Уамбо (місто)

From Вікіпедія
Jump to navigation Jump to search
Уамбо
—  Муніципалітет і місто  —
Уамбо
Уамбо
Координати: 12°46′ пд. ш. 15°44′ сх. д. / 12.767° пд. ш. 15.733° сх. д. / -12.767; 15.733
Країна Ангола
провінція Уамбо (провінція)
Висота над р.м. 1721 м 
Населення
 - Агломерація >1 000 000
Часовий пояс WAT (UTC+1)
Уамбо. Карта розташування: Ангола
Уамбо
Уамбо
Розміщення в Анголі

Уамбо, раніше Новий Лісабон (португальською: Nova Lisboa), — столиця провінції Уамбо в Анголі. Місто розташоване приблизно за 220 км на схід від Бенгели і за 600 км на південний схід від Луанди. Місто є другим за величиною в Анголі після столиці Луанди. Уамбо є основним центром на Бенгельській залізниці Caminho de Ferro de Benguela (CFB), яка простягається від порту Бенгела до кордону з Конго і обслуговується аеропортом Альбано Мачадо (раніше Новолісабонський аеропорт).

Географія[edit | edit source]

Розташовуючись на ангольському високогір'ї, Уамбо знаходиться недалеко від верхів'я річки Кунене.

Історія[edit | edit source]

Рання Історія[edit | edit source]

Уамбо отримало свою назву від Вамбу, одного з 14 старих королівств овімбунду центрального ангольського плато. Овімбунду, старе плем'я, яке прибуло з Східної Африки, заснувало своє центральне королівство Байлунду в 15-му столітті. Вамбу було одним із невеликих королівств і ієрархічно перебувало під владою короля Байлунду, хоча воно користувалося, як і інші царства, значним ступенем незалежності.

Португальське правління[edit | edit source]

В той час як Байлунду згадується у деяких хроніках 18-го і 19-го століть у зв'язку з торговим маршрутом, що зв'язував його з Біє, мале Вамбу стало відоме тільки з початком будівництва Бенгельської залізниці португальцями. Хоча правителі Байлунду і Вамбу (Ekuikui II і Katiavala I) противились проникненню залізниці, влаштовуючи засідки на робітників і поселенців, вони в кінцевому підсумку були підкорені португальською армією і Уамбо було офіційно засноване 8 серпня 1912 року португальським генералом на ім'я Жозе Мендес Нортон де Матос.

До 1920-х Уамбо вже було одним з основних економічних двигунів португальської Анголи. Уамбо мало ряд важливих підприємств харчової промисловості, служило як основна експортна точка для значних сільськогосподарських угідь провінції і було також відоме своїми численними навчальними закладами, особливо Сільськогосподарським науково-дослідним інститутом (нині частина факультету сільськогосподарських наук).


У 1928 році Уамбо було перейменоване на Новий Лісабон (Nova Lisboa) (Лісабон — столиця Португалії), що свідчить про те, що колоніальна адміністрація робить його деякою мірою столицею колонії. В автоспорті наприкінці 1960-х років місто стало всесвітньо відомим завдяки міжнародним 6-годинним гонкам спортивних автомобілів. До незалежності Анголи в 1975 році місто розширювалось і спостерігався бум економічного зростання і розвитку, що робить його одним з найбільш важливих міських центрів у португальській Анголі.

Незалежність[edit | edit source]

Після здобуття незалежності від Португалії в 1975 році Новому Лісабону було повернуто його первинну назву — Уамбо. Громадянська війна в Анголі (1975–2002) зупинила розвиток Анголи і Уамбо, знищивши велику частину його інфраструктури.

Уамбо стало місцем жорстокої битви під час кривавої громадянської війни між урядом і УНІТА від незалежності до смерті повстанського лідера УНІТА Савімбі. Місто було в облозі і сильно постраждало, а його мирні жителі були вбиті або втекли з міста.

Вимушені переселенці почали скупчуватися в містах, шукаючи фізичного захисту та гуманітарної допомоги. У зв'язку з цим, однією з перших гуманітарних організацій, що прибула в провінцію Уамбо був Міжнародний комітет Червоного Хреста (1979). У 1984 році конфлікт різко загострився.

У травні 1991 року було досягнуто мирної угоди між урядом і УНІТА. Ситуація поступово покращується, були призначені загальні вибори на вересень 1992 року. Але проблема почалася знову після поширення результатів опитувань.

Війна закінчилася офіційно 20 листопада 1994 року з підписанням Лусакського протоколу. У 1998 році — новий спалах війни.

Після громадянської війни[edit | edit source]

Смерть Жонаса Савімбі в лютому 2002 року і подальше припинення вогню повернули спокій у провінцію та створили умови для справжнього мирного процесу і початку епохи розвитку. Повернення миру принесло нову еру відбудови та відновлення.

Клімат[edit | edit source]

Уамбо має субтропічний гірський клімат з вологим сезоном із жовтня по квітень і сухим сезоном з травня по вересень. Незважаючи на своє розташування в тропіках, через велику висоту Уамбо властиві весняні температури протягом всього року; ця характеристика поширена серед міст з таким кліматом. Місту притаманні рясні опади протягом року, в середньому близько 1500 мм. Температури в Уамбо лише трохи вищі ніж у Преторії, що знаходиться майже за 2000 км на південний схід.


Посилання[edit | edit source]

Координати: 12°46′ пд. ш. 15°44′ сх. д. / 12.767° пд. ш. 15.733° сх. д. / -12.767; 15.733