Чарльз Тайсон Єркс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чарльз Тайсон Єркс

Чарльз Тайсон Єркс (англ. Charles Tyson Yerkes) (25 червня 1837, Філадельфія, Пенсильванія29 грудня 1905) — американський фінансист. Зіграв значну роль в розробці системи громадського транспорту в Чикаго і Лондоні. Історія його життя покладена в основу «Трилогії бажання» Теодора Драйзера.

Філадельфія[ред.ред. код]

Чарльз Тайсон Єркс народився 25 червня 1837 року в Норзерн Лібертіз (Northern Liberties), районі неподалік від Філадельфії. Його мати померла від родильної гарячки, коли йому було 5 років і невдовзі після цього, його батько за одруження на не квакерці був виключений з Товариства Друзів (одне з самоназв квакерів). Після закінчення дволітніх курсів в Філадельфійській Центральній Вищій Школі, коли йому було ще 17 років, Єркс почав свою кар'єру бізнесмена клерком в місцевій хлібно-комісійній конторі. Вже в 22 роки (в 1859 році), Єркс відкрив свою маклерську фірму і приєднався до Філадельфійській фондовій біржі. До 1865 він просунувся в банківській справі і спеціалізувався на продажу боргових зобов’язань міста, штату, а також на продажі державних зобов’язань. Завдяки зв’язкам батька (голови банку), політичним зв’язкам, та його особистим успіхам в фінансах, Єркс здобув ім’я в місцевій громаді і фінансовому світі. Він був вже близько до входу в Філадельфійське вище суспільство, коли грянула біда.

Коли Єркс служив фінансовим агентом Джозефа Мерцера (Joseph Marcer), скарбника міста Філадельфія, він ризикнув суспільними грошима в величезних біржових спекуляціях. На нещастя Єркса, ці спекуляції закінчились його крахом, коли Велика Чикагська Пожежа (10 жовтня 1871) викликала паніку на біржі. Ставши банкротом і неспроможним виплатити місту заборгованість, Єркс був засуджений за розкрадання і присуджений до 33 місяців в страшній виправній колонії (Eastern State Penitentiary), що користувалася недоброю славою за свою систему одиночних ув’язнень. Для виходу з тюрми, він намагався шантажувати двох впливових пенсильванських політиків, але план провалився. Однак компрометуюча політиків інформація була, все ж таки, віддана розголосу і політичні лідери були цим налякані, що робило можливим провал на наступаючих виборах. Єрксу було обіцяно помилування, якщо він заперечуватиме висунуті ним обвинувачення. Він погодився і був звільнений, відбувши сім місяців ув’язнення. Наступні 10 років свого життя Єркс витратив на те, щоб знову зібрати капітал.

Чикаго[ред.ред. код]

Лондон[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.