Фініст — Ясний Сокіл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фініст — Ясний Сокіл
рос. Финист — Ясный Сокол
ЖанрСімейний
Фентезі
Музична казка
РежисерОлександр Роу (підбір акторів)
Геннадій Васильєв (режисура)
СценаристОлександр Роу
Лев Потьомкін
Микола Шестаков (п'єса)
На основіThe Bird Loverd
У головних
ролях
В'ячеслав Воскресенський
Світлана Орлова
ОператорВолодимир Окунєв
Юрій Малиновський
КомпозиторВолодимир Шаїнський
КінокомпаніяКіностудія ім. М. Горького
(Ялтинська філія)
Тривалість75 хв.
Моваросійська
КраїнаСРСР СРСР
Рік1975
IMDbID 0242459
CMNS: Фініст — Ясний Сокіл у Вікісховищі

«Фініст — Ясний Сокіл» (рос. «Финист — Ясный Сокол») — російський радянський художній фільм-казка, поставлений на Центральній кіностудії дитячих та юнацьких фільмів імені М. Горького режисером Геннадієм Васильєвим за мотивами російських народних казок та однойменної казкової п'єси М. Я. Шестакова[1]. Отримав головний приз на міжнародному кінофестивалі в Хіхоні (Іспанія) Пам'яті режисера-казкаря Олександра Роу.

Прем'єра фільму відбулася 30 грудня 1975 року[2].

Сюжет

[ред. | ред. код]

У стародавні часи жив на Русі простий орач, звали його Фініст. Дружив він з соколом. Попереджав сокіл Фініста про всю нечисть, яка прагнула захопити Русь. Фініст обороняв Русь, проганяв іноземних загарбників.

Нечисть незадоволена появою на Русі богатиря-захисника. Глава нечисті Картаус посилає свого прихвосня Кастрюка полонити богатиря. Той обманом заманює Фініста в підземелля, де зачаровує та перетворює на чудовисько.

На руській заставі воєвода з дружиною готується відбивати набіги нечисті. Для цього на пошуки Фініста в місто посилають писаря Яшку. В дорозі Яшка зустрічає селянина Агафона з дружиною Анфісою, що влаштувалися в лісі на ночівлю Незабаром до них приєднується Оленка. Несподівано з'являється старенька (це одна з бабусь-веселусь, та ,що володіла зірким оком), яка повідомляє, що в цю ніч можна, використовуючи папороть, загадати бажання, і воно здійсниться. Також старенька повідомляє, що чудовисько  — це зачарованa людина, і прокляття пройде, якщо полюбить його в образі чудовиська прекрасна дівчина. У суперечках про те, яке загадати бажання, Анфіса «крізь землю провалила» Агафона. Звинувативши в цьому Яшку, вона наступного дня повертає його на заставу з вимогою повернути Агафона. Оленка приходить туди слідом.

Тим часом Картаус посилає Кастрюка на заставу, щоб він під виглядом купця потрапив всередину та відкрив ворота нечисті. Але Кастрюка садять в комору, туди ж посилають і сварливу Анфісу.

Незабаром Картаус посилає рогату нечисть захоплювати заставу. Але в цей час через пролом на заставу проникає чудовисько. Оленка накриває його червоною хусткою, яку вона хотіла подарувати Фіністу. Прокляття зникає, та Фініст знову стає людиною. Разом з дружиною він проганяє нечисть.

Сидячи в комірчині, Кастрюк підмовляє Анфісу допомогти йому виконати свої підступні задуми. Анфіса розв'язала руки Кастрюку та засунула чарівний гребінь Фіністові у волосся. Кастрюк відвозить Анфісу та сплячого Фініста в лігво Картауса.

