Чоп'як Валентина Володимирівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Валентина Володимирівна Чоп’як
Валентина Чоп’як
Валентина Чоп’як
Народилася 9 жовтня 1956(1956-10-09) (65 років)
Луцьк
Країна Україна Україна
Діяльність лікарка
Alma mater Львівський державний медичний інститут
Галузь Імунологія, алергологія, ревматологія
Заклад Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
Ступінь доктор медичних наук
Нагороди
Заслужений лікар України
Державна премія України в галузі науки і техніки

Валентина Володимирівна Чоп'як (нар. 9 жовтня 1956, Луцьк) — українська лікарка-імунолог та алерголог, докторка медичних наук (1998), професорка (2001).

Завідувачка кафедри клінічної імунології та алергології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького (1998—2015)[1], з 2014 року — проректорка з наукової роботи ЛНМУ імені Данила Галицького[2], Головна позаштатна спеціалістка з питань алергології, імунології, клінічної імунології та лабораторної імунології МОЗ України[3] (2004), керівниця Регіонального медичного центру клінічної імунології та алергології (1998), Голова Проблемної комісії НАМН України та МОЗ України «Клінічна імунологія та алергологія»[4] (2010), член Центральної атестаційної комісії МОЗ України (2008), член Центрального Формулярного комітету МОЗ України (2009) та консультантка Державного експертного центру МОЗ України (2012), віце-президентка Українського товариства імунології, алергології та імунореабілітації (2009), Заслужена лікарка України (2006), «Заслужений професор» Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького (2013), отримувала почесні грамоти Кабінету Міністрів України (2007), Міністерства охорони здоров'я України (2008, 2012), Міністерства освіти і науки (2011). Лауреатка Державної премії України в галузі науки і техніки (2019).

Біографія[ред. | ред. код]

У 1981 році закінчила з відзнакою Львівський державний медичний інститут. По закінченню вишу залишилася там працювати, спочатку старшою лаборанткою, з 1982  року — асистенткою, а з 1985 року — в/о завідувачкою курсу клінічної імунології при кафедрі торакальної хірургії.

У 1985 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Особливості імунологічно-гемостазіологічних показників у пацієнтів стенотично-оклюзійними ангіїтами за умов консервативного та хірургічного лікування». В 1988—1991 роках працювала асистенткою, доцентом кафедри патологічної фізіології. В 1995 році стала завідувачкою курсу клінічної імунології та алергології кафедри терапії № 2 факультету післядипломної освіти. Протягом 1996-1998 років навчалася у докторантурі. В 1998 році захистила докторську дисертацію — «Системні васкуліти: механізми розвитку та підходи до імунотерапії» за спеціальністю «Клінічна імунологія».

У 1998 році призначена завідувачкою кафедри клінічної імунології та алергології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та керівником Регіонального медичного центру клінічної імунології та алергології

У 2001 році здобула звання професорки. Має вищі лікарські кваліфікаційні категорії з «Клінічної імунології» «Алергології», «Терапії», «Ревматології», спеціалізацію «Організація охорони здоров'я».

З 2014 року працює проректоркою з наукової роботи Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

До основних напрямків наукової діяльності професорки В. В. Чоп'як належить вивчення імунологічних регуляторних механізмів розвитку та підходів до імунотерапії первинних та вторинних системних васкулітів[5] (розробка сучасної концепції клітинних та гуморальних імунологічних регуляторних механізмів розвитку системних васкулітів, функціональних взаємозв'язків ендотеліоцитів з нейтрофілами, моноцитами, лімфоцитами в експерименті та клініці системних васкулітів). На основі фундаментальних досліджень впливу імунотропних препаратів на експериментальні системні васкуліти, включаючи культури клітин — «ендотеліоцит-моноцит», «ендотеліоцит-лімфоцит», було впроваджено в клінічну практику високодозні схеми імуноглобулінотерапії, плацентарної протеїнотерапії, а також інших імунотропних препаратів (біофлаваноїди, пептиди, інтерферони, інтерфероногени) у лікуванні первинних та вторинних системних васкулітів. В. Чоп'як запропонувала введення нової класифікації системних васкулітів з урахуванням етіологічних, патогенетичних, морфологічних, клінічних та статистичних критеріїв (1981—2011).

Професорці належить вагомий внесок у розробку та вивчення питання діагностики та лікування імунопатологічних синдромів: кріопатії[6], еозинофілії[7], імунодефіцитних порушень інфекційного генезу. Впроваджені в практичну медицину напрацювання з імунореабілітаційних заходів у пацієнтів на алергічні та автоімунні хвороби[8]. Серед наукових напрямків діяльності В. В. Чоп'як — напрацювання сучасних підходів до діагностики та лікування різних видів первинних та вторинних імунодефіцитів, алергічних хвороб, імунозалежних інфекцій, імуноопосередкованого непліддя[9]. Має близько 600 наукових і навчально-методичних праць, серед них 8 підручників, 15 монографій, 26 навчальних посібників, 17 патентів, 42 інформаційні листи.

