Центр Ейдос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центр політичних студій та аналітики «Ейдос»
Horizontal-light-background.png
Засновано 16.06 2007 (зміна назви - 05.04.2016)
Тип аналітично-ресурсний центр
Штаб-квартира 03150, м. Київ, вул. Ділова, 22б
Голова Таран Віктор Вікторович
Веб-сайт eidos.org.ua

Центр «Ейдос» (Центр політичних студій та аналітики «Ейдос») — це аналітично-ресурсна організація, заснована у 2007 році з метою дослідження та реформування сфери публічних фінансів, боротьби з корупцією, підвищення рівня громадської та політичної освіти серед населення, розвитку локальної демократії та налагодження комунікації між різними сторонами життя. У 2015 році Центр став регіональним представником в Україні найбільшої світової мережі дослідників бюджетів International Budget Partnership.

До 2016 року Центр «Ейдос» був відомий як «Центр політичних студій та аналітики», який здобув визнання завдяки своїй роботі у коаліціях «Чесно» та «Реанімаційний пакет реформ», над такими проектами як Вища політична школа, система візуалізації бюджетів «Відкритий бюджет», Прозорі ради та ін., закони «Про відкритість використання публічних коштів» (портал e-data.gov.ua), «Про запобігання та протидію політичній корупції» (держфінансування партій), «Про Рахункову палату» тощо.

Місія та цілі Центру[ред. | ред. код]

Місія Центру — побудова системи взаємної відповідальності між органами влади та громадянами. Самі члени організації характеризують свою діяльність як «громадське служіння» з метою виконання функції civil service, яку в західних країнах покриває держава.

Цілі Центру:

 • підвищення рівня політичної освіти громадян шляхом проведення навчальних та просвітницьких заходів;
 • здійснення якісного та кількісного аналізу міжнародної, всеукраїнської та місцевої політичної ситуації;
 • запровадження системи прозорості та відкритості у відносинах між органами влади та громадянами;
 • стимулювання та сприяння у створенні механізмів активного громадянського контролю за діяльністю органів законодавчої, виконавчої, судової гілок влади та місцевого самоврядування;
 • аналіз існуючої політичної ситуації;
 • проведення прогнозування та моделювання розвитку держави та суспільства, його структурних елементів;
 • допомога в організації досліджень і вивчення проблем організації та управління суспільними процесами й інститутами;
 • контроль за виборчим процесом в Україні;
 • встановлення контролю з боку суспільства за використанням фінансів місцевими та центральними органами влади;
 • сприяння розвитку міжнародної співпраці з організаціями, які мають подібну діяльність.


Ребрендинг[ред. | ред. код]

Починаючи з 5 квітня 2016 року Центр політичних студій та аналітики став Центром «Ейдос». Зміна назви та логотипу пов'язана виключно з фактом зростання масштабів організації, її розвитку та прагнення стати ще кращою. Саме тому було вирішено вдосконалити її візуальні елементи та назву у відповідності до образу.

Для назви було обрано поняття — Ейдос, що в давньогрецькій філософії означає ідеальні речі та процеси, саме такі, якими вони мали би бути. Така назва розкриває бажання команди Центру «Ейдос» зробити реальними їхні ідеї та мрії про майбутнє України.

В результаті ребрендингу змінилися назва Центру, його логотип, сайт і візуальний стиль, та ніяк не сутність, підходи та стандарти роботи, які залишилися на тому ж рівні і будуть тільки покращуватися.

Напрямки роботи[ред. | ред. код]

Діяльність Центру охоплює шість основних напрямків роботи, які в свою чергу спрямовані на дві цільові групи:

1. Органи влади

 • прозорість органів влади
 • боротьба з корупцією
 • інституційна спроможність влади

2. Громадяни та громади

 • політична освіта і культура
 • розвиток локальної демократії

Прозорість влади[ред. | ред. код]

Головними векторами діяльності в рамках цього напрямку є впровадження та дослідження проблематики доступу до публічної інформації, використання публічних коштів, роботи місцевих рад, процесу прийняття рішень в них та доступу громадян до участі в цих процесах. При роботі в цьому напрямку Центр тісно співпрацює з Міністерством фінансів України, Рахунковою палатою України, Верховною Радою України, Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

За час своєї діяльності Центр став автором закону «Про відкритість використання публічних коштів», був головним ідеологом порталу e-data.gov.ua, розробив інтерактивну систему візуалізації місцевих бюджетів «Відкритий бюджет», заснував та керував коаліцією «Прозорі ради», яка займається впровадженням антикорупційних законів на місцях тощо.

