Українська республіканська капела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Українська республіканська капела
Українська республіканська капела у Франції. (1920)
Українська республіканська капела у Франції. (1920)
Основна інформація
Роки 1919-1924
Країна Flag of the Ukranian State.svg УНР
Місто Київ

Украї́нська республіка́нська капе́ла — заснована під керівництвом К. Стеценка й О. Кошиця в Києві (2 січня 1919) для популяризації української музичної культури за кордоном, затверджена окремим законом УНР 25 січня 1919. Головним спонсором капели був Симон Петлюра,

Історія створення Володі Суса[ред.ред. код]

Від лютого 1919 до кінця липня 1920 року у складі 80 осіб, під головним керівництвом і диригентурою О. Кошиця (помічник диригента П. Россіневич-Щуровська, учитель співу Г. Тучапський, адміністратор О. Приходько) концертувала з великим успіхом у країнах Європи — у Чехословаччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Голландії, Англії й Німеччині, там таки в Берліні перестала існувати.

Учасники української республіканської капели створили три окремі хори, з яких група з О. Приходьком на чолі (18 осіб) переїхала на Закарпаття, осіла в Ужгороді й там заснувала Товариство «Кобзар», а згодом і театр. Група М. Кириченка концертувала в Іспанії, а основна частина під проводом О. Кошиця, переїхавши через ЧСР до Польщі, створила у Варшаві Український національний хор і зимою 1921 розпочала турне Іспанією, Францією, Бельгією, Німеччиною й США, де й залишилася. Тут від жовтня 1922 до березня 1923 дала 138 концертів, а згодом у Бразилії, Аргентині, Уругваї, на Кубі близько 900 концертів. Зі складом капели концертував і Ординський Петро. 1924 Український національний хор, виховавши десятки музичних діячів і диригентів, перестав існувати.

Улюбленими творами в репертуарі були: «Кантата про Матір Божу Почаївську», «Щедрик», «Ой пряду, пряду» М. Леонтовича, «Веснянки», купальські пісні, «По опеньки ходила» М. Лисенка, щедрівки і колядки К. Стеценка, «На вулиці скрипка грає» О. Кошиця та інші.

Українська республіканська капела запрезентувала перед Заходом високу музичну культуру України, — і була живим свідченням окремішности українського народу, його мови, історії й культури.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Nejedlý Z. Ukrajinska republikanska Kapela. Прага 1921;
  • Українська пісня за кордоном; голос закордонної музичної критики. Париж 1929;
  • Безручко Л. Українська республіканська капела; спогади з концертової подорожі по Европі. Народна Воля, ч. 23 і дальші. Скрентон 1932;
  • Пелєнський О. Укр. пісня у світі. Світова концертова подорож Української республіканської капелі. Спомини учасника. Л. 1933;
  • Кошиць О. Спогади, І — II. Вінніпеґ 1947 — 48; Кошиць О. З піснею через світ. Вінніпеґ, І — 1952; II — 1970; III — 1974.

Джерело[ред.ред. код]


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.