Цукровий діабет тип 1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Цукровий діабет тип 1
Blue circle for diabetes.svg
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 E10
OMIM 222100
DiseasesDB 3649
MedlinePlus 000305
eMedicine med/546
MeSH [1]
Цукровий діабет тип 1 у Вікісховищі?

Перший тип цукрового діабету характеризується втратою бета-клітин, які виробляють інсулін, так званих острівців Лангерганса, що призводить до дефіциту інсуліну. Головна причина втрати бета-клітин — автоімунне ураження Т-лімфоцитами[1] . Поки не відомо жодного профілактичного заходу, що може запобігти захворюванню на діабет типу 1, що включає 10% від усіх хворих на цукровий діабет у Північній Америці та Європі. При діабеті цього типу чутливість до інсуліну звичайно нормальна, особливо в ранніх стадіях. Діабет першого типу може уражати як дорослих, так і дітей, але його традиційно називають «юнацьким діабет», бо на нього найчастіше хворіють діти.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування цього типу діабету, навіть на ранніх стадіях, полягає в заміні інсуліну разом з уважним контролем рівня глюкози в крові, використовуючи глюкометри. Без інсуліну діабетичний кетоацидоз може призвести до коми чи навіть смерті. Також придається значення дієті та фізичним вправам. Крім підшкірних ін'єкцій, зараз також широко використовують так звані інсулінові помпи, що дозволяють доставляти інсулін 24 години на добу на заданому рівні та можуть бути запрограмовані.

Лікування діабету типу 1 може тривати до кінця життя. Це лікування не порушує діяльність людини, якщо вона дисциплінована у дозуванні інсуліну та вимірюванні кількості глюкози в крові. Середній рівень глюкози в крові для хворого на діабет типу 1 повинний бути якомога ближчій до нормального (80—120 мг/дл, 4—6 ммол/л). Деякі лікарі рекомендують 140–150 мг/дл (7-7,5 ммол/л) для тих людей, у яких виникають проблеми при нижчому рівні через часті напади гіпоглікемії. Рівень більше 200 мг/дл (10 ммол/л) інколи супроводжується дискомфортом та частими сечовипусканнями, що призводить до зневоднення. А рівень більше 300 мг/дл (15 ммол/л) потребує негайного лікування, бо призводить до кетоацидозу, хоча при швидкому наданні допомоги не небезпечний для життя. Низький рівень глюкози в крові сприяє розвитку гіпоглікемічної коми, яка в свою чергу, може спровокувати еквіваленти епілептичних нападів та нестяму.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Type 1 Diabetes Mellitus. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2008-08-04.