Трюфель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трюфель літній
Black.summer.truffle.arp (cropped).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Підцарство: Вищі гриби (Dikarya)
Відділ: Аскомікотові гриби (Ascomycota)]
Підтип: Pezizomycotina
Клас: Pezizomycetes
Порядок: Пецицеві (Pezizales)
Родина: Трюфелеві (Tuberaceae)
Рід: Трюфель (Tuber)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tuber
EOL logo.svg EOL: 16356
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 36048
MB: 5629
IF: 5629

Трю́фель або земляне́ се́рце[1] (лат. Tuber, нім. Trüffel) — рід сумчастих грибів із підземними м'ясистими плодовими тілами з порядку пецицієві. До справжніх трюфелів належать їстівні види, які вважаються цінними делікатесами. «Трюфелями» називають й інші гриби зі схожими плодовими тілами, наприклад, із родів Choiromyces, Elaphomyces та Terfezia. Серед них також є їстівні, але в кулінарії вони оцінюються значно нижче. Інколи вони потрапляють у продаж як «фальшивий делікатес». Трюфелі можуть жити на глибині 30—50 см під землею. За деякими джерелами стало відомо, що трюфелі ростуть і в Україні[джерело?].

Опис та екологія[ред. | ред. код]

Ростуть у лісах як сапротрофи або створюють мікоризу з корінням дерев. Деякі плодові тіла у розрізі за малюнком нагадують мармур. Міцелій трюфелів утворює мікоризу з корінням дуба, рідше граба[2]. Розмножується спорами, як і всі гриби[2].

Види[ред. | ред. код]

Практичне значення[ред. | ред. код]

Справжні трюфелі їстівні. Найбільше цінуються: трюфель перигорський, італійський та зимовий. В основному ростуть в дубових та букових гаях Південної Франції та Північної Італії, де вони мають велике промислове значення. Мають грибний смак з присмаком підсмаженого насіння чи волоських горіхів та сильний характерний запах. Якщо потримати трюфель в воді, то він набуває присмаку соєвого соусу. Трюфелі шукають в диких гаях за допомогою спеціально навчених пошукових собак та свиней з тонким нюхом. Самостійно під листям можна знайти трюфель, якщо над ним літають мушки.

Трюфель у культурі[ред. | ред. код]

На відміну від поширеної хибної думки, трюфелі все ж таки можна культивувати. Вдалі спроби були вже в 1808 році. Було помічено, що трюфелі росли поміж коріння тільки деяких дубів. У 1808 році Жозеф Талон (Joseph Talon) висадив жолуді з тих дубів, під якими знаходили трюфелі. Через декілька років, коли дерева виросли, під їхніми коріннями було знайдено трюфелі. В 1847 році Оґюст Руссо (Auguste Rousseau) засадив 7 гектарів таких жолудів і, внаслідок, зібрав великий урожай трюфелів, за що отримав приз на всесвітній виставці в Парижі в 1855 році.

У кінці 19. сторіччя трюфельними гаями було засаджено вже 750 км2, з яких зібрали до 1000 тонн «чорних алмазів кулінарії». Однак, внаслідок занепаду сільського господарства у Франції в 20-му сторіччі, багато з трюфельних гаїв виявились покинутими. Кількість добутих трюфелів з року в рік скорочується. В останні роки урожай цих грибів не перевищував 50 тон.

Існують французька, австралійська тощо, технології вирощування трюфелів.

Трюфелі в косметології[ред. | ред. код]

Італійський концерн ISHI-Dafla Group виробляє з трюфелів косметику. За твердженням фірми, дослідження показали, що декілька крапель екстракту з трюфелів здатні значно зменшити глибину зморшок, підтягнути шкіру і буквально розчинити пігментні плями.

Інші трюфелі[ред. | ред. код]

Білий, польський або троїцький трюфель має плодове тіло зі світлою м'якоттю, схоже зовнішнім виглядом та розмірам на картоплю; росте у лісах Західної Європи, України, Білорусі. Їстівний.

Серед так званих степових трюфелів, «томболанів»(рід Terfezia) теж є їстівні. Ростуть у Південній Європі, Північній Африці, Південно-Західній Азії — в Азербайджані та в Туркменістані.

Поширення в Україні[ред. | ред. код]

В Україні зимовий трюфель росте в дібровах Лісостепу Правобережної України та Криму. Літній трюфель поширеніший, у тому числі в дубових лісах Лісостепу східних регіонів країни[2]. Зимовий трюфель утворює плодове тіло з листопада по березень, літній — у серпні–вересні[2].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко: в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 2, ст. 150.
  2. а б в г Дитяча енциклопедія: Живий світ України / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрєлков. — Харків: Ранок, 2007. — 128 с., іл. (сторінка: 12)

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]