Той-тер'єр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Російський тойтер'єр
Toy Terrier BDL.jpg
Походження Росія Росія
Характеристики
Зріст 20 - 28 см
Вага до 3 кг
Класифікація МКФ:
FCI 352
Стандарти породи
FCI [4. стандарт]
Пес свійський (Canis familiaris)

Російський той (російський той-тер'єр) — порода собак, що відноситься до групи декоративних собак. Існують гладкошерстная і довгошерста різновиди.

Походження[ред. | ред. код]

Американський тойтер'єр

Порода російського той-тер'єра була отримана в Москві на початку XX століття однією з найпопулярніших декоративних собак в Росії були Англійські той-тер'єри, проте в 20-50-ті роки їх племінне розведення майже не велося через Жовтневої Революції оскільки ці собаки були прив'язані до аристократії і були не схвалені тому поголовно скоротилося до критичного рівня. З середини 50-х років XX століття російські кінологи взялися за створення породи декоративних собак, подібних той-тер'єрові.   У середині 50-х років минулого століття ввезення декоративних порід в СРСР був мінімальним і нецілеспрямованим. Існуюче поголів'я, розводиться на собаках, часом порочних, докорінно відрізнялося від своїх побратимів за кордоном. Вітчизняні гладкошерсті той-тер'єри були щасливим винятком. Вдале змішання невеликих за розміром собак радянські кінологи закріпили описом сукупності ознак породної групи. В результаті селекційної роботи отримали гладкошерстних собак з фенотипом, відмінним від англійського той-тер'єра з багатьох принципових позиціях. В 1958 від схрещування двох гладкошерстних батьків був отриманий перший довгошерсте той-тер'єр.

В 1996 в Москві був створений Національний клуб породи російський той-тер'єр. У наступному році клубом була організована перша Всеросійська виставка той-тер'єрів.

21 лютого 2006 на засіданні Племінний комісії FCI було прийнято рішення про визнання породи, і її стандарту було присвоєно номер 352. На вимогу FCI колишні назви порід — московський довгошерстий той-тер'єр і російська гладкошерстий той-тер'єр були замінені на єдину назву — російський той, включаючи обидва різновиди.

Російський той з 2006 року має статус умовно (тимчасово) визнаною породи. Це означає, що порода не може претендувати на титул CACIB, поки вона не буде визнана остаточно, що відбудеться не раніше 2016 року. Російські тои, однак, мають право на інші титули FCI (Чемпіон Європи, Чемпіон світу і т. д.) Незважаючи на своє маленьке статура, російський той тер'єр поводиться дуже сміливо, гідно в будь-якому собачому колективі, вміло захищає себе і свого господаря. За назвою той-тер'єр перекладається, як собака - компаньйон.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Довгошерстий і гладкошерстий російський той

Маленька, елегантна собака, рухлива, високонога, з тонким кістяком і сухою мускулатурою. Статевий тип морфологічно виражений слабо, однак яскраво помітний у поведінці.

Будова[ред. | ред. код]

Вашингтонський довгошерстий тойтер'єр

Кут плечолопаткового зчленування близько 100 градусів. Кінцівки високі, прямі і паралельно поставлені. Передпліччя прямі. Гомілки довгі. Коліна округлі, малопомітні. Скакальні суглоби сухі і з добре вираженими кутами, відставленими за лінію сідничних горбів. Хвіст може купироваться до двох хребців. Довга, суха, красиво вигнута шия, легка головка клиноподібної форми. Черепна частина відносно широка, округла. Потиличний горб і надбрівні дуги слабко виражені. Лоб широкий, опуклий. Перехід від лоба до морди різко виражений. Морда суха, легка, звужується до мочки носа — зазвичай дорівнює 1/3 довжини голови (від мочки носа до потиличного бугра). Мочка носа чорна або коричнева залежно від забарвлення собаки. Вуха стоячі, тонкі, рухливі, високо поставлені у формі рівнобедреного трикутника з відносно гострими або закругленими кінцями. Прикус ножиці.

Шерсть[ред. | ред. код]

Американський гладкошерстний тойтер'єр

Існують два різновиди російського той-тер'єра: гладкошерстная: шерсть коротка, щільно прилегла, блискуча, без підшерстя і залисин; довгошерста: тулуб покрито помірно довгої (3 — 5 см) прямої або злегка хвилястою, прилеглої вовною, яка не приховує природні контури тіла. Шерсть на голові, передній стороні кінцівок коротка і щільно прилегла. На кінцівках з задньої сторони чітко виражені пачоси. На всіх лапах подовжена шовковиста шерсть, що повністю приховує кігті. Вуха покриті густою і довгою шерстю у вигляді бахроми, що є характерним прикрасою довгошерстого російського тоя.

Характер[ред. | ред. код]

Американський той

Надзвичайно енергійна, активна і грайлива собака, дуже віддана і ласкава до господаря. Відмінно ладнає з усіма оточуючими. Має досить лабільною психікою і схильна до стресів, тому не підходить для утримання поруч з галасливими і галасливими дітьми. Собака породи той-тер'єр — типовий «дзвінок». При своїй «іграшкової» зовнішності собака є тер'єром, і, як і всі тер'єри, має цілком серйозним характером — невтомною енергією і яскраво вираженим темпераментом; деякі представники породи можуть бути занадто «характерні» і потребують серйозної дресируванню, щоб не вирости злісними.

Утримання і догляд[ред. | ред. код]

Іграшкова лисиця в Ризі (Латвія)

Російський той вважається собакою, що не вимагає особливого догляду. Це типова «міська собака», вона підходить для утримання в квартирі, добре привчається до туалету в лотку. Не має потреби в частому купанні. Собаку годі й вигулювати в погану погоду. На прогулянці не рекомендується спускати собаку з повідка — вона може кудись втекти. Довгошерстих собак потрібно регулярно розчісувати густим гребінцем.

Здоров'я[ред. | ред. код]

Гібрид той- і фокстер'єра

Маленька собака з витонченим кістяком, російський той схильний багатьом видам механічних, вірусних і температурних впливів. При правильному утриманні практично не хворіють. Породна схильність до хвороб (найбільш проблемні органи): зуби, кісткова система, шкіра, підшлункова залоза, серце:

  • У піврічному віці у собаки починають мінятися зуби. Корінні зуби виростають, але іноді молочні зуби самі не випадають, необхідно видалити їх за допомогою ветеринара;
  • У російського тоя крихкі і тонкі кістки, тому треба стежити, щоб собака не стрибала або не падала з висоти більше 0,4 метра. Не рекомендовано піднімати собаку на поверхні, які розташовані вище, ніж вона може застрибнути сама;
  • Слід оберігати собаку від безпосередніх контактів з собаками великих порід, так як тои не відчувають свого розміру, і, відповідно, не сприймають себе як більш дрібне і більш слабка тварина перед більшим суперником, тобто не здатні порівнювати силу. Особливо це стосується псів, які, в силу свого породного темпераменту, можуть викликати «помірятися силою» псів набагато крупніше себе, тим самим наражаючи себе на небезпеку.

Посилання[ред. | ред. код]


Маленькі породи собак

Бівер-йоркшир тер'єр ·  Вест хайленд вайт тер'єр ·  Італійський вольпіно ·  Йоркшир тер'єр ·  Китайський чубатий собака ·  Лхаса апсо ·  Мальтез ·  Паґ (мопс) ·  Пекінез ·  Даксхунд ·  Той тер'єр ·  Чихуахуа ·  Ші тсу