Щиткова черепаха пласкоспинна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Щиткова черепаха пласкоспинна
Notochelys platynota Hardwicke.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахові (Testudines)
Підряд: Прихованошийні черепахи (Cryptodira)
Родина: Азійські прісноводні черепахи
Рід: Азійська щиткова черепаха
Вид: Щиткова черепаха пласкоспинна
Біноміальна назва
Gray, 1834
Синоніми
Emys platynota
Cyclemys giebelii
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Notochelys platynota
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Notochelys platynota
EOL logo.svg EOL: 1055773
ITIS logo.svg ITIS: 551935
IUCN logo.svg МСОП: 14856
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 204958

Щиткова черепаха пласкоспинна (Notochelys platynota) — єдиний вид черепах роду Азійська щиткова черепаха родини Азійські прісноводні черепахи. Інша назва «малайська пласкоспинна черепаха».

Опис[ред.ред. код]

Загальна довжина карапаксу досягає 32 см. Голова середнього розміру. Ніс трохи виступає уперед. Карапакс овальний, видовжений. На ньому присутній серединний кіль. Під хребцями розташовано шість великих, широких пласких щитків. завдяки цьому рід отримав назву щиткової черепахи. У Японії цей рід черепах називають «черепаха шістьох пластин». В цілому карапакс та пластрон доволі пласкі. Рухома зв'язка не досить розвинена, тому черепаха не здатна повністю з'єднувати свій панцир. Центральна частина пластрона самця втоплена. У цієї черепахи є довгий товстий хвіст. Кінцівки також наділені великими щитками. На пальцях є добре розвинені плавальні перетинки.

Голова і шия коричневі, підборіддя та горло стають блідими у літніх особин. У молодих черепах можуть бути жовті поздовжні смуги за оком і ще одна від кінчика рота до шиї. Колір карапаксу коливається від зеленувато—коричневого до жовтувато—коричневого чи червонувато—коричневого зі слабко помітними темними плямами та смугами. У підлітків є по 2 темні плями на кожному хребетному щитку і по одному на кожному плевральному щитку. Пластрон і перетинка жовто—помаранчевого кольору з великими темними плямами на кожному щитку, або навіть повністю чорні. Кінцівки коричневі.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Полюбляє різні дрібні водойми з багатою рослинністю, зокрема чисті гірські струмки. Якщо цю черепаху налякати, то вона ховається у панцир із шипінням, а якщо її намагатися дістати, то вона какає на кривдника.

Харчується здебільшого водною рослинністю, а також фруктами.

У сезон парування ніс у самців може почервоніти. Самиця відкладає до 3 яєць розміром 56х27—28 мм. У новонароджених черепашат більше яскраве забарвлення, ніж у дорослих і яскравіше виражено кіль. Розмір черепашат становить 55—57 мм завдовжки.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Мешкає від півдня М'янми і В'єтнаму через Таїланд, Камбоджу й весь півострів Малакка до Суматри, Яви, Банка (Індонезія) та Сараваку (Малайзія).

Джерела[ред.ред. код]

  • Meier, E. 2004. Das Internationale Zentrum für Schildkrötenschutz (IZS) füllt sich mit Leben. Elaphe 12 (2): 60-64
  • Liat, Lim Boo & Das, Indraneil 1999. The turtles of Borneo and peninsular Malaysia. Kota Kinabalu, Natural History Publications, 151 pp.