Карл Фрідріх Шинкель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл Фрідріх Шинкель
нім. Karl Friedrich Schinkel
нім. Karl Friedrich Schinkel
Porträt Schinkel1.JPG
Народження 13 березня 1781(1781-03-13)Нойруппін, Східний Прігніц-Руппін, Бранденбург, Німеччина[1]
Смерть 9 жовтня 1841(1841-10-09) (60 років)Берлін
Поховання Доротеенштадтський цвинтар[d]
Громадянство Ансбах, німецьке князівство
Навчання Берлінська академія архітектури і Evangelisches Gymnasium zum Grauen Kloster[d]
·Friedrich Gilly[d] і David Gilly[d]
Діяльність архітектор, художник, містобудівник, викладач університету
Архітектурний стиль романтизм, неоготика, неогрек
Найважливіші споруди Glienicke Palace[d], Alte Nazarethkirche (Berlin-Wedding)[d], Elisabethkirche[d], Schlossbrücke[d], Шарлоттенгоф[d] і Залізний Хрест
Реставрація пам'яток приватні будинки, приходські церкви(фарні костели), каплиця (проект, Петергоф), драматичний театр, Нова гаупвахта, палацовий міст і Старий музей (Берлін), Палац Шарлоттенгоф (Потсдам)
Членство Німецький археологічний інститут, Академія Святого Луки, Національна академія дизайну, Royal Institute of British Architects[d], Академія образотворчих мистецтв (Відень), Петербурзька академія мистецтв, Шведська королівська академія вільних мистецтв, Прусська академія мистецтв[d] і Академія красних мистецтв Франції
Учні Людвіг Персіус, Ditlev Martens[d] і Adolf Lohse[d]
Нагороди
Commander of the order of the Redeemer commander of the Order of the Dannebrog орден Червоного орла 2-го класу орден Червоного орла 3-го класу Order of the Polar Star - Knight 2nd Class Орден Білого соколу
Батько Cuno Christian Schinkel[d]
Ідентифікатори і посилання
Structurae 1000806
база даних Музею Орсе 101195
Карл Фрідріх Шинкель у Вікісховищі?
Див. також: Шинкель

Карл Фрі́дріх Ши́нкель (нім. Karl Friedrich Schinkel; 13 березня 1781(17810313), Бранденбург — 9 жовтня 1841 Берлін) — (німецький) архітектор, художник. Вважається за лідера «романтичного історизму» в німецькій архітектурі, один з представників грецького відродження.

Біографія[ред. | ред. код]

Пам'ятник Карлу Фрідріху Шинкелю у Нойруппіні

Народився в Нойруппіні (Бранденбург) в сім'ї архідиякона лютеранської церкви. По смерті батька переїхав у Берлін (1795 рік), де навчався архітектурі під керівництвом братів Гіллі у щойно заснованій ними Академії архітектури (з 1798 по 1800), одночасно з цим працюючи художником на порцеляновій фабриці. З 1803 по 1805 відвідав Італію і Францію, пізніше, в 1826 побував в Шотландії й Англії.

Спочатку Шинкель займався малярством: писав пейзажі, історичні сцени, створив декілька ландшафтних діорам і панорам. У 1811 став першим німецьким літографом: аркуші «Вечір» і «Ранок». Під впливом Каспара Фрідріха принципи класицизму з часом все активніше поєднувалися в його станкових роботах з романтичними віяннями; історико-антична тема перемежалася національно-середньовічними мотивами. Серед типових картин Шинкеля — «Собор над містом» (1813, Стара пінакотека, Мюнхен), «Погляд на Грецію квітучої пори» (1825, Нова національна галерея, Берлін). Вніс яскравий внесок до сценографії німецького романтизма, створюючи в 18151832 ескізи декорацій для вистав берлінських королівських театрів (гуаш до постановки «Чарівної флейти» В. А. Моцарта, 1815, Графічні збори Державних музеїв, Берлін; і ін.). Оформляв урочисті церемонії (ювілейне Дюрерівське свято в Співацькій академії 1828; придворне «Свято Білої Троянди» в Потсдаме 1829).

Діяльно зайнявся архітектурою з тієї пори, як його в 1810 році по пропозиції Вільгельма фон Гумбольдта призначили асесором Прусської будівельної депутації. Послідовно просуваючись по службових сходах, Шинкель зосередив в своїх руках контроль над найважливішими будівельними роботами в королівстві. Реформував пізній, ампірний класицизм, археологічно уточнивши його античні форми, а з іншого боку — додавши їм ще вільнішу, гнучкішу варіативність.

До найзначніших його споруд, виконаних в «грецькому стилі», відносяться:

Спочатку випробовуючи гострий інтерес і до готиці, під впливом своїх англійських вражень почав будувати в неоготиці:

У стилі еклектизму: Королівська Прусська школа архітектури у м. Берліні.

Під керівництвом Шинкеля (за планами 1817 і 1833) було значно модернізовано планування Берліна (влаштування нових вулиць і бульварів в центрі міста; збільшення його загальної території за рахунок приєднання ряду прилеглих районів). Шинкель зробив помітний внесок до розвитку місцевої художньої промисловості, створюючи ескізи меблів і світильників, стимулюючи виробництво декоративного литва і кераміки, а також вітражів. Активно займаючись реставраційними роботами (зокрема наглядом за добудовою Кельнського собору), поставив справу охорони архітектурних пам'ятників на широку державну основу: за його ініціативою (з 1815) відповідні служби були установлені по всій Пруссії. Серед власних творів Шинкеля особливе місце займають деякі задуми 1830-х років (проекти крамниці і бібліотеки), а також споруда Будівельної академії (18311835; не збереглося), де він відмовився від будь-яких історичних стилізацій, створивши новаторські зразки протофункціоналізму.

Помер Шинкель у Берліні, в 1841 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

(рос.)