та турнірів КВК як в Україні, так і за її межами.

У спортивному клубі функціонують 33 спортивні секції з футболу та фут-залу, баскетболу, волейболу, ручного м'яча, біатлону, атлетичної гімнастики, настільного тенісу, фітнес-аеробіки, плавання, веслування, боксу, боротьби самбо, греко-римської, дзюдо, карате-до, туризму тощо.

Серед студентів-спортсменів чимало переможців та призерів чемпіонатів України та міжнародних змагань, близько 50 майстрів та кандидатів у майстри спорту.

Команда з фут-залу є чемпіоном України серед вищих навчальних закладів і успішно виступає в чемпіонаті держави серед професійних команд вищої ліги.

Університет — лауреат Рейтингу вищих навчальних закладів України «Софія Київська», Міжнародного академічного Рейтингу популярності та якості «Золота Фортуна».

Історія[ред.ред. код]

Свою історію університет розпочав у 1948 році, як навчально-консультаційний пункт заочного політехнічного інституту. З 1966 р. — філія Харківського політехнічного інституту[1]. З 1990 р. — фізико-технологічний інститут. Згідно з Наказом Міністерства освіти України від 26.08.93 р. № 318 на базі інституту був створений Сумський державний університет.

Університет класичного типу та четвертого рівня акредитації.

Станом на 1 вересня 2002 року в університеті на 8 факультетах функціонувало 48 кафедр, здійснювалась підготовка фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр за 26 напрямками:

З 1997 по 2004 роки було відкрито вісім нових спеціальностей:

 • правознавство;
 • інформаційні технології проектування;
 • прикладне матеріалознавство;
 • енергетичний менеджмент;
 • якість, стандартизація та сертифікація;
 • економіка довкілля та природних ресурсів;
 • експлуатація систем обробки інформації та прийняття рішень
 • журналістика.

З 2012 року ведеться підготовка фахівців за спеціальністю «Реклама і зв'язки з громадськістю».

З 2012 року на базі Медичного інституту ведеться підготовка спеціалістів з медико-профілактичної справи, а в 2013 році відбувся перший набір студентів на спеціальність «Стоматологія». Для навчання студентів відкриті практичні заклади охорони здоров'я, сучасні санітарно-епідеміологічні лабораторії, де вони набуватимуть практичних навичок, створена потужна навчальна база[3].

До складу університету входять: Шосткинський та Конотопський інститути, Сумський машинобудівний та Шосткинський хіміко-технологічний коледжі, Конотопський політехнічний технікум, Військовий інститут артилерії при СумДУ, навчально-консультаційні пункти заочної форми навчання в Сумській, Полтавській, Чернігівській, Вінницькій та Бєлгородській областях. На промислових підприємствах, в організаціях, банках відкрито більше 20 філій кафедр університету.

На базі Військового інституту артилерії проводилась військова підготовка офіцерів запасу із числа студентів.

Високий рівень інформатизації навчального процесу: 20 дисплейних класів, 600 комп'ютерів.

В університеті за різними формами навчання проходять підготовку 10 000 чоловік. Навчальний процес забезпечують близько 2 000 співробітників, в т. ч. 500 викладачів, з них 250 кандидатів наук, доцентів, 50 професорів, докторів наук.

За післявоєнний період університет підготував понад 15 тисяч спеціалістів народного господарства. В СумДУ діють три спеціалізовані вчені ради — одна докторська та дві кандидатських. В 20042009 роках захищено 5 докторських та 28 кандидатських дисертацій.

Міжнародні зв'язки[ред.ред. код]

В університеті діють 10 наукових шкіл світового рівня. СумДУ має тісні наукові та навчальні зв'язки з десятками університетів Америки, Європи, Азії. Провідні науковці є дійсними членами міжнародних академій, почесними, Соросівськими професорами і доцентами, отримують міжнародні гранти. Молоді вчені та талановиті студенти отримують стипендії Президента України, Кабінету Міністрів, місцевої влади.

Про високий рівень підготовки фахівців в університеті свідчили підсумки участі студентів у Всеукраїнських студентських олімпіадах. Так в 2000 та 2001 році при участі в олімпіадах студенти СумДУ зайняли 27 призових місць, що є одним з найвищих показників серед всіх навчальних закладів України.

Університет має достатньо глибокі зв'язки з закордонними навчальними закладами. Зокрема, студенти СумДУ направляються за кордон для продовження навчання в магістратурі та аспірантурі, для навчання та проходження виробничої практики в закордонних вищих навчальних закладах, з якими університет мав Договори про співробітництво. Це Солфордський університет (Велика Британія), Карлів університет (Чехія), університет Петрошани, університет «Нафти та газу» м. Плоешти (Румунія), Вроцлавська «Політехніка», Краківський університет (Польща).

