Фенілпропаноїди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фенілпропаноїди — клас рослинних органічних сполук, що синтезуються з амінокислоти фенілаланіну. Мають широкий спектр функцій — захист від травоїдних тварин та мікробних захворювань, структурні компоненти клітинних стінок, захист від ультрафіолетового світла, пігменти та сигнальні молекули.

Корична кислота[ред.ред. код]

Корична кислота

Спочатку під дією ферменту Phenylalanine ammonia-lyase фенілаланін перетвориться в коричну кислоту. Ряд ферментативних гідроксилювань та метилювань призводить до кумаринової кислоти, кавової кислоти, феррулової кислоти, 5-гідроксіферулової кислоти та сінапінової кислоти. Перетворення цих кислот у відповідні ефіри призводить до деяких летючих компонентів трав та квітів, які служать ряду функцій, включаючи залучення комах. Наприклад ефір коричної кислоти.

Коричний альдегід та монолігноли[ред.ред. код]

Коніферіловий спирт

Скорочення карбоксильних функціональних груп в коричних кислотах приводить до відповідних альдегідів, наприклад коричний альдегід. Подальше скорочення карбоксильних груп приводить до монолігнолам включаючи кумариновий спирт, коніферіловий спирт та сінапіловий спирт. Монолігноли — мономери, що, полімеризуючись, виробляють різні форми лігніну та суберіну, які є структурними компонентами стінок рослинних клітин.

Сафрол

Фенілпропаноіди, включаючи евгенол, хавікол, сафрол та естрагол, також отримані з монолігнолов. Є основними компонентами різних ефірних олій.

Кумарини та флавоноїди[ред.ред. код]

Умбелліферон

Гідроксилювання коричної кислоти призводить до кумаринової кислоти, що під час подальшого гідроксилювання перетворюється в умбелліферон.


Стільбеноіди[ред.ред. код]

trans-resveratrol

Стільбеноіди, такі як резвератрол, є гідроксильованиими похідними стильбену. Вони сформовані через альтернативну ароматизацію з коферментом А.

Література[ред.ред. код]