Шахи Капабланки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
abcdefghij
8a8 чорна тураb8 чорний кіньc8 чорний архієпископd8 чорний слонe8 чорний ферзьf8 чорний корольg8 чорний слонh8 чорний канцлерi8 чорний кіньj8 чорна тура8
7a7 чорний пішакb7 чорний пішакc7 чорний пішакd7 чорний пішакe7 чорний пішакf7 чорний пішакg7 чорний пішакh7 чорний пішакi7 чорний пішакj7 чорний пішак7
6a6b6c6d6e6f6g6h6i6j66
5a5b5c5d5e5f5g5h5i5j55
4a4b4c4d4e4f4g4h4i4j44
3a3b3c3d3e3f3g3h3i3j33
2a2 білий пішакb2 білий пішакc2 білий пішакd2 білий пішакe2 білий пішакf2 білий пішакg2 білий пішакh2 білий пішакi2 білий пішакj2 білий пішак2
1a1 біла тураb1 білий кіньc1 білий архієпископd1 білий слонe1 білий ферзьf1 білий корольg1 білий слонh1 білий канцлерi1 білий кіньj1 біла тура1
abcdefghij
Шахи Капабланки. Архієпископ розташований між ферзевим конем і слоном, канцлер — між королівськими.

Шахи Капабланки — варіант шахів, що його запропонував Капабланка для порятунку від нічийної смерті, яка, як вважав Капабланка, загрожує класичним шахам.

У шахи Капабланки грають на шахівниці розміром 10 × 8 полів (положення дошки — широкими боками до гравців). Фігури такі самі як і в шахах, але додані дві комбіновані фігури: канцлер та архієпископ і, відповідно, два додаткових пішаки.

  • Канцлер — комбінована фігура, що поєднує в собі можливості коня та тури.
  • Архієпископ — комбінована фігура, що поєднує функції коня та слона.

На початку гри фігури розставляють як у класичних шахах, канцлера ставлять на вертикаль h, архієпископа — на вертикаль c. Всі правила гри повторюють класичні, за винятком того, що під час рокіровки короля пересувають не на два поля в напрямку тури, а на три.

Попри те, що недоброзичливці поширили легенду, що Капабланка запропонував зміни до правил через програш Алехіну, насправді він запропонував цей варіант, коли ще був чинним чемпіоном.

Описаний варіант — остаточний, але Капабланка вів розробку нових шахів упродовж кількох років. Існували й інші варіанти зміненої гри.

  • В одному із варіантів нових шахів (подвійні шахи), які запропонував Капабланка, гра велася на дошці розміром 16 × 12 полів, кожний гравець мав подвоєний комплект шахових фігур: чотири тури, чотири слони, чотири коні, два ферзі, два королі та шістнадцять пішаків. Всі фігури ходили за звичайними шаховими правилами, лише пішак міг під час першого ходу піти одразу на чотири поля (білий — з другої на шосту горизонталь, чорний — з одинадцятої на сьому). Для перемоги потрібно було поставити мат будь-якому з королів супротивника. Капабланка випробував цей варіант 1929 року в експериментальному матчі проти Ґ. Мароці. Партії тривали не менше ніж сто ходів, займаючи по 12 — 15 годин кожна.
  • Гра на дошці 10 × 10. Комплекти фігур — по одному звичайному шаховому плюс канцлер і архієпископ. Канцлер перебував на дошці безпосередньо праворуч від короля (вертикаль g), архієпископ — ліворуч від ферзя (вертикаль d). Пішак першим ходом міг піти на три поля (білий — з другої на п'яту горизонталь, чорний — з дев'ятої на шосту). Взяття на проході було можливе, якщо пішак під час «довгого» ходу на четверту або п'яту клітину проходив повз пішака супротивника, що стоїть на сусідній вертикалі.
  • Дошка 10 × 8, фігури та їх розташування як у попередньому варіанті, пішак ходить як у класичних шахах.
  • Дошка 10 × 10, канцлер та архієпископ розташовані на вертикалях h і c відповідно. Інші правила як у першому варіанті гри на стоклітковій дошці.

Існує два сучасних модифікованих варіанти шахів Капабланки: Gothik Chess і Grand Chess.

Подібні варіанти шахів створювали й раніше. Перший з відомих — Шахи Каррери.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]