Унітаз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Toilet with flush water tank.jpg
Унітаз: звукове супроводження

Унітаз (англ. The Unitas від лат. unitas — єдиний, блок) — санітарно-технічний пристрій, який встановлюється в туалетах і оснащений системою автоматичного або напівавтоматичного змиву. Зазвичай виготовляється з сантехнічної кераміки. Конструкція, подібна сучасному унітазу, вперше винайдена в Китаї приблизно в I ст. до н. е.. У Європі подібний пристрій вперше з'явилося в Англії у вікторіанську епоху.

Етимологія[ред.ред. код]

Слово «Унітаз» походить від назви моделі ватерклозету «The Unitas» (єдність, поєднання) британської фірми Томаса Твіфорда (Thomas William Twyford, 1849–1921). Твіфорд одним з перших запантентував (1883) конструкцію поєднуючу в собі керамічну фаянсову раковину та зливний клапан. Його фірма започаткула серійний випуск керамічних ватерклозетів, одним з основних замовників-клієнтів фірми був Англійський королівський двір. Потім вироби фірми потрапили в Російську імперію, де назва закріпилася[1].

Сучасні унітази[ред.ред. код]

 • Існують в підвісному (настінному) або підлоговому виконанні.
 • Підлогові унітази діляться на унітази з бачком (унітази-компакти), унітази, що стоять окремо, унітази з повним примиканням до стіни (приставні), чаші Генуя (або турецькі унітази).
 • Виготовляються з порцеляни, яка на відміну від фаянсу практично не вбирає вологу, а значить є більш гігієнічною.
 • Зливають 6 л води ГОСТ 21485-94. Існують варіанти з подвійним зливом (3 і 6 л), а також з переривним зливом. Існують механічні (кнопкові) та електронні (безконтактні) зливні системи.
 • Висота установки унітазу становить 400 мм ГОСТ 30493-96.
 • Виготовляються з горизонтальним, вертикальним, похилим або сифонні (американський тип) зливом.
 • Виготовляються з нижнім, бічним або заднім підведенням води до бачка.
 • Мають певні вимоги щодо якості змиву ГОСТ 13449-82. Зокрема визначається ефективність змиву паперу, муляжів фекалій, а також ступінь ополіскування внутрішньої поверхні чаші.
 • За тим же стандартом, унітаз повинен витримувати 200 кг статичного навантаження. Однак сучасні виробники унітазів заявляють, що їхні вироби витримують до 400 кг навантаження (у тому числі і для підвісних унітазів). Деякі говорять і про чотириразовий запас (до 800 кг).
 • Підвісні унітази припускають наявність в стіні прихованого бачка або системи зливу без бачка. В останньому випадку змив здійснюється безпосередньо водою з водопроводу, без накопичення в бачку.
 • Пропонуються з додатковими властивостями глазурі: антибактеріальні (з додаванням срібла) і антибрудові (водовідштовхувальна глазур).
 • Найбільш технологічно просунуті унітази вміють: видаляти запах, робити автоматичний змив, підігрівати сидіння, обполіскувати (як у біде), сушити феном і навіть програвати запис звуку води, що змивається (для особливо сором'язливих користувачів, які не бажають розповсюдження звуків при метеоризмі і в той же час прагнуть економити воду).

Догляд за унітазом[ред.ред. код]

Щоб не було запаху, прибирати унітази слід не рідше, ніж раз на тиждень. Дехто миє щодня або через день. Для миття використовують спеціальні мийні засоби.

Історія унітазу[ред.ред. код]

Туалетні пристрої Стародавнього Єгипту на яких можна сидіти датуються другим тисячоліттям до н. е.[Джерело?]

Кріслоподібна кам'яна споруда з підлокітниками і пристроєм для спуску води виявлено китайськими археологами в поховальному комплексі в Шанчіу (206-23 рр. до н. е.). Мабуть і в загробному житті цей прообраз унітазу мав для правителів Китаю важливе значення[Джерело?]. Незвично цікавий прообраз стародавнього азіатського унітазу знайдений на Цейлоні (Шрі-Ланка).

Родоначальником унітазів, в тому вигляді, в якому ми звикли їх бачити, можна вважати нічну вазу з порцеляни, що подавалася знатним особам у Франції, або звичайний стілець з вирізаним отвором, що використовувася для цих же цілей у Німеччині. Американське «Crapper» для позначення туалету походить від прізвища його творця (Т. Креппер)[Джерело?]. Цей заповзятливий англієць, що почав як скромний сантехнік в Челсі, незабаром створив свою компанію і через декілька років постачав водорозбірну і сантехнічну апаратуру до Букінгемського і Віндзорського палаців[Джерело?].

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]