Теодор Драйзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Теодор Драйзер
Theodore Dreiser
Теодор Драйзер. 8 листопада 1933 р.
Теодор Драйзер. 8 листопада 1933 р.
При народженні Theodore Herman Albert Dreiser
Дата народження 27 серпня 1871(1871-08-27)
Місце народження Терре-Хот, Індіана, США
Дата смерті 28 грудня 1945(1945-12-28) (74 роки)
Місце смерті Голлівуд, Каліфорнія, США
Поховання Форест-Лаун
Національність американець
Громадянство Flag of the United States.svg США
Мова творів англійська
Рід діяльності письменник
Напрямок натуралізм
Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Теодор Герман Альберт Драйзер (англ. Theodore Herman Albert Dreiser) — нар. 27 серпня 1871, Терре-Хот, штат Індіана — пом. 28 грудня 1945, Голівуд — американський письменник і громадський діяч.

Життєпис[ред.ред. код]

Батьки Драйзера — Джон Драйзер (німець) і Сара Шенеб (з громади менонітів) — співвласники підприємства з обробки вовни. Сім'ю переслідували нещастя: пожежа, яка знищила запаси вовни, травма батька, який після цієї пожежі працював на будівництві, загибель трьох старших синів. Сім'я часто переїжджала з місця на місце. Нарешті осіла в провінційному містечку Терре-Хот у штаті Індіана.

Теодор Драйзер, дев'ята дитина в сім'ї, народився 27 серпня 1871 року. В 1887 році закінчив школу. В 1889 році вступив до університету штату Індіана. Через рік припинив навчання, оскільки не зміг його оплачувати. Працював клерком, у пральні візником фургону.

Журналістика[ред.ред. код]

У 18921894 працював репортером у газетах Піттсбурга, Толідо, Чикаго і Сент-Луїса. В 1894 р. переїжджає до Нью-Йорка. Його брат Поль Дрессер організує музичний журнал «Еврі манс», і Драйзер починає працювати редактором. У 1897 кидає журнал. Писав на замовлення «Метрополітен», «Харперс», «Космополітен».

До появи свого першого роману в 1900 Драйзер опублікував 42 статті й ряд поем. Драйзер в інтерв'ю для довідника «Хто є хто в Америці» (1899) вказав, що ним написані дві книги: «Дослідження про знаменитих сучасників» і «Поеми».

Література[ред.ред. код]

Романи[ред.ред. код]

Бібліографія праць Драйзера як правило починається з його роману «Сестра Керрі» (1900). У 1911 Драйзер публікує свій другий роман «Дженні Герхардт».

Романом «Фінансист» (1912) Драйзер почав свою монументальну «Трилогію бажання». В її основу покладена історія життя мільйонера. Другий том — «Титан», 1914; третій — «Стоїк».

«Трилогія бажання» — одне з видатних досягнень американської та європейської літератури XX ст. Т.Драйзер виключно талановито зображує фінансове середовище.

У 1916 вийшов друком роман «Геній», який Драйзер вважав своїм найкращим твором. Тема роману — влада грошей.

У своєму романі «Американська трагедія» (1925) Драйзер зображує середньостатистичного американця — юнака Клайда Грифітса, малоосвіченого, легковажного, безвольного. Суть трагедії Грифітса — марнославство, жага до високого становища в суспільстві, які штовхнули його до злочину, через що той закінчив своє життя на електричному стільці.

Драйзер — художник-натураліст. Його мистецтво — мистецтво фактів та речей — будується на спогляданні за життям як воно є. Разом з тим Драйзер і художник-психолог.

У 1944 р. Американська академія мистецтв і літератури нагороджує Драйзера почесною золотою медаллю за видатні досягнення в галузі мистецтва й літератури.

Переклади українською[ред.ред. код]

  • Теодор Драйзер. Американська трагедія. Переклад з англійської: Буше Іван, Смілянський Леонід, Ященко Леопольд. Київ: Радянський письменник, 1955. 666 с.
  • Теодор Драйзер. Сестра Керрі. Роман. Переклад з англійської: Елеонора Ржевуцька. Київ: Видавництво художньої літератури «Дніпро». 1971.
  • Теодор Драйзер. Титан. Пер. з англ. ?. Харків: Фоліо, 2016. (готується до друку)

Посилання[ред.ред. код]