Травесті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Травесті (фр. travestie, від італ. travestire — перевдягатися) — акторське амплуа. Актор або акторка, що перевдягається, для того, щоб грати іншу стать.

Чоловіки-травесті спрадавна грали жінок, актриси-травесті — хлопчиків.

До травесті відносяться: у драматичному театрі ролі дівчат, яким по ходу дії доводиться видавати себе за чоловіків, перевдягатися в чоловіче плаття (наприклад, Беатріче в комедії К. Гольдоні «Слуга двох панів»; Габріель у водевілі Ф. А. Коні «Дівчина-гусар»), і ролі дітей і підлітків, що виконуються дорослими актрисами (наприклад, Герда і Кай в п'єсі-казці Є. Л. Шварца «Снігова королева»); у опері партії хлопців, що виконуються жінками (мецо-сопрано, контральто) (наприклад, Зібель — «Фауст» Ш. Гуно, Лель — «Снігуронька» Н. А. Римського-Корсакова). У балеті одним із всесвітньо відомих травесті-шоу є «Чоловічий балет Валерія Михайловського», де всі жіночі партії виконують чоловіки.

Наразі під травесті-шоу мають на увазі акторів, перевдягнутих у протилежну стать, що виконують естрадні номери, пародії та показують клоунаду.

Першими штатними клубними травесті-артистами в Україні стали резиденти заснованого восени 1999 р. гей-клубу "Клiтка" Аза (Iгор Бондаренко), Мадам Лейла (згодом перейшов у 2001 р. у "М-клуб", помер у 2003 р. у Черкасах), а також продюсованi ним Мадам Птиця (Сергiй Мангасарян), Беллінда та Мерлін, або Діва Монро. .[1] Також у 2001-2002 рр. прославилися резиденти клубу "Совок" Андрелла Гебельс та Дана Нешнал.

Перший відомий приклад в Україні естрадного, а не клубного травесті-артиста : Вєрка Сердючка.

Весною 2001 р. вiдбулося створення першого і єдиного професійного колективу травесті-артистiв «Фабрика Зірок». Колектив представив свою першу програму «Жінками не народжуються — жінками стають». До «Фабрики» увiйшли Мерлін (Андрiй Шимко), Єва Желанная (Сергiй Мангасарян), Айседора Вулкан (Сергiй Бакликов) та Джозефіна Аборт. Проект «Фабрика Зірок» був названий кращим в номінації «Суботній вечір у Голлівуді» і виступив більш ніж в 50 клубах країни. Але вже у 2004 р. цей шоу-проект розпався.

У сер. 2000-их рр. прославився артист Белла Огурцова (Володимир Мотрич), який у 2001 р. ді-джеєм в нічний клуб «Голівуд». Белла Огурцова (Мотрич Володимир Петрович), вiдомий радiоведучий та телеведучий, шоумен, спiвак та травестi-артист. Народився у 1976 р. у м. Черкаси. Здобув вищу освiту, працював викладачем Черкаського медичного училища. Влаштувався у 2001 р. ді-джеєм в нічний клуб «Голівуд». У той час в цьому клубі зі своїм шоу виступав травесті-артист Діва Монро. Побачивши одне з таких шоу, Володимир вирішує спробувати свої сили в цьому жанрі. Тоді ж вперше виступив, як травесті-діва Белла Огурцова.

Спочатку виступав у клубах «Клетка», «М-Клуб», «Андрогин»; 3 2006 р. — резидент гей-клубу «Помада». Арт-директором цього клубу на той час був Гнатенко Костянтин Володимирович, який деякий час займався продюсуванням Белли. Крім виступів у клубах, Белла також захопилася музикою та на початку 2006 року записала свій перший сольний альбом «Однажды».

Починаючи з 16 вересня 2006 року, Белла затруднений ведучим ранкового шоу «Зарядка» на радiо Люкс-ФМ. Його арт-директором став генеральный продюсер продакшн-телестудии «Диалог» Армен Мартиросян. У 2008 р. видав 4 сингла у збiрнику «Хiти радiо Люкс». Також у 2009–2010 рр. був ведучим телепрограми «Ночные искушения» на першому жіночому телеканалі «Маxxi-TV».

У листопаді 2009 року презентував другий альбом «Ты самый красивый». Про свою творчiсть Белла заявив проекту «Дуся» наступне: «Я, Фрида, Монро, Дана — мы работаем в разных сферах. Все, кроме меня, просто эксплуатируют женский образ на сцене, это люди, у которых нет своего творчества. Они открывают рот под чужие фонограммы, изображая из себя каких-то артистов. Я не могу сказать, что это двойники, но это где-то из этой области. У меня немного другая сфера, другая специфика. Я пою! Я делаю совершенно другие вещи, потому сказать, что эти (люди) моя конкуренция, нельзя». [2]

20 вересня 2011 року Белла Огурцова був прийнятий, як ведучий, на роботу на «Росiйське радiо», та з того часу веде вечірню програму «Ё-шоу».[3]

