Топлес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топлес
Зображення
CMNS: Топлес у Вікісховищі
Топлес в Намібії

То́плес (англ. topless — без верху) — стан, коли тіло оголене вище пояса. Термін, переважно, застосовується щодо жінок. Протилежне до ботомлес.

Вважається, що основною метою появи топлес на пляжі є отримання рівномірної засмаги, без характерних світлих смужок від купальника на тілі. Іноді з метою захисту від сонячних променів сосків на них кріпляться маленькі круглі наклейки — стікіні. Але найчастіше бажання залишитися без верхньої частини купальника викликано прагненням продемонструвати свою свободу та/або розкутість.

Історія[ред. | ред. код]

З часом ставлення до топлес сильно різнилося в різних культурах. До прибуття християнських місіонерів відсутність одягу вище за талію як у жінок, так і у чоловіків була нормою в традиційних культурах Північної Америки, країн Африки, Австралії та островів Тихого океану. Практика топлесу також була нормою в різних азійських культурах до мусульманської експансії в XIII-XIV століттях. Це залишається нормою у багатьох культурах корінних народів і донині.

Топлес у світі[ред. | ред. код]

Поява жінки топлес вже давно нікого не шокує в США і Канаді. В той самий час у Південній Америці і у більшості країн Європи, де досі поширені більш пуританські устої, існує масовий рух (Topfree equality) за рівні права між чоловіками та жінками на появу в громадських місцях з оголеними грудьми.

У Канаді існує асоціація Topfree Equal Rights Association (TERA), яка допомагає жінкам, що юридично переслідуються за появу в громадських місцях (на пляжі, у басейні, на відпочинку в парку, в транспорті, в навчальних закладах тощо) з голими грудьми. Ця асоціація також бореться за зміну місцевого законодавства з метою припинення сексуальної дискримінації.

Залежно від людських поглядів поява жінки з оголеними грудьми може зв'язуватися з нудизмом або ексгібіціонізмом. Дослідження Flip Flop Report показали зростання кількості дівчат, які вважають за краще засмагати топлес.

Найчастіше поява топлес у громадських місцях має на меті привернути увагу суспільства та влади до певних проблем гендерного соціального чи політичного характеру.

Дівчата на пляжі позують топлес

Топлес в Україні[ред. | ред. код]

Жіноча організація FEMEN влаштувала першу в 2011 році акцію протесту. Цього разу моноакція відбулася на одному з київських міських кладовищ. Одна з активісток FEMEN топлес тримала плакат «Stable poor» («Стабільно бідно»), тим самим, протестуючи проти «немов стабільної» політики української влади.[1]

Активістки жіночого руху FEMEN підсумували свої досягнення у 2010 році випуском настінного календаря і кишенькових календариків. Цей рік пройшов для FEMEN'істок під гаслом «Прийшла. Роздяглася. Перемогла», передає пресслужба руху.

Поява жінки топлес в Україні є настільки ж легальною наскільки і поява чоловіка в такому вигляді, оскільки статтями 21 і 24 Конституції України гарантується рівність прав усіх людей, а стаття 24 зокрема забороняє будь-які привілеї чи обмеження людини за різними ознаками у тому числі і за ознакою статі.

Апеляційний суд міста Києва розглядав правомірність затримання напіводягненої дівчини з ім'ям «Кровосіся», що нагадує про червневу обмовку прем'єр-міністра Миколи Азарова про «бюджетних упирів-кровосісів».

«Суд був суворий, але справедливий. Ганна Деда визнана невинною, а дії міліції, що перешкоджають проведенню мирної акції, незаконними», — заявили у FEMEN. «Деда Ганна була виправдана у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення по ст. 173 „дрібне хуліганство“. Суд затвердив, що топлес-протести під час громадських акцій є абсолютно законними», — заявив адвокат Деди Денис Овчаров.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]