Часопис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Часо́пис[1] або періодичне вида́ння[2][3] — друковане видання, що виходить з періодичністю. Є різновидом серіального видання[4], може мати політичний, науковий або літературно-мистецький характер. Приклади часописів — журнал, газета.

Часто вживається як синонім до слова «журнал»[1].

Слово «часопис», ймовірно, являє собою кальку з нім. Zeitschrift («часопис», «журнал»), утвореного від Zeit («час») + Schrift («письмо»). Німецьке слово теж є калькою від лат. chronographicon («журнал», «щоденник», «хроніка») — адаптації грец. χρονογραφικόν — від χρόνος («час») + γράφω («пишу»)[5].

«Часопис» чи «журнал»?[ред.ред. код]

Згідно з ідеологією пуризму слово «часопис» прийнятніше для вживання в українській мові, оскільки воно не іншомовного походження. Слово «журнал» походить від французького le journal — «газета» (дослівно — «щоденний», le jour — день). Отже, в процесі запозичення слово journal змінило своє первинне значення на майже протилежне, адже «журнал» французькою (художній, науковий, політичний) — la revue (ревю), а ілюстрований — le magazine (маґазін). І лише шкільний журнал, або ж журнал для запису спостережень, звучить французькою як «журнал» (le journal).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Часопис // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Періодичні видання — 2012
  3. Періодичний // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Типологічні моделі серіальних видань
  5. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 6: У — Я / Уклад.: Г. П. Півторак та ін. — 2012. — 568 с. ISBN 978-966-00-0197-8.
Газета Це незавершена стаття про друковані видання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Журнал Це незавершена стаття про журнал.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.