Значну увагу приділяє вихованню наукових кадрів. Під керівництвом професорки В. Чоп'як виконано 2 докторські та 16 кандидатських дисертацій, є керівницею ще 4 кандидатських і 2 докторських дисертаційних робіт. Учні професорки працюють провідними спеціалістами з питань алергології та імунології у США, Канаді, Німеччині, Польщі, Словаччині.

В. В. Чоп'як протягом 2008—2011 років керувала науково-дослідною темою МОЗ України «Алельний поліморфізм LMP-2 у пацієнтів на часторецидивуючий HSV1/2 з проявами системних васкулітів». Упродовж 2012—2016 років була співкерівницею науково-дослідних робіт МОЗ України «Дослідження взаємозв'язку апоптозу нейтрофілів і фагоцитарно-лімфоцитарних механізмів зі ступенем активності та клінічними проявами у хворих на системні захворювання сполучної тканини» та «З'ясування ролі гліканів поверхні клітини у модулюванні інфекцій адгенетно-інвазивними патогенами». Важливе місце посідають міжнародні наукові теми, які виконані у співкерівництві з Інститутом ревматології ПАН («Ранні імунологічні критерії діагностики аутоімунних захворювань сполучної тканини та вторинних системних васкулітів» (2005—2009) та Інститутом експериментальної терапії та імунології ПАН «Роль HLA-антигенів та KIR-рецепторів у формуванні чоловічого непліддя» (2012—2014). В 2015 році професорка Чоп'як В. В. стала співдослідницею у рамковій програмі Європейського Союзу «HORIZON 2020» у межах проекту «Pathogen and Graphen (PANG)».

В. В. Чоп'як провела науковий аналіз та розробила шляхи розвитку імунологічної служби в Україні, опрацювала ранні критерії виявлення імунодефіцитів на рівні первинної ланки надання медичної допомоги, підходи до національного реєстру імунодефіцитів у державі, впровадила уніфікацію карт аналізу імунологічних пацієнтів, займається розробленням комп'ютерних програм для статистичного опрацювання діяльності обласних служб з клінічної імунології, зокрема «Імуноскрін» та «Імунолаб». Однією з перших в Україні рекомендувала впровадження стандартів лікування, зокрема 20 протоколів з імунології (наказ МОЗ від 08.10.2007 року № 626 «Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги хворим з імунними захворюваннями») та сучасних клінічних протоколів та національних настанов з діагностики та лікування в імунологічних та алергологічних хвороб — «Загальний варіабельний імунодефіцит» (наказ МОЗ від 20.01.2015 року № 22 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при загальноваріабельному (первинному) імунодефіциті»), «Саркоїдоз» (наказ МОЗ від 08.09.2014 року № 634 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при саркоїдозі»), «Медикаментозна алергія. Анафілаксія» (наказ МОЗ України від 30.12.2015 року № 916 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при медикаментозній алергії, включаючи анафілаксію»). Впроваджено МОЗ України 6 галузевих нововведень, 42 інформаційні листи, 17 методичних рекомендацій, 7 випусків державного формуляру (розділ «Імуномодулятори та протиалергічні засоби») за фахом «Клінічна імунологія» та «Алергологія».

В. В. Чоп'як — одна із засновниць сучасної клінічної імунології в Україні. Під її керівництвом впроваджені високотехнологічні методи діагностики та лікування імунодефіцитних, алергічних, ревматологічних, кардіологічних, ендокринологічних та септичних пацієнтів За сприяння та підтримки Валентини Володимирівни у всіх регіонах України створені обласні імунологічні служби, введено в дію 3 регіональні та 12 обласних спеціалізованих центрів, відкриті імунологічні стаціонарні ліжка.

У наукометричній базі Google Scholar кількість статей В. В. Чоп'як становить 108, кількість цитувань — 181, h-індекс — 8, і10-індекс — 5.

Міжнародна діяльність[ред. | ред. код]

В. В. Чоп'як — член Європейської академії з алергології та клінічної імунології (EAACI)[10] (2000), член Всесвітньої алергологічної організації (WAO) (2009), член Всесвітньої імунологічної організації (WIPO) (2010), член Польського товариства імунологів (2010), член Європейської федерації імунологічних товариств (EFIS) (2011), член Європейської асоціації зі стандартизації (EASI) (2012). Протягом 1982—1985 років перебувала на стажуванні в Москві (Російська Федерація), проходила також фахове стажування у Відні (Австрія, 1993 р.), Брюсселі (Бельгія, 1998 р.), Женеві (Швейцарія, 2012 р.) та Мадриді (Іспанія, 2015 р.)

Професорка В. В. Чоп'як є головним редактором фахового видання — збірника «Актуальні проблеми клінічної імунології та алергології» (Україна). Член редколегій та редакційних рад: «Імунологія та алергологія» (Україна), «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія» (Україна), «Астма та алергія» (Україна), «Таврійський медичний журнал», (Україна), «Практична медицина» (Україна), «Therapia», «CONSILIUM MEDICUM» тощо.

