Декольте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Декольте, знаряддя спокуси

Декольте́ (фр. décolleté — «з вирізаною шиєю») — елемент відкритого жіночого вбрання, в якому шия, частина грудей і руки вище ліктя оголені.

Історія[ред. | ред. код]

Мерилін Монро демонструє декольте у фільмі «У джазі тільки дівчата»

Одне з перших відомих декольте у давнину можна бачити у богині змій з острова Крит. Пам'ятники грецького мистецтва також демонструють цілий ряд варіантів вирізів у жіночої сукні. Потім декольте вийшло на перший план у середні віки, коли за бургундською модою воно відкривало не тільки частину грудей, але і спину. Втім, декольте було іноді прикрито вставкою, в якості якої виступала нижня сорочка.

В епоху Ренесансу, відкритого плотським радощам, коли фігура підправлялася корсетом, що піднімав груди шнуруванням, теж робився великий виріз на грудях. Примітно, що строга іспанська мода забороняла декольте.

Лише в епоху бароко знову стали носити широкі декольте, які за часів рококо ще більше збільшилися.

Декольте швидко досягло найнижчої межі, а траплялося, було і нижче за нього. Так, наприклад, Елеонора, фаворитка французького короля Карла VIII, з'явилася на один з бенкетів на честь його Величності попросту з голими грудьми. Приклад був заразливий і відразу ж спричинив за собою появу наслідувачів Елеонори (ну а деякі леді на сосках закріплювали ланцюжки або якось підкреслювали соски; або просто підфарбовували їх червонуватою помадою), не зважаючи на те, що церква загрожувала відлучити від себе соромітниць.

Декольте з вирізом посередині, що відкриває тіло нижче за лінію грудей, ввели в моду не модельєри ХХ століття, а шансонетки і виконавці канкану. У такому наряді Тулуз-Лотрек зобразив знамениту канканістку Ла Гулю. Таке ж декольте з розрізом до талії нерідко носили актриси, що виконували головну роль в опереті Оффенбаха «Прекрасна Єлена».

Як кишеня декольте використовувалося в ті століття, коли на жіночому одязі кишень просто не було. У цьому «затишному» місці в XVI—XVII століттях носили хустку, нюхальну сіль, блохоловку, кисети з солодощами. У XVIII столітті — табакерку, мішечки з пахощами, рукавички, косметичне приладдя.

У всі епохи декольте було класичним місцем для любовних записок. У різні часи мандрівники на небезпечних дорогах, якщо з ними були жінки, ховали гроші в їх декольте — в надії, що бандити посоромляться їх обшукати. Проте розбійники перш за все і починали з цього «затишного» місця.

Найвідвертіше декольте в історії одягу носили жінки Стародавнього Криту. Їхні ліфи мали рукави і закривали плечі, але груди були повністю голі до талії.

Форми декольте[ред. | ред. код]

  • Овальні вирізи, які візуально подовжують шию і додають їй м'якші форми
  • V-подібні декольте, які спеціально практикуються жінками, що не мають довгої шиї
  • Квадратні декольте чудово підкреслюють пишні груди, тому, чим ширше квадратний виріз, тим ефектніше виглядає одяг
  • Косі вирізи, при цьому саме декольте розташовується, наприклад, зліва, а права половина верху повністю закрита сукнею. Такі моделі чудово пасують для жінок з невеликими грудьми або з широкими плечима.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Alison Gernsheim. Victorian and Edwardian Fashion. A Photographic Survey. Mineola, N.Y.: Dover Publications, Inc., 1981. Reprint of 1963 edition. ISBN 0-486-24205-6
  • Desmond Morris. Manwatching. A Field Guide to Human Behavior. New York: Harry N. Abrams, Inc., 1977. ISBN 0-8109-1310-0
  • Desmond Morris. The Naked Woman. A Study of the Female Body. New York: Thomas Dunne Books, 2004. ISBN 0-312-33853-8