З метою підвищення студентами рівня володіння іноземними мовами запрошувались для читання лекцій по окремих навчальних курсах професори із університетів Англії та США.

Матеріальна база університету (ВІА, інститути та коледжі) включає: навчальних корпусів — 22, поточних аудиторій — 122, групових аудиторій — 270, навчальних лабораторій — 118, комп'ютерних класів — 31; 131 лабораторію; бібліотечно-інформаційний центр, загальний фонд якого становить близько 1 млн друкованих робіт; читальні зали; студмістечко, до складу якого входять 8 гуртожитків, що дозволяло забезпечити кожного студента місцем в гуртожитку; велика кількість спортивних споруд: гребна та лижна бази, басейн, стадіон, ігрові та гімнастичні зали, зали для боротьби, тенісні корти, тир, студентський спортивно-оздоровчий табір на Чорному морі в м. Гурзуфі.

Серед студентів — майстри та кандидати у майстри спорту, призери чемпіонатів Світу та Європи (стрільба з лука). Студенти-спортсмени університету входили до складу збірних команд України різних рівнів; баскетбольна команда університету брала участь в чемпіонаті України в складі першої ліги.

Університет має контакти з 800 підприємствами України, в т. ч. 360 в Сумській області, куди проходили розподіл випускників.

Збережено практику державного розподілу випускників, які навчаються на бюджетних місцях. По закінченню університету на роботу розподіляється 95 % випускників, що навчалися на бюджетних місцях; випускники, що навчалися на контрактній основі, розподіляються за бажанням.

СумДУ є освітнім, науковим і культурним центром регіону. Викладачі і студенти активно займаються краєзнавчою роботою, відродженням традицій українського народу, розширенням сфери вживання української мови. В університеті видається збірник наукових праць «Вісник СумДУ» (шість серій), науково-популярний збірник «Сумська старовина», підготовлений до друку фундаментальний енциклопедичний довідник «Сумщина», університет щорічно проводить десятки культурно-просвітницьких заходів серед молоді та населення регіону.

Структура[ред.ред. код]

Інститути Сумського державного університету:

Факультети Сумського державного університету:

 • Юридичний факультет (ЮФ);
 • Іноземної філології та соціальних комунікацій (ІФСК);
 • Технічних систем і енергоефективних технологій (ТеСЕТ);[4]
 • Електроніки та інформаційних технологій (ЕлІТ);[5]
 • Економіки та менеджменту (ФЕМ);
 • Післядипломної медичної освіти медичного інституту СумДУ;
 • Підвищення кваліфікації та педагогічних інновацій;[6]
 • По 2 факультети в Шосткинському та Конотопському інститутах.

Центри Сумського державного університету:

 • Заочної, дистанційної та вечірньої форм навчання;
 • Післядипломної освіти.

Департаменти Сумського державного університету:

 • Міжнародної освіти;
 • Доуніверситетської підготовки.

Коледжі та технікуми Сумського державного університету:

Випускники[ред.ред. код]

Відомі випускники Сумського державного університету, які працюють в сфері промисловості та бізнесу:

