Шветашватара-упанішада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїстська література
aum symbol
Веди
Ріґ · Яджур
Сама · Атхарва
Розподіл
Самгіти · Брагмани
Араньяки  · Упанішади
Упанішади
Айтарея · Брігадараньяка
Іша · Кена · Катха
Чхандог'я · Тайттірія
Прашна · Шветашватара
Мундака · Мандук'я
Веданґа
Шикша · Чандас
В'акарана · Нірукта
Джйотиша · Кальпа
Ітігаси
Магабгарата · Рамаяна
Пурани
Бхаґавата · Брагмавайварта
Ваю · Вішну · Падма
Маркандея  · Нарада
Інші тексти
Смріті · Стотри · Шруті · Сутри
Бгаґавад-Ґіта · Панчаратра ·
Тантри · Артхашастра · Агами · Кавача
Дхарма-шастри · Дів'я-прабандха ·
Рамачарітаманаса · Йога-Васиштха
Теварам · Чайтанья-чарітамріта ·
Шукасаптаті
Портал «Індуїзм»

«Шветашватара-упанішада» (Śvetāśvatara upaniṣad IAST «білий мул») — санскритський ведичний текст, одна з одинадцяти упанішад канону мукха, до якого належать найстародавніші упанішади, прокоментовані Шанкарою. «Шветашватара-упанішада» пов'язується з «Крішна Яджур-Ведою» і в каноні муктіка з 108 основних Упанішад стоїть на чотирнадцятому місці. Вчені датують цю Упанішад V–III століттями до нашої ери.[1] У своєму коментарі до «Веданта-сутри», Шанкара назвав її «Мантра-упанішад» ведичної школи Шветашватара. «Шветашватара-упанішада» складається з шести розділів і 113 текстів. В останньому розділі стверджується, що мудрець Шветашватара в результаті практики аскез і божої милості отримав це знання і передав його своїм учням.

Слово шветашватара часто трапляється у ведичній літературі і в перекладі означає «білий мул». Людину, в якої був білий кінь, називали «шветашва», а в кого був білий мул — «шветашватара». Шветашва — це також одне з імен Арджуни в «Махабхараті». У «Рігведі» також трапляється мудрець на ім'я Шьявашва «володіє чорною конем».

«Шветашватара-упанішада» є першим текстом, в якому систематично пояснюється філософія шиваїзму.[2] Згідно з Гевіном Фладом, у цій Упанішаді «представлена теологія, що піднімає Рудру до статусу верховної істоти, Господа Іші, який трансцендентний, але в той же самий час має космологічні функції, подібно Шиві в пізніших традиціях».[3] Найдавніший із коментарів до «Шветашватара-Упанішади», які дійшли до нас, належить перу Шанкари. До цієї Упанішаді також написали коментарі філософи Віджнанатма, Шанкарананда і Нараяна тіртха.

Література

[ред. | ред. код]
  • Chakravati, Mahadev (1994). The Concept of Rudra-Śiva Through The Ages. Delhi: Motilal Banarsidass. ISBN 81-208-0053-2. (Second Revised Edition; Reprint, Delhi, 2002).
  • Flood, Gavin (1996). An Introduction to Hinduism. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-43878-0.

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Flood (1996), p. 86.
  2. Upanishad as a systematic philosophy of Shaivism see: Chakravarti, p. 9.
  3. Flood (1996), p. 153.