Тендовагініт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Тендовагініт — гостре або хронічне запалення сухожильної піхви (сполучнотканинних оболонок, що оточують сухожилля). Розвивається в області кисті, променезап'ясткового суглоба, передпліччя (променевий і ліктьовий тенобурсит), стопи, гомілковоступного суглоба і ахілесового сухожилля (ахілобурсит).

Причини[ред.ред. код]

Тендовагініт розвивається внаслідок проникнення мікроорганізмів в сухожильні піхви при ранах та гнійних захворюваннях навколишніх тканин. Проте захворювання може виникнути і без участі інфекції, а від надмірного навантаження на сухожилля — постійного, пов'язаного з професією.

Симптоми[ред.ред. код]

Гострі болі, що різко посилюються при щонайменшому русі, набряк по ходу сухожилля, гарячковий стан.

При тендовагініті від перевантаження болі не різкі, але рухи супроводжуються біллю, відчуттям хрускоту (крепітуючий тендовагініт), загальний стан хворого не порушується. Проте без правильного лікування і цей тендовагініт може привести до стійкого обмеження рухів або перейти в хронічну форму.

Діагностика[ред.ред. код]

Діагноз тендовагініту ґрунтується на характерній локалізації процесу і даних клінічного дослідження.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування гострого тендовагініту розділяється на загальне і місцеве. Загальне лікування при інфекційному процесі спрямоване на боротьбу з інфекцією (застосування протибактерійних засобів, зміцнення захисних сил організму). При неінфекційному процесі використовують лікарські препарати, що зменшують запальний процес (наприклад, індометацин).

Місцеве лікування, як при інфекційному, так і при неінфекційному тендовагініті в початковій стадії включають спокій, який встановлюється за допомогою шин або лангет, зігрівальні компреси. Після стихання гострих явищ призначають фізіотерапевтичні процедури (УВЧ, ультразвук і так далі) і лікувальну гімнастику. При гнійному процесі показаний терміновий розтин і дренування (виведення раневого вмісту через спеціальну трубку) піхви сухожилля.

Лікування хронічного тендовагініту в основному зводиться до фізіотерапевтичних процедур (парафін, озокерит, УВЧ, електрофорез з лікарськими речовинами), лікувальної гімнастики і масажу. Якщо не допомагають консервативні методи лікування, то при тендовагініті, що стенозує, січуть звужену ділянку піхви сухожилля.

Головне при тендовагініті — вчасне звертання до лікаря і правильне лікування.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]