І знову Оленка вирушає на допомогу богатиреві. Для захисту дівчини воєвода приставив до неї Яшку. За допомоги бабусь-веселусь вони дивним чином опинилися в лігві Картауса, Оленка і Яшка звільняють Фініста. Фініст відправляє їх додому, а сам розправляється з Картаусом. Агафон теж з під землі повертається до дружини, яка тепер так ним дорожить, прив'язала до себе і не відпускає.

У ролях

[ред. | ред. код]

В епізодах

[ред. | ред. код]

Знімальна група

[ред. | ред. код]

Зйомки

[ред. | ред. код]

Підготовку матеріалів для фільму та затвердження акторів здійснював Роу Олександр Артурович[3]. Але до зйомок режисер не дожив. Кінозйомку здійснив його учень — Геннадій Васильєв. Геннадій Васильєв, працюючи над фільмом, коригував свої дії з альбомом[4], який йому віддала дружина Роу — Олена Григорівна Роу.

Зйомка проходила в декількох містах — в Звенигороді (в селі Гігірево під Звенигородом розташовувалася команда), Ялті, Суздалі, Володимирі[5]. Деякі сцени знімалися на березі Москви-ріки та навіть у самій річці. Пуговкіну, хворому радикулітом, довелося голяка сидіти в холодних декораціях, що зображали баню (баню сколотили з картону), а замість банного пара в павільйон пустили театральний дим. Щоб не застудити актора, асистенти гріли воду. Під час зйомок не обійшлося і без пригод. В'ячеслав Воскресенський, який зіграв богатиря, впав разом з конем на крутому березі Москви-ріки[6] і пошкодив хребет[5]. Молодий актор тоді дивом залишився живий. травма турбувала його довгі роки після зйомок. Ще один небезпечний випадок стався, коли богатиря разом з розкішним червоним плащем мало не затащило в вітродув, але актор встиг вчасно відстебнути металеву брошка на плечі[6].

Вихід фільму

[ред. | ред. код]

Фільм вийшов на екрани СРСР в переддень нового року з 1975 на 1976. У Східній Німеччині (Німецька Демократична Республіка) прем'єра відбулася на півроку пізніше (8 серпня 1976). Цей фільм-казка був із захопленням прийнятий радянським глядачем та зібрав в радянському прокаті рекордну суму[7]. Нікому на той час невідомий актор рязанського театру В'ячеслав Воскресенський став відомим на весь Радянський Союз. Інтерв'ю з ним не сходили зі шпальт газет.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Фільм отримав приз Міжнародного кінофестивалю фільмів для дітей у Хіхоні (Іспанія) 1976 року[8].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Письменники, поети Чувашії — ювіляри 2004 р. Архів оригіналу за 7 січня 2014. Процитовано 21 липня 2012.
  2. Ясний Сокіл. Архів оригіналу за 25 червня 2012. Процитовано 22 травня 2012.
  3. Кримська кінопанорама з Михайлом Пуговкіним // Кримські вісті. — Сімферополь, 2007. — Вип. 122.
  4. Олена Степуніна. Роу і його команда // Селянські відомості. — 2010. — Вип. 14/11/2010. Архівовано з джерела 20 липня 2012. Процитовано 2012-07-21.
  5. а б Актор В'ячеслав Воскресенський: «На знімальному майданчику Пуговкін годував нас сиром». Комсомольська правда. 29.07.2008. Архів оригіналу за 01.06.2012. Процитовано 14 листопада 2011.
  6. а б Рада Боженко (11 січня 2006). Як Фініст — Ясний сокіл похоронним бюро завідував. Аргументи та Факти. Архів оригіналу за 1 червня 2012. Процитовано 14 листопада 2011.
  7. Марина Кузьмичева (29.06.2007). В'ячеслав Воскресенський " челябінці дізнавалися мене по очах". Челябінський робочий. Архів оригіналу за 01.06.2012. Процитовано 16 листопада 2011.
  8. Ясний Сокіл. Архів оригіналу за 25 червня 2012. Процитовано 22 травня 2012.

Посилання

[ред. | ред. код]