За напрямком працюють Віктор Таран, Дарія Слизьконіс, Володимир Тарнай.

Боротьба з корупцією[ред. | ред. код]

Центр здійснює систематичні дослідження в сфері державних закупівель, оскаржує порушення та розробляє рекомендації щодо внесення змін до діючого законодавства України та навчання чиновників щодо імплементації нових норм, які попереджують використання корупційних схем, а також проводить антикорупційну експертизу законопроектів, нормативно-правових актів КМУ тощо.

При роботі в цьому напрямку Центр долучився до створення Національного агентства запобігання корупції та допомагає з обранням керівництва Національного агентства з повернення активів, при цьому співпрацюючи з Міністерством економічного розвитку та торгівлі, комітетом Верховної Ради України по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, Антимонопольним комітетом України, з виконавчими органами місцевої влади.

За напрямком працюють Віктор Таран, Ольга Зеленяк, Гюнель Бабакішієва.

Інституційна спроможність влади[ред. | ред. код]

Сутність напрямку — в допомозі органам влади якісніше виконувати власні обов'язки за допомогою аналітики, експертних рекомендацій та навчання. З цією метою, Центр досліджує практику імплементації реформ на місцевому рівні, а потім надає відповідні рекомендації та супроводжує процес їх впровадження органами місцевої влади та місцевого самоврядування, проводить навчання для чиновників та співпрацює з ними на етапах виявлення проблем функціонування державного апарату.

За напрямком працюють Ольга Будник, Віктор Таран, Дарія Слизьконіс, Володимир Тарнай, Ігор Кречкевич.

Політична освіта і культура[ред. | ред. код]

Центр «Ейдос» має ряд унікальних методичних розробок щодо проведення шкіл та освітніх проектів, спрямованих на формування політичної культури серед політично активної молоді, новообраних депутатів місцевих рад. Найвідоміший проект — Вища політична школа.

Окрім цього, в рамках напрямку проводяться семінари, тренінги, окремі лекції у ВНЗ, школах, що дає можливість забезпечити певні основи громадянської освіти і компенсувати відсутності такої програми в державній системи освіти.

Діяльність напрямку забезпечується завдяки співпраці з Національним центром «Мала академія наук України», Київським національним економічним університетом імені Вадима Гетьмана, Полтавським національним технічним університетом імені Юрія Кондратюка та ін. ВНЗ, з політичними партіями та їх молодіжними осередками, місцевими громадськими організаціями, представниками місцевого самоврядування.

За напрямком працюють Ольга Будник, Віктор Таран, Ірина Колотило.

Розвиток локальної демократії[ред. | ред. код]

В рамках цього напрямку Центр «Ейдос» проводить двосторонню роботу. З одного боку, він працює з метою активізації громадського населення, навчає громадян інструментарію щодо зміни простору довкола себе та втілення найкращих ініціатив на місцевому рівні через адвокаційні кампанії, сприяє самоорганізації населення. З іншого боку, Центр готує підґрунтя для співпраці з місцевими органами влади та місцевого самоврядування, які є безпосередніми учасниками процесу прийняття рішень щодо втілення ініціатив громади й громадян.

За напрямком працюють Ольга Будник, Віктор Таран, Гюнель Бабакішієва.

Керівництво[ред. | ред. код]

Найвищим уповноваженим органом Центру є Загальні збори організації. Стратегічним управлінням Центру займається Правління Центру. Операційне управління здійснюють голова та виконавчий директор. Головою Центру «Ейдос» є Віктор Таран, а виконавчим директором — Ольга Будник.

Міжнародна співпраця та фінансування[ред. | ред. код]

Діяльність Центру фінансується виключно міжнародними організаціями, як то Єврокомісія, Рада Європи, Міжнародний фонд Відродження, Transparancy International Україна. У 2015 році проекти Центру «Ейдос» фінансувалися 12 міжнародними партнерами. Дотримуючись принципів прозорості та підзвітності Центр щороку публічно звітує про свій бюджет.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]