Утрехтський мир (1713)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Утрехтський мир
Тип мирна угода
Підписано 1713
Місце Утрехт
Підписанти Голландська республіка
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Утрехтський мир

Утрехтський мир — загальна назва ряду двосторонніх мирних договорів, який поряд з Раштаттським миром 1714 року завершив Війну за іспанську спадщину.

Договори підписувалися в місті Утрехт (Нідерланди):

Умови миру визнавали Філіпа V Бурбона королем Іспанії, але він відрікався за себе і своїх спадкоємців від прав на престол Франції. До Великої Британії відходили від Іспанії Гібралтар і порт Маон на острові Менорка, від Франції — землі навколо Гудзонової затоки, Акадія, острів Ньюфаундленд. Крім того, Велика Британія одержала ряд привілеїв у торгівлі з іспанськими колоніями, в тому числі право асієнта. До Савойського герцогства від Іспанії переходило Сицилійське королівство, Монферратське герцогство і частина Міланського герцогства. Пруссія одержала частину Верхнього Гелдерну. Франція визнала за курфюрстом Браденбурзьким титул короля Пруссії. Франція закріпила за собою права на князівство Оранж.

У цілому Утрехтський мир зміцнював торговельну і колоніальну могутність Великої Британії. Велика Британія поступово зміцнювала свій вплив на планеті, що згодом перетворить її на «кузню всього світу».

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]