Дхарма-шастри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїстська література
aum symbol
Веди
Ріґ · Яджур
Сама · Атхарва
Розподіл
Самгіти · Брагмани
Араньяки  · Упанішади
Упанішади
Айтарея · Брігадараньяка
Іша · Кена · Катха
Чхандог'я · Тайттірія
Прашна · Шветашватара
Мундака · Мандук'я
Веданґа
Шикша · Чандас
В'акарана · Нірукта
Джйотиша · Кальпа
Ітігаси
Магабгарата · Рамаяна
Пурани
Бхаґавата · Брагмавайварта
Ваю · Вішну · Падма
Маркандея  · Нарада
Інші тексти
Смріті · Стотри · Шруті · Сутри
Бгаґавад-Ґіта · Панчаратра ·
Тантри · Артхашастра · Агами · Кавача
Дхарма-шастри · Дів'я-прабандха ·
Рамачарітаманаса · Йога-Васиштха
Теварам · Чайтанья-чарітамріта ·
Шукасаптаті
Портал «Індуїзм»

Дхармашастри ( Dharmaśāstra IAST в перекладі з санкриту - «Наука про дхарму») - давньоіндійські тексти, які описують релігійні правила поведінки, а також стародавні закони.

Дхармашастри власне є настановами щодо виконання релігійного обов'язку. У Стародавній Індії [1] Дхармашастри складалися різними школами богословів і використовувалися як релігійно-правові трактати.[2][3]

Дхармашастри містили різні норми поведінки: правові, релігійні та морально-етичні норми, які були доброчесними з точки зору брахманізму..[4] Дхармашастри формально не були збірками законів і не мали обов'язкової сили. Але вони були основними приписами і правилами, які визначали як повинен був поступати людина в суспільному і особистому житті в залежності від того до якої касти або стану він належав.

До нашого часу дійшло понад 20 Дхармашастр, як цілком так і в уривках. Більшість з них відноситься до I-IV століть нашої ери. Ці тексти надають багатий матеріал для дослідників, за яким можна судити про життя суспільства в Стародавній Індії. Найвідомішими дхармашастрами є: «Ману-смріті», «Нарада-смріті» і «Яджнавалк'я-смріті».

Література

[ред. | ред. код]
  • Translation by Richard W. Lariviere (1989). The Nāradasmr̥ti. University of Philadelphia.
  • Flood, Gavin (1996). An Introduction to Hinduism. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-43878-0.
  • Olivelle, Patrick. "Dharmasastra: A Literary History"
  • Olivelle, Patrick (2005). Manu's Code of Law: A Critical Edition and Translation of the Mānava-Dharmaśāstra. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-195-17146-2.
  • Lingat, Robert (1973). The Classical law of India. New York: Oxford UP Publ.
  • Kane, P.V. (1973). History of DharmaŚãstra. Poona: Bhandarkar Oriental research Institute.

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. J. Duncan M. Derrett, "The Administration of Hindu Law by the British,"Comparative Studies in Society and History4:1 (1961), pp.10-52.
  2. Patrick Olivelle,Manu's Code of Law: A Critical Edition and Translation of the Mānava-Dharmaśāstra(New York: Oxford UP, 2005), 64.
  3. Ludo Rocher, "Hindu Law and Religion: Where to draw the line?" inMalik Ram Felicitation Volume, ed. S.A.J. Zaidi. (New Delhi, 1972), pp.167-194 and Richard W. Lariviere, "Law and Religion in India" inLaw, Morality, and Religion: Global Perspectives, ed. Alan Watson (Berkeley: University of California Press), pp.75-94.
  4. "Punishment and Expiation: Overlapping Domains in Brahmanical Law," [Архівовано 27 листопада 2010 у Wayback Machine.]Indologica Taurinensia33 (2007): 93-122.