Фальтонія Проба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фальтонія Проба
Boccaccio - Faltonia Proba - De mulieribus claris, XV secolo illuminated manuscript.jpg
Інші імена Бетіція
Народилася між 306 та 315
Орте, Провінція Вітербо, Лаціо, Італія
Померла між 353 та 366
Рим
Громадянство Стародавній Рим
Ім'я при народженні Faltonia Betitia Proba
Діяльність поетеса
Відома поезія
Конфесія християнство
Батько Петроній Пробіан
Мати Деметрія
Рід Петронії
Брати, сестри  • Petronius Probinus[d]
Чоловік Клодій Цельсін Адельф
Діти 2 сина

Фальтонія Проба (*Faltonia Proba, між 306 та 315 —між 353 та 366) — християнська латинська поетеса часів Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патрциіанського роду Петроніїв Пробів. Донька Петронія Пробіана, консула 322 року, та Деметрії. Здобула гарну освіту. Вийшла заміж за Клодія Цельсіна Адельфа, префекта Риму 351 року. Мала від нього двох синів. Спочатку сповідувала поганство, згодом стала християнкою Під її впливом до християнство обернулися чоловік та діти. Померла між 353 та 366 роками. Разом із чоловіком похована у базиліці святої Анастасії у Римі.

Творчість[ред.ред. код]

В своему доробку має дві поеми. Перша — «Війна Костянтина проти Магненція» — майже не збереглася. Була написана в час, коли Проба сповідувала поганство. В ній йшлося про війну Констанція II та Магненція. Ймовірно після переходу у християнства Проба цю поему знищила.

Інша поема — Cento Vergilianus de laudibus Christi — являє собою центон з творів Вергілія. Центону передує передмова, в якому поетеса повідомляє, що звертається з молитвою до Бога і обіцяє передати біблійну історію словами Вергілія. Центон поділяється на дві частини. Перша частина — De Vetere Testamento (зі Старого Завіту). Поетеса прагне переробити більшу частину Старого Завіту, але їй це не вдається, бо матеріал був занадто великий. Автор детально зупиняється на створення світу, людей, гріхопадіння. Це займає 278 віршів. Потім звертається до Нового Заповіту. Друга частина — De Novo Testamento (з Нового Заповіту).

Центон Проби багато разів друкувався. Перше видання вийшло в 1472 році.

Родина[ред.ред. код]

Чоловік — Клодій Цельсін Адельф

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Smith, William, «Falconia Proba», Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, Volume 2, p. 134.
  • Rita Lizzi Testa, Senatori, popolo, papi: il governo di Roma al tempo dei Valentiniani, Bari, Edipuglia, 2004, pp. 118–119. ISBN 88-7228-392-2.