Масаж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
'07 Massage at Novell 620.jpg

Маса́ж (фр. Masser — розтирати) — сукупність прийомів механічної і рефлекторної дії на тканини і органи у вигляді розтирання, тиску, вібрації, проведених безпосередньо на поверхні тіла людини як руками, так і спеціальними апаратами через повітряне, водне чи інше середовище з метою досягнення лікувального чи іншого ефекту. Маса́ж — активний лікувальний метод, суть якого полягає в нанесенні дозованих механічних подразнень на оголене тіло паціента різними, методично виконуваними спеціальними прийомами, що виконуються рукою масажиста або за допомогою спеціальних апаратів.

Види масажу[ред.ред. код]

Розрізняють такі види масажу:

  • Гігієнічний масаж — є активним засобом зміцнення здоров'я, збереження нормальної діяльності організму, попередження захворювань.
  • Спортивний масаж — застосовується в фізкультурній практиці для фізичного вдосконалення спортсмена, збереження його спортивної форми, а також для швидшого подолання втоми та відновлення сил під час спортивного тренування, змагань, перед підготовкою до спортивного виступу (в якості однієї із форм «розминки»), після цього, і так далі.
Bundesarchiv Bild 183-33533-0013, Leipzig, DHfK, Massageunterricht.jpg
タルゴ ラグーナ|アルゴパック.JPG

Фізіологічна складова впливу масажу на організм досить ґрунтовно вивчена.

Масаж через різноманітні рецептори (шкіри, м'язів, зв'язок, сухожиль, фасцій, суглобових сумок, судин, внутрішніх органів), трансформуючи механічну енергію в енергію нервового збудження, передає подразнення доцентровими чутливими шляхами в центральну нервову систему (ЦНС) — кору головного мозку. Тут проходить аналіз інформації та готується відповідна реакція. В підсумку, відцентровими руховими нервами передаються імпульси до всіх органів і систем організму, викликаючи в них зміни рефлекторного характеру.

В механізмі дії масажу на організм відіграє роль і гуморальний фактор. Безпосередній вплив масажу на шкіру викликає в її клітинах ряд біохімічних процесів, утворення біологічно активних речовин. Вони з кров'ю розносяться по всьому організму, подразнюють хеморецептори судин і внутрішніх органів, зокрема залоз внутрішньої секреції, які виділяють гормони, а ті впливають на функцію всіх органів та систем організму. Так прямий механічний вплив масажу на тканини сприяє утворенню в шкірі хімічних продуктів розпаду речовин — гістаміну та ацетилхоліну, які впливають на капіляри, артеріоли, стимулюють м'язову діяльність. Під впливом масажу механічна енергія перетворюється в теплову. Збудження чутливих нервових закінчень викликає рефлекторне розширення просвіту судин.

В косметологічних центрах роблять вакуумно-роликовий масаж за допомогою приладу, що звільняє людину від потреби вчитись техніці масажу.

Вплив масажу на організм людини[ред.ред. код]

Massage-foot.jpg
Massage-hand-4.jpg

Масаж зменшує відходи продуктів, таких як молочна кислота і вуглекислий газ, які накопичуються в м'язах.

Допомагає зняти судоми, відчуття дискомфорту, і дратівливість. Також покращує стан імунної системи і допомагає відновленню ушкодження м'яких тканин за рахунок збільшення циркуляції крові в постраждалих районах.

Масаж розширює і відкриває кровоносні судини, покращуючи кровообіг. Збільшує кількість червоних кров'яних клітин, особливо у випадках анемії.

Масаж допоможе ліквідувати відходи і токсичні залишки, або зняти набряк (водянка) кінцівок.

Масаж підсилює кровопостачання й харчування для м'язів без збільшення їх завантаження токсичними кислотами.

Масаж покращує тонус м'язів і допомагає запобігти або відстрочити розвиток атрофії м'язів у результаті вимушеної бездіяльності.

Поперечний масаж відокремлює м'язові волокна, запобігаючи утворенню спайок. Масаж ділянок сполучної тканини, покращує кровообіг, зменшуючи небезпеку фіброзних пухлин.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.