Масаж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
'07 Massage at Novell 620.jpg

Маса́ж (фр. Masser — розтирати) — сукупність прийомів механічної і рефлекторної дії на тканини і органи, у вигляді розтирання, тиску, вібрації, що проводяться безпосередньо на поверхні тіла людини, як руками, так і спеціальними апаратами, через повітряне, водне чи інше середовище, з метою досягнення лікувального ефекту.

Маса́ж — активний лікувальний метод, суть якого полягає в нанесенні дозованих механічних подразнень на тіло пацієнта різними, методично виконуваними спеціальними прийомами, що виконуються рукою масажиста або за допомогою спеціальних апаратів.[джерело не вказане  892  дні]

Види масажу[ред.ред. код]

Розрізняють такі види масажу:

  • Гігієнічний масаж — є активним засобом зміцнення здоров'я, збереження нормальної діяльності організму, попередження захворювань.
  • Спортивний масаж — застосовується в фізкультурній практиці, для фізичного вдосконалення спортсмена, збереження його спортивної форми, а також для швидшого подолання втоми та відновлення сил під час спортивного тренування, змагань, перед підготовкою до спортивного виступу (як одна із форм «розминки»), після цього, і так далі.
Bundesarchiv Bild 183-33533-0013, Leipzig, DHfK, Massageunterricht.jpg
タルゴ ラグーナ|アルゴパック.JPG

Фізіологічна складова впливу масажу на організм досить ґрунтовно вивчена.

Масаж через різноманітні рецептори (шкіри, м'язів, зв'язок, сухожиль, фасцій, суглобових сумок, судин, внутрішніх органів), трансформуючи механічну енергію в енергію нервового збудження, передає подразнення доцентровими чутливими шляхами в центральну нервову систему (ЦНС) — кору головного мозку. Тут проходить аналіз інформації та готується відповідна реакція. В підсумку, відцентровими руховими нервами передаються імпульси до всіх органів і систем організму, викликаючи в них зміни рефлекторного характеру.

В механізмі дії масажу на організм відіграє роль і гуморальний фактор. Безпосередній вплив масажу на шкіру викликає в її клітинах ряд біохімічних процесів, утворення біологічно активних речовин. Вони з кров'ю розносяться по всьому організму, подразнюють хеморецептори судин і внутрішніх органів, зокрема залоз внутрішньої секреції, які виділяють гормони, а ті впливають на функцію всіх органів та систем організму. Так прямий механічний вплив масажу на тканини сприяє утворенню в шкірі хімічних продуктів розпаду речовин — гістаміну та ацетилхоліну, які впливають на капіляри, артеріоли, стимулюють м'язову діяльність. Під впливом масажу механічна енергія перетворюється в теплову. Збудження чутливих нервових закінчень викликає рефлекторне розширення просвіту судин.

В косметологічних центрах роблять вакуумно-роликовий масаж за допомогою приладу, що звільняє людину від потреби вчитись техніці масажу.

Вплив масажу на організм людини[ред.ред. код]

Massage-foot.jpg
Massage-hand-4.jpg

Масаж зменшує відходи продуктів[стиль!], таких як молочна кислота і вуглекислий газ, які накопичуються в м'язах. Допомагає зняти судоми, відчуття дискомфорту, і дратівливість. Покращує стан імунної системи і допомагає відновленню ушкоджених м'яких тканин, за рахунок збільшення циркуляції крові в постраждалих районах.

Масаж розширює і відкриває кровоносні судини, покращуючи кровообіг. Збільшує кількість червоних кров'яних клітин, особливо у випадках анемії.

Масаж допоможе ліквідувати відходи і токсичні залишки, або зняти набряк (водянку) кінцівок.

Масаж посилює кровопостачання і живлення м'язів, без збільшення їх завантаження токсичними кислотами.

Масаж покращує тонус м'язів і допомагає запобігти або відстрочити розвиток атрофії м'язів у результаті вимушеної бездіяльності.

Поперечний масаж відокремлює м'язові волокна, запобігаючи утворенню спайок. Масаж ділянок сполучної тканини покращує кровообіг, зменшуючи небезпеку фіброзних пухлин.

Основні прийоми масажу[ред.ред. код]

1. Погладжування

З нього починають будь який масаж, ним і завершують. Це самий найдавніший і найефективніший спосіб дії. Нерідко достатньо одного, але своєчасного сеансу погладжування, щоб заспокоїти біль при радикуліті, мігрені, зняти нервове напруження, покращити сон і навіть висушити сльози образ.

Погладжування може бути поверхневим і глибоким. Поверхневе погладжування виконують долонями або подушечками пальців однієї або обидвох рук. Долоні чи пальці повністю притискають до шкіри, легко надавлюючи на неї. Ці м'які рухи рук готують до подальшої процедури, допомагають розслабитись, знімають хвилювання.

Після цього можна перейти до глибокого погладжування, уже більш енергійного. При цьому долоні щільно охоплюють поверхню шкіри частини тіла, що масажується, з двох сторін і ковзають по ній в напрямку до центру цієї частини. Прийом стимулює діяльність лімфатичної і кровоносної системи, зігріває шкіру, покращує її живлення, розгладжує зморшки, знімає набряк, заспокоює нервове збудження.

2 . Розтирання

Після погладжування переходять до розтирання. Виконуючи цей прийом рука не ковзає по шкірі, а зміщує лежачі бокові тканини, щоб викликати «струс» внутрішніх органів, кровоносних судин і нервових сплетінь.[джерело не вказане  892  дні]

3 . Вібрація

Одна з різновидностей  потрушування[Невідомий термін] — вібрація. Вона має знеболюючу дію. Вібрація може бути безперервною — безперервна серія коливань по 10-15 сек. кожна. Коливання виконуються долонею або подушечками пальців, в одній точці чи на частині шкіри, по якому рука поступово переміщується. Переривиста вібрація виконується як одиничні ритмічні удари, з відривом руки від масажуючої частини після кожного удару.

Допоміжний прийом — це погладжування, яке може бути граблеподібне, гребнеподібне, щипцеподібне. Всі ці масажні прийоми повинні виконуватись саме в тій послідовності, в якій описані.

Кожен із прийомів готує організм до проведення настпупного, роблячи його особливо сприйнятливим до масажу.

4. Розминання

Розминати далі варто накатом.[стиль!]  Руки долонями вниз кладуть на одну зі сторін спини і починають кругові рухи: з правої сторони — за годинниковою стрілкою, з лівої — проти годинникової стрілки. Цього буває достатньо для доброго розминання м'язів спини.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Вербов А. Ф. Азбука массажа. — Полигон, 2006.

Посилання[ред.ред. код]