З початку двотисячних рр. великою популярнiстю користуються травесті-артисти, що не приховують свою гомосексуальну орієнтацію, та виступають з яскравими шоу-програмами у столичних гей-клубах: Фріда Бакс (Брох Ростислав Львович з м. Теплик, резидент клубу «Совок», з 2006 р. — клубу «Помада»), Діва Монро (Андрiй Шимко з м. Феодосiя, клуб «Клітка», 1998–1999 рр., клуб «Андрогін», тепер клуб «Арена»), Дана Національ (Богдан Корнієнко), Белла Огурцова (Мотрич Володимир Петрович з м. Черкаси, клуби «Клітка», «М-Клуб», «Андрогін», з 2006 р. — «Помада»), Андрелла (Андрій Корнієвський), Урсула (Артем Семенов), Айседора Вулкан (Бакликов Сергiй Михайлович, киянин, у 2005–2007 рр. арт-директор клубу «Андрогін», згодом перейшов як арт-менеджер у «Помаду»), Жанна Симеїз (Юрiй Чудовський), Норма Посполита (журналiст Тарлецький Едуард Зіновійович, до 2011 р. користувався псевдонiмом Мадам Жу-Жу), Єва Желанная (дизайнер Сергiй Мангасарян з с. Ковшаровка поблизу Харкова, клуб «Арена»), Артеміда Стар (Артем Романовський), Майдана Вогняна (Костянтин Харламов з Донецька), Аврора Заря (Артем Темпалов), Малiка (Антон Агафонов), Дiна Лав (Дмитро Черников), Дiта Каприз (Михайло Павлюк), Тьотя Шер (Микита Черняєв), Шантi (Юрiй Коваленко), Селена (Олексiй Громов), Марлен Шкандаль (Олександр Данiлiн з Харкова), Дiва Кристал (Сергiй Мельник з Харкова), Лола Феррарі (Олександр Демидов з м. Березань), Тьотя Ірен (Ігор Кириленко, арт-директор гей-клубу «М-Клуб» та гей-клубу «Кiбер»), Прісцілла Готьє (Вячеслав Величаєв), Роксі Карамель (Роман Шевченко, у 2000–2005 рр. — резидент гей-клубу «Совок», з 2005 р. — клубу «Андрогiн»), Номі Мелоун або Номi Чечетов (Володимир Горецький, резидент клубу «Клiтка», з 2003 р. — арт-директор клубу «Андрогiн»), Гуппi Стар, Крістіна Гранд, Моніка Данс, Соня Мармеладова, Лара Кошерна, Маряша Персик, Дебора Найт, Ліза Кокс, Рафаелка Солодка, Габріела Версаль, Нана Річі.

Продюсерами, як правило, спочатку виступали власники або адмiнiстратори гей-клубiв: Олександр Толстов (клуб «Совок», убитий в 2014 р.), Володимир Зварич, Iгор Бондаренко, Олександр Кармазин, Олександр Фесенко, Олександр Лисоконь (клуб "Тема" в м. Одеса, загинув у 2014 р.), Валерiй Погонський (клуб «Помада»), Олександр Димов (клуб «Ендiбар»).

Починаючи з 1990-их рр., артист та шоумен Гнатенко Костянтин Володимирович займався продюсуванням таких травесті-артистiв, як Айседора Вулкан, Жанна Симеїз, Норма Посполита (до 2011 р. Мадам Жу-Жу), Аврора Заріа, Лола Феррарі, Кристина Гранд, Моніка Данс, Номі Мелоун, Роксі Карамель, Тьотя Шер (Королева хабала), Тьотя Ірен, Ева Желанная, Марлен Шкандаль, Соня Мармеладова, Лара Кошерна, Маряша Персик, Дебора Найт, Ліза Кокс, Рафаелка Солодка, Габриела Версаль, Нана Річі, Артеміда Стар. Щоправда, частина травесті-артистів згодом перейшла під опіку продюсерського агентства «Art-Zamana», яке з смертю його засновника та директора Ігоря Бондаренка у 2008 р. очолив продюсер Ігор Алмазов.

21 червня 2009 року за участю Гнатенка, як журі, у м. Одеса пройшов фінал конкурсу «Міс травесті-діва України 2009», переможцем якого став артист Марлен Шкандаль. Також альтернативний конкурс «Міс травесті України 2009» пройшов у клубi «Андрогін» (директор та продюсер конкурсу - Олександр Кармазiн) 7 серпня 2009 року, переможцем став артист Лола Феррарі (Олександр Демидов з м. Березань). Перший конкурс травесті-артистiв СНД "Miss Travesti International 2009" також пройшов у м. Одеса 20 грудня 2009 року, переможцем став гей Стелла Дiва Фокс (Денис Савченко) з м. Санкт-Петербург.

Новий великий конкурс травесті-артистiв «Мiss Diva» пройшов 17-18 травня 2013 року в клубi «Помада», ведучим та органiзатором виступив Костя Гнатенко; перемогли артисти «Маша Ханська» та «Помпея Мамайська», учасники травесті-дуету "Баккара" з Кривого Рогу.[4] Конкурс «Мiss Diva», метою якого є підтримка і відкриття молодих українських артистів жанру травесті, з 2013 р. проводиться щороку в столичних гей-клубах. У 2014 р. його переможцем став продюсований Гнатенком артист Гризольда Шторм з Одеси, а у 2015 р. — столичний артист Дiва Алекса.

Література[ред.ред. код]

  • Театральная энциклопедия. — М., 1961. — Т. 1. — С. 734–735.


Театр Це незавершена стаття про театр.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. http://gayua.com/club/2003-06-leyla_destroyer.html/
  2. http://dusia.telekritika.ua/%D0%9A%D0%A2%D0%9E%20%D0%AD%D0%A2%D0%9E?/12714/Bjella_Ogurtsova___Ljudi_zhdut_hleba_i_zrelishh_/
  3. http://dusia.telekritika.ua/grani_bytiia/16838/
  4. http://kiev.vgorode.ua/news/173809-akh-kakye-zhenschyny-kak-v-kyeve-vybyraly-luchshuui-travesty-dyvu