Михайло Черешньовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Черешньовський Михайло)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Михайло Черешньовський
Народився5 березня 1911(1911-03-05) або 1911[2]
Стежниця, Гміна Балигород, Ліський повіт, Підкарпатське воєводство, Республіка Польща
Помер20 липня 1994(1994-07-20)[1]
Нью-Йорк, Нью-Йорк, США
Діяльністьскульптор
Скульптура Лесі Українки роботи Михайла Черешньовського в Гай-Парку, Торонто, Канада

Миха́йло Черешньо́вський (Псевдо:«Петро») (5 березня 1911 р., с. Стежниця біля Балигорода, Сяніцького повіту, тепер Польща — 20 липня 1994 р., Нью-Йорк, США) — український скульптор-монументаліст, різьбар по дереву, технічний працівник УПА, педагог і громадський діяч лемківського походження.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Різьбити почав у дитинстві. Вирізав дитячі забавки, виточував з дерева ґудзики, вирізьблював птахів, тварин, палиці з головою орла.

Закінчив відділ різьби і скульптури художньої школи в Коломиї.

1939 — закінчив Краківську школу пластичного мистецтва Академії мистецтв, де був членом мистецького гуртка «Зарево». Ще студентом виконав ряд цікавих скульптурних композицій.

Під час Другої світової війни створив у Болехові художню майстерню, вирізьбив з пам'яті портрет брата Івана, розстріляного німцями, працював над створенням образу Т.Шевченка.

У 1944 році мобілізований до Червоної армії, з якої дезертирував та приєнався до УПА. Очолював технічну ланку «Бескид».[3]

1947 — виїхав на Захід.

1949 — з Баварії переїхав до США.

Пам'ятник Лесі Українці у Клівленді, Огайо

Працював у техніці декоративної різьби на дереві (релігійні фігури й іконостаси для українських церков у США) та в портретній скульптурі — голови та погруддя українських діячів і митців: Т.Чупринки, С.Бандери, Д.Донцова, О.Ольжича, Й.Гірняка, В.Переяславця, Р.Богачевської та інших.

Створив ряд пам'ятників у бронзі, зокрема «Пам'ятник Героям» (на оселі Спілки Української Молоді в Елленвіллі, штат Нью-Йорк), пам'ятники Лесі Українці в Парку Народів у Клівленді, у Гай-Парку в Торонто у жовтні 1975, Канада (див. Пам'ятник Лесі Українці (Торонто)) і на українській оселі в Кергонксоні (штат Нью-Йорк), а також пам'ятник Олегові Ольжичу.

Створив серію образів під загальною назвою «Мадонна».

Вирізьбив іконостас для церкви у Гантері.

З 1973 р. — голова Об'єднання митців-українців в Америці (ОМУА).

Для творчості Черешньовського характеристична класична чистота й монументальність стилю.

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  1. Монографія академіка Дмитра Степовика «Скульптор з Лемківщини». (Видавництво: Київ, «Дніпро», 2024. — 352 с.: іл.. Палітурка тверда. Серія «Життя славетних». ISBN 978-617-8328-13-9)