 • Лапін Є. В. — перший заступник генерального директора ПАТ ДХК «Титан України», доктор економічних наук
 • Пушкарьов К. О. — віце-президент концерну «Укрросметал», к.ф.-м.н.
 • Давиденко А. К. — голова правління, директор, к.т.н. ВАТ «ВНДІАЕН»
 • Соколов О. А. — голова спостережної ради, Сумський завод насосного і енергетичного машинобудування «Насосенергомаш»;
 • Кержаков В. І. — заступник начальника Головного управління Київської міської державної адміністрації, м. Київ
 • Бухолдін Ю. С. — технічний директор, к.т.н. ПАТ «СМНВО ім. М. В. Фрунзе»
 • Смірнов А. В. — головний конструктор, начальник СКБ, к.т. н. ПАТ «СМНВО ім. М. В. Фрунзе»
 • Шаповаленко О. І. — головний конструктор АТ «НВАТ ВНДІкомпресормаш»
 • Маринич В. В. — директор Сумської філії ПАТ «Укртелеком»
 • Романенко Т. О. — головний бухгалтер АТ «Полтавський турбомеханічний завод»
 • Бриченко Р. В. начальник регіонального відділення ВАТ «Родовід-банк»
 • Радченко О. В. — голова обласного управління ПАТ «Ощадбанк»
 • Риман А. А. — головний бухгалтер ЗАО «Одесаобленерго»;
 • Волкогон А. А. — член правління ЗАТ «Банк Петракомерц — Україна» м. Київ;
 • Ілляшенко В. В. — фінансовий директор ВАТ «Укрхіменерго» м. Северодонецьк;
 • Ворона О. М. — головний бухгалтер Південної залізниці м. Харків
 • Нефедов М. О. — заступник голови правління, Сумський завод насосного і енергетичного машинобудування «Насосенергомаш»;
 • Кушко В. О. — головний інженер, Сумський завод насосного і енергетичного машинобудування «Насосенергомаш»;
 • Пірогов О. Д. — головний інженер виробництва атомних енергетичних насосів та устаткування ПАТ «СМНВО ім. М. В. Фрунзе»
 • Руденко А. А. — заступник голови правління, технічний директор ВАТ «ВНДІАЕН»
 • Єлін О. В. заступник директора з наукової роботи, к.т.н. ВАТ «ВНДІАЕН»
 • Пятаченко П. І. — директор виробництва атомних енергетичних насосів та устаткування ПАТ «СМНВО ім. М. В. Фрунзе»
 • Туренко О. М. — головний інженер виробництва хімічного обладнання ПАТ «СМНВО ім. М. В. Фрунзе»
 • Карпцов С. В. — технічний директор ПАТ «Сумихімпром»
 • Фролков В. М. — директор з економічної безпеки ПАТ «СМНВО ім. М. В. Фрунзе»
 • Шаповал Ю. В. — головний механік «Київський завод бурової техніки», м. Київ
 • Батюк А. Т. — головний інженер ТОВ «Нафтопроммаш», м. Охтирка
 • Кайлюк О. Г. — заступник директора комп'ютерної інформаційної компанії «Інком», м. Київ, к.ф.-м.н.
 • Бойченко В. Ф. — заступник директора Сумської філії ПАТ «Укртелеком»
 • Залога А. В. — голова наглядової ради ВАТ «Ворожбянський машзавод»
 • Залога О. В. — генеральний директор ВАТ «Ворожбянський машзавод»
 • Іващенко Т. — менеджер по роботі з національними клієнтами компанії «Proctor and Gamble», м Москва, Росія

Відомі випускники Сумського державного університету, які працюють в сфері освіти, науки, медицини:

 • Васильєв А. В. — ректор Сумського державного університету, к.т.н., професор
 • Любчак В. О. — проректор з науково — педагогічної роботи Сумського державного університету, к.ф.-м.н.
 • Касьяненко В. О. — проректор з науково-педагогічної роботи та питань фінансово-економічної діяльності Сумського державного університету, к.е.н.
 • Прокопенко Ольга Володимирівна — декан факультету економіки та менеджменту Сумського державного університету, завідувач кафедри економічної теорії, доктор економічних наук, професор;
 • Фролов С. М. — директор центру заочної, дистанційної та вечірньої форм навчання, к.е.н., професор
 • Гусак О. Г. — декан факультету технічних систем та енергоефективних технологій Сумського державного університету, к.т. н., доцент;
 • Проценко С. І. — декан факультету Сумського державного університету, к.ф.м.н., доцент
 • Теліженко О. М. — завідувач кафедри управління Сумського державного університету, доктор економічних наук, професор
 • Мельник Л. Г. — завідувач кафедри економіки Сумського державного університету, доктор економічних наук, професор;
 • Васильєва Т. А. — завідувач кафедри Української академії банківської справи Національного банку України, доктор економічних наук, професор;
 • Склабінський В. І. — завідувач кафедри процесів та обладнання хімічних і нафтопереробних виробництв[2] Сумського державного університету, д.т.н., професор.
 • Євдокімов Ю. В. — професор університету Нью Брунсвик, Канада
 • Романко О. — професор університету МакМастер, Канада
 • Крутько О. Б. — директор центру розробки радіочастотної та мікрохвильової електроніки у TriQuint Semiconductor в Далласі США, доктор філософії в мікроелектроніці University of Cincinnati США
 • Корольов І. О. — доктор філософії, Угорська академія наук м. Будапешт, Угорщина
 • Савельєв О. П. — професор університету Північної Кароліни, США
 • Гришко Д. І. — доцент університету Альберта м. Едмонтон, Канада, доктор філософських наук з економіки
 • Харченко Д. О. — провідний науковий співробітник Інституту прикладної фізики НАН України, д.ф.-м.н.
 • Лихман В. М. — доктор медичних наук, інститут загальної та невідкладної хірургії НАМН України, м. Харків
 • Поцелуєв В. І. — головний лікар Сумської центральної районної лікарні
 • Мішенін Євген Васильович — доктор економічних наук, професор, академік Лісівничої академії наук України, дійсний член Академії економічних наук України.

Науковці університету[ред.ред. код]

Співпраця з Вікімедіа[ред.ред. код]

Сумський державний університет — перший університет, що почав співпрацювати з Громадською організацією «Вікімедіа Україна», залучаючи студентів до написання статей у Вікіпедії. Підписано договір про співпрацю між університетом та ГО «Вікімедія Україна».[7]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]