Нагороди та почесні звання[ред. | ред. код]

У 2006 році Указом президента України В. В. Чоп'як була відзначена почесним званням «Заслужена лікарка України»[11]. Нагороджена Почесними грамотами Кабінету Міністрів України (2007), Міністерства охорони здоров'я України (2008, 2012), Міністерства освіти і науки (2011). У 2013 році згідно з наказом ректора ЛНМУ імені Данила Галицького присвоєно почесне звання «Заслужена професорка»[12] Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. 2019 року Валентині Чоп'як присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки[13].

Монографії[ред. | ред. код]

 • 1999 — «Імунологія системних васкулітів»;
 • 2013 — «Доказова імунопрофілактика та імунотропна терапія»;
 • 2014 — «Системні васкуліти».

Навчально-методичні посібники[ред. | ред. код]

 1. Чоп'як В. Лекції з клінічної імунології та алергології для практичних лікарів (цикл лекцій — частина третя). — Львів, 2013. — 350 с.
 2. Chopyak V. V., Lishchuk-Yakymovych Kh. O., Hayevska V. Yu. Clinical immunology and allergology (The textbook for the 5th year students of Medical Facuities). — Львів, 2015. — 208 с.
 3. Лекції з клінічної імунології та алергології для практичних лікарів (частина ІІ — вибрані питання клінічної імунології та алергології / За ред. проф. Чоп'яка В. В. — Львів, 2014. — 623 с.
 4. Клінічна імунологія та алергологія / За ред. проф. Чоп'яка В. В. — Львів, 2016. — 824 с.

Список наукових публікацій[ред. | ред. код]

 1. Чоп'як В.  В., Скиданович С. І. Гепатичні та герпетичні вірусасоційовані інфекції в розвитку системних васкулітів // Журнал Академії медичних наук України. — 1996. — Т. 2. — № 3. — С. 504—509.
 2. Чоп'як В. В., Надашкевич О. Н. Адгезивні молекули і механізми розвитку системних васкулітів // Український кардіологічний журнал. — 1997. — № 3. — С. 73-74.
 3. Chopyak V.V. Influence of immunomodulation on the fixation and clearance of circulating immune complexes // Доповіді Національної академії наук України. — 1997. — № 9. — С. 188—192.
 4. V. Chopyak, R. Bilyy, A. Tomin, Ya. Tolstyak, A. Havrylyuk, Yu. Kit, R. Stoika. Cell Surface Glycans at SLE Changes during cells death, utilization for disease detection and molecular mechanism underlying their modification // Autoimmune Disorders, ed. by C. Mavragani. — Zagreb: InTech, 2011. — 518 p. — Р. 89-111.
 5. V. Chopyak, K. Lishchuk-Yakymovych, R. Pukalyak. Churg-Strauss syndrome: clinical and immunological features // Advances in the Etiology, pathogenesis and pathology of vasculitis. — Rijeka: InTech, 2011. — 438 р. — Р. 255—273.
 6. Yuriy Kit, Valentyna Chopyak, Yaroslav Tolstyak, Rostyslav Bilyy. Novel Biological Activities of Autoantibodies as the Potential Markers of Systemic Lupus Erythematosus. Chapter 4 //  Systemic Lupus Erythematosus (SLE): Prevalence, Pathophysiology and Prognosis by Syuichi Koarada. — NewYork: Nova Science Publishers, 2013. — 198 p. — P. 101—109.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://meduniv.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2029&Itemid=160&lang=uk
 2. http://meduniv.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=122
 3. Наказ МОЗ України та АМН України від 11.03.2010 р. № 219/12 «Перелік проблемних комісій МОЗ та АМН України та їх голів» http://www.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20100311_219_.html Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.
 4. «Персональний склад головних позаштатних спеціалістів МОЗ України з лікарських (провізорських) спеціальностей та молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою» http://www.moz.gov.ua/ua/portal/ms_nonstaff/ Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.
 5. http://health-ua.com/articles/5359.html
 6. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 березня 2016. Процитовано 11 березня 2016. 
 7. http://health-ua.com/articles/251.html
 8. http://www.umj.com.ua/article/12774/imunologichni-riziki-rozvitku-sindromu-cherdzha-stross-u-xvorix-na-bronxialnu-astmu-z-eozinofiliyeyu
 9. http://www.mif-ua.com/archive/article_print/37075
 10. Европейская декларация по иммунотерапии | Интернет-издание «Новости медицины и фармации» (рос.)
 11. «УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій з нагоди Дня незалежності України» http://www.uazakon.com/document/fpart13/idx13255.htm Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.
 12. http://www.meduniv.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2145%3An1911132&catid=1%3Alatest-news&Itemid=50&lang=uk
 13. Відомій львівській імунологині присуджено Державну премію України

Посилання[ред. | ред. код]

Сторінка В. В. Чоп'як на сайті ЛНМУ