Хюмашах Султан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хюмашах Султан
Народилася 1540(1540)
Маніса, Османська імперія
Померла 1592(1592)
Стамбул, Османська імперія
Рід Османи
Батько Шехзаде Мехмед
Чоловік 1. Мехмед Ферхат-паша
2. Лала Мустафа-паша
3. Гази Мехмет-паша
Діти

від першого шлюбу: Мустафа-бей, Осман-бей, Ібрагім-бей, Хюсни-бей, Фатьма Ханим-султан

від другого шлюбу: Абдулбаки-бей
Конфесія Іслам

Хюмашах Султан (осман. هوما شاه سلطانة‎, тур. Hümaşah Sultan; 1540, Маніса — 1592, Стамбул) — єдина дитина Шехзаде Мехмеда; одна з двох улюблених онучок султана Сулеймана I і Хюррем Султан.

Біографія[ред. | ред. код]

Хюмашах народилася в Манісі і була єдиною дитиною шехзаде Мехмеда. Незабаром після смерті батька Хюмашах була відправлена разом з матір'ю в султанський палац в Стамбул. Хюмашах була однією з двох улюблених онучок Сулеймана I (інша була дочка Міхрімах султан — Айше Хюмашах султан).

У перший раз вийшла заміж в 1566/1567 році за Ферхата Мехмеда-пашу (1526—1575). До одруження на Хюмашах-султан Ферхат Мехмед-паша був агою яничар, а потім санджакбеем Кастамону. Перед весіллям Ферхат отримав пост візира. Їм з дружиною була виділена ділянка на території Старого палацу (побудованого Мехмедом), де вони побудували для себе палац, були сусідами з мечеттю султана Баязида. За словами Пічовий, Ферхат, "володар прекрасного почерку, переписував від руки копії Благородного Корану і продавав їх за хорошою ціною. Він заповів зробити ритуал поховання його тіла з цих благословенних грошей. Один з Шляхетних Мусхаф, написаних його рукою, донині зберігається в гробниці покійного Султана Баязида ". У них народилися четверо синів і п'ятеро дочок.

Після смерті Ферхата Мехмеда-паші 25 серпня 1575 року Хюмашах вийшла заміж за Лалу Мустафу-пашу. У цьому шлюбі народився один син.

Після смерті Лала Мустафи-паші в 1581 році втретє вийшла заміж за Газі Мехмеда-пашу (? -1592), брата Ібрагіма-паші.

Смерть[ред. | ред. код]

Померла в Стамбулі. Час смерті точно не відомо. За версією Мехмеда Сюрейі, Хюмашах померла в правління Мурада III (1574—1595); Йилмаз Озтуна вказує датою смерті 1582 год. Похована в мечеті Шехзаде в тюрбе батька.

Сім'я[ред. | ред. код]

Чоловіки:

 1. Мехмед Ферхат Паша
  • султанзаде Мустафа бей (1569—1593) — санджакбей Белграда, каліграф. Мав сина Сулейман-бея, який помер в 1655 році.
  • султанзаде Осман бей (1571—1626) — санджакбей Болу.
  • султанзаде Ібрагім бей (? — загинув в 1601/2) — бейлербей. Мав сина Мустафу-пашу (народився в Боснії, помер в 1636 році), який служив мюдеррісом (вченим), потім бейлербеєм.
  • султанзаде Хюсни-бей
  • Фатьма Ханим Султан (1567 — 29 червня 1588) — була одружена з санджакбеем Кастамону і бейлербеем Шехрізора Мехмед-беєм (пом. 1586), від якого народила сина Хаджі-пашу, який служив бейлербеєм Сарухан.
  • 4 дочки, чиї імена невідомі
 2. Лала Мустафа Паша
  • султанзаде Абдулбаки-бей
 3. Гази Мехмет-паша