Татої

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Закинутий палац

Татої (грец. Τατόι) — колишній заміський палац грецьких королів і місце поховання членів королівської родини за 27 км від центру Афін (15 км від межі міста).

Палац

[ред. | ред. код]

Розташований на лісистому схилі гори Парніта в Аттиці. Палац збудовано у 1870-1880-их роках за розпорядженням Георга I архітектором Саввою Букісом, наслідуючи комплексу Петергофа (дружина Георга, Ольга Костянтинівна, була племінницею російського імператора Олександра II). В комплексі резиденції були дві церкви (Пророка Іллі, 1873, та Воскресіння Христа, 1899), будівлі придворних служб, телеграф, винний та молочний заводи, три конюшні. В парку розміщена статуя «Царський сокольничий» роботи Євгена Лансере.

1916, за три роки після загибелі засновника Татої, короля Георга I, пожежа знищила значну кількість будівель, у подальшому доба політичної нестабільності не сприяла відновленню палацу. У 1930-их роках було проведено реконструкцію комплексу (архітектори: Анастасіос Метаксас і Константінос Сакелларіос).

В Татої народився король Георг II та померли два королі: Олександр I (загинув від укусу кімнатної мавпи та зараження крові) й Павло I. Палац відвідували Микола II, імператриця Австрії Єлизавета, Едуард VII, Єлизавета II, Жаклін Кеннеді. В Татої проводилась низка важливих урядових нарад за часів обох світових війн. Там складали присягу уряди Елефтеріоса Венізелоса, Димітріоса Ралліса та Георгіоса Папандреу-старшого.

Після перевороту «чорних полковників» та вигнання королівської родини в 1960-их роках Татої почав занепадати, частково зруйнувався. Колишній король Костянтин II судився з грецьким урядом в Суді Європейських співтовариств, намагаючись повернути конфіскований після скасування монархії палац, однак отримав тільки невелику компенсацію. 2007 року грецький уряд оголосив про плани створення в закинутому палаці музею.

Королівський цвинтар

[ред. | ред. код]

1880 року в парку Татої з'явилось перше поховання — малолітньої дочки Георга I. Серед похованих на королівському цвинтарі Татої — всі грецькі королі з династії Глюксбургів: Георг I, Костянтин I, Олександр I, Георг II і Павло I; низка членів російської імператорської родини — королева Ольга Костянтинівна, велика княжна Єлена Володимирівна, велика княгиня Олександра Георгіївна. Прах останньої було перенесено 1939 року до Греції з СРСР.

Поховання на цвинтарі тривають і після ліквідації монархії в Греції. 1981 року там похована королева Фредеріка Ганноверська, вдова Павла I, а у 1990-их і 2000-их — дві грецькі принцеси, дочки Олександра I та Костянтина I.

Посилання

[ред. | ред. код]