Король (шахи)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Король у стандартному наборі Стаунтона

Король — головна шахова фігура[1].

Ціль цієї гри — спіймати короля суперника так, щоб він не зміг утекти (мат). Якщо король гравця є під загрозою взяття, кажуть, що він під шахом, і гравець мусить захистити короля під час наступного ходу. Якщо це неможливо зробити, кажуть, що королю поставили мат. Хоча король найважливіша фігура, він зазвичай є найслабшою фігурою в грі до останньої фази, ендшпілю.

Ходи[ред. | ред. код]

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
e8 чорний король
e1 білий король
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Початкове розміщення королів.
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
d5 білий кружок
e5 білий кружок
f5 білий кружок
d4 білий кружок
e4 білий король
f4 білий кружок
d3 білий кружок
e3 білий кружок
f3 білий кружок
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Можливі ходи короля, якщо немає перешкод.
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
f8 чорна тура
h7 чорний ферзь
g6 білий кінь
c5 чорний хрестик
d5 чорний хрестик
e5 чорний хрестик
b4 білий пішак
c4 чорний хрестик
d4 чорний король
e4 чорний хрестик
c3 чорний хрестик
d3 чорний хрестик
e3 чорний хрестик
f3 білий ферзь
a2 білий слон
f2 білий кружок
g2 білий кружок
h2 чорний хрестик
d1 біла тура
f1 білий кружок
g1 білий король
h1 чорний хрестик
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Можливі ходи короля, якщо він обмежений межами шахівниці або інші фігури чинять перешкоди. Чорний король не може ходити у клітинки під атакою білого слона, білого коня, білого ферзя або білого пішака, і білий король не може рухатися у клітинки під атакою чорного ферзя. Білі щойно зіграли Td1#, матуючи чорного короля.

Білі починають з королем на першій горизонталі справа від ферзя. Чорні починають з королем прямо навпроти білого короля. Якщо клітинки позначені як в алгебраїчній нотації, білий король починає на e1 і чорний король на e8.

Король може робити ходи на одну клітинку у будь-якому напрямі (горизонтально, вертикально або по діагоналі), якщо ця клітинка не зайнята фігурою того самого кольору або якщо хід не поставить короля під шах. Як результат, королі суперників ніколи не можуть зайняти сусідні клітинки (див. опозиція), але король може дати відкритий шах, відкриваючи слона, туру або ферзя. Король також бере участь у спеціальному ході рокіровки.

Рокіровка[ред. | ред. код]

Докладніше: Рокіровка

Разом із турою король може зробити спеціальний хід, що називається рокіровка, в якій король рухається на дві клітинки у сторону тури, а тоді тура ставиться на клітинку, яку король пройшов. Рокіровка дозволяється лише тоді, коли ні король, ні тура раніше не робили ходів, жодна клітинка між ними не зайнята фігурою, коли король не під шахом і коли король не пройде чи не залишиться під час рокіровки жодної атакованої клітинки фігурою суперника.

Статус в партіях[ред. | ред. код]

Шахові фігури
Chess kdt45.svgChess klt45.svg Король
Chess qdt45.svgChess qlt45.svg Ферзь
Chess rdt45.svgChess rlt45.svg Тура
Chess bdt45.svgChess blt45.svg Слон
Chess ndt45.svgChess nlt45.svg Кінь
Chess pdt45.svgChess plt45.svg Пішак

Шах і мат[ред. | ред. код]

Докладніше: Шах (шахи) та Мат (шахи)

Якщо хід гравця ставить короля опонента під атаку, кажуть, що король під шахом, і гравець під шахом зобов'язаний негайно виправити ситуацію. Є три способи забрати короля з-під шаху:

  • Походити королем у сусідню неатаковану клітинку. Король не може робити рокіровку, щоб втекти з-під шаху.
  • Поставити фігуру між королем під шахом і фігурою, що атакує, для того, щоб перекрити лінію атаки (неможливо, якщо атака зроблена конем або у випадку подвійного шаху).
  • Побити фігуру, що атакує (неможливо під час подвійного шаху крім випадку, коли б'є король).

Якщо не можна виконати жоден з цих варіантів, король заматований і гравець програє гру.

Пат[ред. | ред. код]

Докладніше: Пат

Пат може виникнути тоді, коли для гравця, що ходить:

  • гравець не має дозволених ходів, і
  • король гравця не під шахом.

Якщо таке трапляється, кажуть, що король запатований і гра закінчується нічиєю. Гравець, що має невеликі або жодних шансів, щоб виграти, часто може намагатися змусити опонента ненавмисно поставити короля гравця у пат для того, щоб не програти.

Роль в ігровому процесі[ред. | ред. код]

Під час дебюту і мітельшпілю король рідко грає активну роль у розвитку домінуючої або захисної позиції. Натомість, гравець зазвичай намагується рокірувати і шукати захисту на краю дошки за своїми пішаками. Тим не менше, під час ендшпілю, король грає активну роль як атакувальна фігура, а також для допомоги пішакам, що залишилися, для їхнього перетворення у інші фігури.

Немає сенсу присвоювати королю цінність у порівнянні з іншими фігурами, оскільки його не можна побити чи обміняти. У цьому сенсі його цінність можна вважати безмежною. При визначенні здатностей короля як атакувальної фігури у ендшпілі, часто вважається, що він трохи сильніший за слона чи коня — Емануїл Ласкер давав йому цінність коня плюс пішака (тобто чотири очки за шкалою порівняльної цінності шахових фігур)[2]. Він кращий для захисту пішаків, ніж кінь, і кращий для атаки на пішаків, ніж слон[3].

Юнікод[ред. | ред. код]

Юнікод містить два коди для короля:

U+2654 White Chess King (HTML ♔)

U+265A Black Chess King (HTML ♚)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бурячок, А. А.; Доценко, П. П., ред. (1973). Словник української мови. Том 4. Київ: Наукова думка. с. 297. Архів оригіналу за 28 грудня 2020. Процитовано 29 вересня 2013. 
  2. Ласкер, Емануїл (1934, репринт 1980). Lasker's Chess Primer (англійською). B T Batsford Ltd. с. 73. ASIN 0713462418. ISBN 978-0713462418. 
  3. Вард, Кріс (1996). Endgame Play (англійською). Batsford Ltd. с. 13. ASIN 0713479205. ISBN 978-0713479201. 
Шахові фігури
Chess pll45.svg Chess nld45.svg Chess bll45.svg Chess rld45.svg Chess qll45.svg Chess kld45.svg
Пішак Кінь Слон Тура Ферзь Король