Хвіст ластівки (поверхня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Хвіст ластівки (англ. swallow tail) — нерегулярна поверхня в тривимірному просторі, визначити яку можна декількома еквівалентними способами. Розглянемо многочлен від змінної , що залежить від коефіцієнтів (і змінна, і коефіцієнти передбачаються дійсними). Кожній трійці коефіцієнтів однозначно відповідає многочлен , а також точка в просторі з декартовими координатами . Тоді «хвіст ластівки» визначається як поверхня в просторі з координатами , точкам якої відповідають багаточлени , які мають кратні корені.

«Хвіст ластівки»

Поверхня має особливість у вигляді ребра повернення і лінії самоперетину, при цьому ребро повернення має вигляд напівкубічної параболи, що має особливість у вигляді точки повернення (каспу) . Поверхня розбиває простір на три області, що відповідають числам дійсних коренів многочлена . Саме, в області, що має вигляд криволінійної піраміди, ребрами якої є лінія самоперетину і дві гілки напівкубічної параболи, має 4 дійсних корені, в прилеглій до неї області — два, і в області, що залишилась — нуль .

Хвіст ластівки знаходить численні застосування в теорії катастроф і теорії біфуркацій. Зокрема, він є поверхнею критичних значень (образом множини критичних точок) одного з стійких ростків гладких відображень . Хвіст ластівки є стратифікованим многовидом.

Параметричне задання[ред.ред. код]

Користуючись даним означенням, можна отримати формулу, що задає хвіст ластівки параметрично:

Цікаві факти[ред.ред. код]

Поверхня хвіст ластівки була детально вивчена Кронекером в 1878 році, вона зустрічається також в роботах Келі того ж часу, присвячених особливостям розповсюджуються хвильових фронтів і каустик. [1]

У 1983 році іспанський художник Сальвадор Далі під враженням від робіт французького математика Рене Тома в області теорії катастроф написав картину «Хвіст ластівки», що являє собою просту каліграфічну композицію на світлому фоні, в центрі якої зображено переріз поверхні в просторі площиною  — крива з точкою самоперетину і двома напівкубічними точками повернення. На цій картині, що стала останнім твором художника, можна бачити також кубічну параболу, стилізовані знаки інтеграла й фрагменти музичних інструментів.[2] [3] [4] [5]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Брус Дж., Джиблин П. Кривые и особенности: Геометрическое введение в теорию особенностей. — стр. 8.
  2. Ласточкин хвост — последнее произведение Сальвадора Дали.
  3. Дали Сальвадор. Биография.
  4. The Swallow's Tail
  5. Dalí, Salvador, ‘Gala, Velásquez and the Golden Fleece’ (9 May 1979). Reproduced in-part in Robert Descharnes, Dalí, the Work, the Man (New York: Harry N. Abrams, 1984) 420. Originally published in French as Dalí, l'oeuvre et l'homme (Lausanne: Edita, 1984).