Том Фоґерті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Том Фоґерті
Tom02.jpg
Основна інформація
Дата народження 9 листопада 1941(1941-11-09)
Місце народження США Берклі, Каліфорнія
Дата смерті 6 вересня 1990(1990-09-06)
Місце смерті Скоттсдейл, Марікопа, Аризона, США
Роки активності Кінець 1950-х - 1980
Країна США
Професія співак і гітарист[d]
Інструменти Ритм-гітара, вокал
Жанри Рок
Колективи Creedence Clearwater Revival, Blue Velvets, The Golliwogs
Лейбли Fantasy Records

То́мас Рі́чард "Том" Фо́ґерті (9 листопада 1941, Берклі, Каліфорнія - 6 вересня 1990, Скотсдейл, Аризона) — американський музикант, один з учасників гурту "Creedence Clearwater Revival".

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки. "Creedence Clearwater Revival"[ред.ред. код]

Том Фоґерті народився у Каліфорнії 9 листопада 1941. Разом зі своїми братами мешкав у Ель Серріто (передмісті Сан-Франциско). Мати підтримувала Тома у його прагненні займатися музикою, він чудово опанував віолончель та акордеон. Також він добре грав у футбол та мав шанси стати професійним футболістом, однак ще у шкільні роки травмував ногу, внаслідок чого згодом остаточно сконцентрувався на музиці. Музичну кар'єру розпочав наприкінці 1950-х років у групі його власного брата Джона Фоґерті під назвою "Blue Velvets", до складу якої, крім братів Фоґерті, входили також інші майбутні члени "Creedence" - Стю Кук та Дуг Кліффорд. Будучи спочатку непостійним членом групи, Том через деякий час остаточно приєднався до неї як вокаліст, після чого група змінила назву на "Tommy Fogerty & the Blue Velvets". Під цією назвою вони у 19611962 випустили три сингли, які залишилися непоміченими. Після заключення контракту з "Fantasy Records" та зміни назви групи на "The Golliwogs" роль Тома у ній значно зросла, він почав виконувати вокальні партії разом з Джоном Фоґерті, крім цього вони разом записали більшу частину синглів у цей період. Але наприкінці існування "The Golliwogs" стало очевидним те, що Джон виявився більш "життєздатним" автором та виконавцем пісень, ніж його брат Том. У 1968 вони почали реалізовувати матеріал вже під назвою "Creedence Clearwater Revival". В цей час лише одна пісня Тома Фоґерті, "Walk on the Water" (записана ще за часів "The Golliwogs" у 1966) з'явилася в альбомі "Creedence".

Після "Creedence Clearwater Revival"[ред.ред. код]

На початку 1971, після запису п'яти платівок та значної кількості хітових синглів, Том Фоґерті покинув колектив та розпочав сольну кар'єру. У подальші роки він скаржився на те, що його вклад у "Creedence Clearwater Revival" залишився непоміченим - на початку існування гурту, до 1966, коли Том виконував більшу частину вокальних партій, та в період "The Golliwogs", коли він разом з Джоном Фоґерті записав майже весь матеріал. Том Фоґерті уклав угоду з "Fantasy Records" вже як самостійний виконавець, а після запису свого дебютного синглу "Goodbye Media Man" у 1971 увійшов до сотні найкращих музикантів. У 1972 вийшов його перший альбом під назвою "Tom Fogerty", який теж виявився одним з найкращих. У 1973 вийшов альбом "Zephyr National", у записі якого брали участь інші учасники "Creedence" - Стю Кук та Дуг Кліффорд. Сингл з цього альбому, "Joyful Resurrection", був своєрідним "відголоском" "Creedence Clearwater Revival", проте виявився найкращим сольним записом Тома Фоґерті. У 19701980-х Том, Стю Кук та Дуг Кліффорд відсторонилися від Джона Фоґерті, коли останній знаходився у стані ворожнечі з "Fantasy Records", на початку 1980-х тріо знову підписало угоду з цією компанією, а Том Фоґерті ще більше віддалився від Джона. Востаннє колишні члени "Creedence" разом виступили на весіллі Тома у 1980.

Смерть[ред.ред. код]

У 1980 Том Фоґерті заразився ВІЛ під час переливання крові. 6 вересня 1990 музикант помер у лікарні, причина смерті - відмова органів дихання, що виникла внаслідок сухот, безпосередньою причиною яких, в свою чергу, став СНІД.

Альбоми[ред.ред. код]

Creedence Clearwater Revival[ред.ред. код]

Рік Назва альбому
1968 Creedence Clearwater Revival
1969 Bayou Country
Green River
Willy and the Poor Boys
1970 Cosmo's Factory
Pendulum

Сольна кар'єра[ред.ред. код]

Рік Назва альбому Примітки
1972 Tom Fogerty
Excalibur
1974 Zephyr National
Myopia
1981 Deal It Out
1992 Sidekicks Вийшов після смерті музиканта

Інше[ред.ред. код]

Рік Назва альбому
The Very Best of Tom Fogerty
1982 Tom Fogerty Live in California

Посилання[ред.ред. код]