Феофіл ван Гансен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феофіл ван Гансен

нім. Theophil von Hansen
TheophilHansen.jpg
Народження 13 липня 1813(1813-07-13)Копенгаген
Смерть 17 лютого 1891(1891-02-17) (77 років)Відень
Поховання Віденський центральний цвинтар
Громадянство
(підданство)
Flag of Austria.svg Австрія
Праця в містах Відень, Афіни
Нагороди
Феофіл ван Гансен у Вікісховищі?

Феофі́л (Теофі́л) Е́двард Фра́йгерр ван Га́нсен (нім. Theophil Edvard Freiherr von Hansen; 13 липня 1813, Копенгаген — 17 лютого 1891, Відень) — австрійський архітектор данського походження. Уславився своїми неокласичними проектами у Відні та Афінах. Вважається видатним представником неокласицизму та стилю неогрек.

Творчість[ред. | ред. код]

Після кількох років навчання у Карла Фрідріха Шинкеля та навчання у Відні, Гансен переїхав до Афін у 1837 р. Саме тут він серйозно зацікавився візантійською архітектурою і зосередився головним чином на її дослідженні. Під час перебування в Афінах майстром були створені проекти найбільш впізнаваних серед сучасних споруд грецької столиці у стилі неокласицизму:

Після повернення до Відня 1846 року Феофіл ван Гансен навчався у Людвіга Фюрстера. Серед його ранніх віденських робіт Віденський арсенал, який залишається свідченням прибічності майстра до романтичнішого стилю. Пізніше майтер стає видатним представником, так званого, неоренесансу, відомого також як віденський стиль.

Концертна зала Віденської філармонії є найвідомішим творінням Гансена у Відні та є одним з найславетніших у світі. Інтерєр та особливо акустика викликають і донині захоплення та часто копіюються у сучасних концертних залах. У Відні Гансен також півпрацював із Отто Вагнером, Карлом Ралєм. 1884 року цісар Австрії Франц Йосиф I за визначні заслуги нагородив Гансена титулом фрайгерра — барона. З тих пір його мали іменувати Феофіл Едвард Фрайгерр ван Гансен.

Єдиною будівлею Гансена в Україні є колишній Дім військових інвалідів у Львові на вулиці Клепарівській, збудований у 18551863 роках. Нині це головний корпус Львівського державного університету безпеки життєдіяльності[2].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://geschichte.univie.ac.at/en/persons/theophil-hansen-prof
  2. Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького та І. Підкови. — Львів : Літопис, 2007. — Т. 2. — С. 94—97. — ISBN 978-966-7007-69-0.

Посилання[ред. | ред. код]