Шкала ком Глазго

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шкала ком Глазго (ШКГ, оцінка важкості коми за шкалою Глазго, англ. The Glascow Coma Scale, GCS) — шкала для оцінки порушення свідомості та коми у дітей старших 4-х років і дорослих. Шкала була опублікована в 1974 році Грехемом Тіздейлом і Браяном Дж. Дженнеттом, професорами нейрохірургії Інституту неврологічних наук університету Глазго. Первинно шкала використовувалась для визначення рівня свідомості при черепно-мозковій травмі. Проте за рахунок її простоти зараз вона застосовується для різних категорій пацієнтів[1].

За шкалою стан оцінюється за сумою балів на основі трьох параметрів: відкривання очей (E — від 1 до 4), мовна реакція (V — від 1 до 5) та рухова реакція (M — від 1 до 6). Таким чином, мінімальна кількість балів — 3 (кома ІІІ ступеня), максимальна — 15 (ясна свідомість)[2].

Шкала ком Глазго для дорослих[ред. | ред. код]

Параметр Варіанти Бали
Розплющування очей
(E, Eye response)
Довільне 4
На звернену мову 3
На больові подразники 2
Відсутнє 1
Мовна реакція
(V, Verbal response)
Орієнтованість повна 5
Сплутана 4
Незрозумілі слова 3
Нечленороздільні звуки 2
Відсутня 1
Рухова реакція
(M, Motor response)
Виконує команди 6
Цілеспрямована на больовий подразник 5
Нецілеспрямована на больовий подразник 4
Тонічне згинання на больовий подразник 3
Тонічне розгинання на больовий подразник 2
Відсутня 1

Інтерпретація отриманих результатів[ред. | ред. код]

Таким чином, у шкалі Глазго клінічні ознаки диференційовані за ступенем їх вираженості, що відображено у балах. Для отримання інформації про ступінь зміни свідомості бали додаються. Що більша сума балів, то менший ступінь пригнічення функції мозку, і навпаки — що менша ця сума, тим глибший коматозний стан.

Рівні свідомості ШКГ (у балах)
Ясна свідомість 15
Помірне приглушення 13-14
Глибоке приглушення 11-12
Сопор 9-10
Кома І ст. 7-8
Кома ІІ ст. 5-6
Кома ІІІ ст. 3-4

ЧМТ вважається легкою при сумі в 13-15 балів, середньої тяжкості при сумі балів в 9-12 балів та тяжкою — 3-8 балів.

Оцінку за шкалою Глазго прийнято записувати у такому вигляді: «GCS 9 = E2 V4 M3 в 07:35»

Проте питання про те, дані ШКГ за який момент часу будуть найкращим прогностичним критерієм, є дискусійним. Найчастіше звертають увагу на оцінку при поступленні в стаціонар, після первинних заходів ресусцитації та після 6 чи 24 годин перебування. Наприклад, частина пацієнтів з оцінкою по ШКГ 3 бали при госпіталізації можуть мати кращі шанси на одужання, ніж з 4 чи 5 балами. Це відбувається за рахунок впливу на кількість балів пригнічення свідомості алкоголем чи наркотичними засобами[2].

Використання[ред. | ред. код]

Шкалу застосовують як самостійно, так як частину інших шкал, наприклад APACHE II[en]. Для використання у випадках, коли деталізація не потрібна, або людина, що проводить оцінку немає достатніх навичок, було розроблено спрощений варіант шкали ком Глазго: шкалу AVPU.

Приклади використання:[ред. | ред. код]

Пацієнт, який отримав черепно-мозкову травму, доставлений у відділення невідкладної допомоги. Медсестра проводить оцінку GCS і отримує 7 балів (E2, V2, M3). Це свідчить про важку черепно-мозкову травму і вимагає негайного медичного втручання[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Анестезіологія та інтенсивна терапія. / Під ред. професора І. П. Шлапака. — К.: Фенікс, 2015. (С.?)
  2. а б Є.Г. Педаченко та інш., 2007, С. 14-19.
  3. T., Christine (08 квітня 2023). Glasgow Coma Scale (GCS) – A Comprehensive Guide for Nurses. https://supportgroupsfornurses.org/ (англійською). SupportGroupsForNurses.org. Процитовано 13 квітня 2023. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Є.Г. Педаченко, І.П. Шлапак, А.П. Гук, М.М. Пилипенко. Черепно-мозкова травма: сучасні принципи невідкладної допомоги. Навч. метод. посібник/ ВАРТА. — К.: 2007. (С.?)

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Шкала коми Ґлазґо, для OS Android [Архівовано 16 вересня 2016 у Wayback Machine.] Оновлено: 9 липня 2016 р, платна