Анклав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Регіон C — анклав країни A та ексклав країни B
Регіон C — ексклав країни B, але не анклав А, бо країна D також має кордон з регіоном С

Анкла́в (енклав) (фр. enclave — від лат. inclavare — закривати на ключ) — територія або частина однієї держави, оточена з усіх сторін територією іншої держави або частина території однієї держави, яка не має спільних меж зі своєю материнською частиною і оточена територією іншої держави. Наприклад, Республіка Сан-Марино, розташована у межах Італії, італійське місто Кампйоне-д'Італія у Швейцарії. Якщо анклав має морський берег, його називають напіванклавом (наприклад, Гамбія, Монако).

Характеристика[ред. | ред. код]

Анклави можуть виникати через загальну кількість історичних, політичних, географічних причин. Деякі території стали анклавами внаслідок зміни напрямку русла річки. Питання про сполучення анклавів із основною частиною держави чи з іншими державами розв'язують на основі угоди між зацікавленими сторонами. Оскільки проживання в анклаві може бути дуже незручним, то повинно бути досягнуто багато домовленостей між країнами про відправлення пошти, забезпечення електроенергією та право проїзду громадян.

Анклави як правило ліквідують, але багато є випадків, що проблеми вдавалось усунути. Багато анклавів зараз мають рухи за незалежність, особливо якщо анклав розташований далеко від основної території країни.

Країни-анклави[ред. | ред. код]

Етнічні анклави[ред. | ред. код]

Етнічний анклав — місце компактного проживання одного народу, повністю оточене територією проживання іншого народу. Такі анклави почасти є джерелами міжнародної напруженості. Найбільш відомі етнічні анклави — сомалійські анклави в Ефіопії.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]