Рання Шу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рання Шу
Династія Тан Flag
907 – 925 Династія Пізня Тан Flag
Рання Шу: історичні кордони на карті
Рання Шу: історичні кордони на карті
Рання Шу у 923 році (позначена коричневим кольором)
Столиця Ченду
Форма правління Монархія
Історія
 - Заснування 907
 - Повалення 925

Рання Шу (спрощ.: 前蜀; піньїнь: Qiánshǔ) — держава, що виникла після падіння династії Тан у 907 році. Ця династія керувалася імператорами з роду Ван. Правління цієї династії тривало 18 років. Була повалена династією Пізня Тан у 925 році. Іменувалася також Велика Шу, а у 917—918 роках імперією Хань.

Історія[ред. | ред. код]

Монети Ранньої Шу

Засновником держави став цзєдуши Ван Цзянь, який з 891 року керував провінцією, що відповідає території західній частині сучасної провінції Сичуань. Після повалення у 907 році династії Тан він оголосив про утворення незалежної держави з титулом імператора. Нова держава охоплювала більшу частину сучасних провінцій Сичуань, Хубей, Шеньсі, Ганьсу.

Ван Цзянь багато зробив для розбудови держави, особливо її сільського господарства. Найважливішою статтею експорту стає чай. Водночас було досягнуто мирного співіснування із сусідніми державами. Ситуація змінилася за наступника Ван Цзяня — Ван Яня, який відійшов від політичної та економічної політики батька. Це зрештою призвело до послаблення держави й підкорення її у 925 році армією Пізньої Тан.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wang, Hongjie (2011). Power and Politics in Tenth-Century China: The Former Shu Regime. Amherst: Cambria Press. ISBN 978-1604977646.