Татхагата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У перекладі на:
Санскрит:तथागत
(IAST: Tathāgata)
Китайську:如来
rú laí
Японську:如来
нёрай
В'єтнамську:Như Lai
Тибетську:དེ་བཞིན་གཤེགས་པ།
Корейську:여래
Портал Буддизм

Татхагата (дев. तथागत) у санскриті і палі) — одне з найменувань Будди Гаутами, що означає «той, хто прийшов» або «той, хто пішов». Історично цей епітет використовувався самим Гаутамою по відношенню до себе. Згодом став застосовуватися в значенні «Будда» (наприклад, в тексті Ітгел)[1]:227. Всі Татхагати (Будди) є аргатами (букв. «гідними», «святими»), але не всі аргати є Татхагатами, — сказано в палійському каноні.

Татхагата перевершує всіх тих, хто приходить і йдуть, через всі тимчасові явища. Він той, хто прозрів істину в її повному обсязі — на відміну від тих, хто знає / «бачить» її частково.[2]

Історичний Будда, Сіддхартха Гаутама, називає себе «Татхагата» замість використання займенників я, мені і сам. Це потрібно для того, щоб підкреслити, що навчання «побічно проводить» той, хто вийшов за межі людського стану, або в іншому випадку з одного нескінченного циклу перероджень, хто перевершив всі смерті і вмирання, всі страждання [джерело не вказане 3560 днів].

Гаутама Будда зберігав «благородне мовчання» у відповідь на питання про те, чи існує Татхагата після смерті чи ні.

Етимологія та інтерпретації[ред. | ред. код]

Санскритська граматика пропонує дві можливості розбору слова: або tathā і āgata, або tathā і gata[3]:381-382. Tathā засіб таким чином у санскриті і палі, ібуддійська філософія приймає це посилаючись на те, що називається істинність як-це-цей (yathā-bhūta). Цю істинність також називають таке положення справ або таковість (tathatā), вказує, що це просто (істинність) і що це таке.

Будда або Аргат визначається як людина, яка «знає і бачить реальність як-це-цей» (yathā bhūta ñāna dassana). Gata («пішов») це пасивне причастя минулого часу від словесного кореня gam («подорожувати»). Āgata («приходити») це пасивне причастя минулого часу від дієслова «приходити».

Таким чином, у цій інтерпретації, Татхагата буквально означає або «той, хто пішов у таковість», або «той, хто прибув у таковість».

Пітер Харві вважав, що Татхагата існує в сенсі, коли людина вже і не людина, а[4] надлюдина , в розумінні Ніцше або «Татхагата, Супермен (uttama-puriso)».

Див. також[ред. | ред. код]

  • Назву «Татхагата» носить український музичний гурт (Орест Криса, Кирило Бородін).
  • Нірвана
  • Просвітлення
  • Татхагатагарбха

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Peter Harvey, The Selfless Mind. Curzon Press 1995 p. 227—228.
  2. Nyanatiloka, Буддийский словарь, 4-е изд. Buddhist Publication Society, 1980.
  3. Bhikkhu Bodhi, In the Buddha's Words. Wisdom Publications, 2005
  4. Peter Harvey, An Introduction to Buddhism: Teachings, History, and Practices. Cambridge University Press, 1990, page 28.

Посилання[ред. | ред. код]